• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Respektive je možné, že někde je nějaká bakterie, která umí produkovat ascorbovou, ale ty běžně dostupné nikoliv.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    ZUZKAOU: Díky.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BONEMINA: nevzniká, ale to kyselé prostření zpomaluje oxidaci.
    BLANCHE1
    BLANCHE1 --- ---
    BONEMINA: Mně se to stalo taky, určitě až po nějaký době, co jsem kefíráky používala. Poprvé jsem celou várku vylila, kefírky propláchla teplou převařenou vodou a pokračovala s nimi dál. Podruhý se mi to stalo znovu až po nějaký době a to jsem to (nadrsno) rozmíchala dovnitř, přilila trochu mléka a jela kysání dál v lednici. Fungujou vesele dál a žádná chlupatina se dál netvoří, tak to fakt byl možná produkt jejich množení?
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Jak je to vlastně s mléčným kvašením a vitaminem C? Skutečně při mléčném kvašení vzniká, nebo jen, na rozdíl od nakládání, nezaniká?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    jj - jsem za tu pochvalu dost ráda. Jen jsem teda zvědavá, kolik to udrží lidí coby pravidelných čtenářů. A teda dost mě pobavila ta NOMA - mořské zelí?

    submarine kraut — Nordic Food Lab
    http://nordicfoodlab.org/blog/2012/10/submarine-kraut
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Tak to je dobrej zářez! :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Kchůl. Článek o kefíru mám zaindexovaný v českém google jako druhý od shora
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    How to make nukazuke; japanese - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=ZXacDTEo-jI
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Ad natto - jedinný velký výrobce v ČR byl Sunfood a na dotaz mi napsali toto

    Dobrý večer!
    Bohužel v současné době z technologických důvodů natto nevyrábíme a tudíž jej nedodáváme do žádné prodejny.
    Děkuji za pochopení a přeji Vám příjemný večer.
    Radka Řeháková

    Vypěstovat divoké ze syrečků se ukázalo slepou cestou. Do ČR nikdo nedodává kulturu.

    Koncem ledna si budu někde nějaké kultury objednávat. Pokud byste se někdo chtěl přidat. Našla jsme pouze od jednoho výrobce na různých e-shopech a to tento krabička je zhruba na natto ze dvou a půl kil soji, ještě jsem nehledala nejlevnější zdroj, ale víc jak na cca 300 by to s poděleným poštovným nemuselo vyjít.

    Kdyžtak do pošty.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Ty jo, vcera jsem po 14 dnech ochutnal svoje zeli. Delam ho docela casto a kvalita je vzdy vytecna, ale takhle chutny se mi jeste nepovedlo.

    Mnam, ted jenom abych nesezral 7litrovy zelak za tyden...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Zkoušeli jste zkvasit ačokču?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Vykvašeno .)

    EXCITE
    EXCITE --- ---
    Super-Díky.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    EXCITE: jak už je to jednou dostatečně kyselé a nasycené žádoucími bakteriem, tak je to konzervované. Je ovšem potřeba mít to v chladu.

    No a teda jako dodržovat základní hygienu provozou. Základní, ne eurohygienu ;-). Takže nestrakt tam vyloženě špinavé lžíce a naběačky, víčko neházet do smetí a pak zpátky na sklenici bez umytí a nezapomínat to v kuchyni na lince moc dlouho (tj. v řádech dnů ne hodin).

    A nepřidávat tam nic, co by mohlo infikovat - jsem si takhle zkazila půl lahve salsy, že jsem tam chtěla přidat ještě něco rajských a paprik z obchodu a nespařila jsem je, takže mi tam narostla plíseň.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    EXCITE: musí být vždy hladina, když není, tak dolít převařenou osolenou vodou
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    Tak muj první pokus o kvašení-bílé zelí-navzdory strašení z rodiny,že se to podělá-vyšel :) je to dobré.. jak to hlídate, jaky opatření, aby to při dalším skladování nechytlo plíseň?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ZUZKAOU: mrkev ve směsi. Dělám vlastně jen směsi.
    Pak to je hodim do misky, zakápnu olejem, opepřim a jim :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZATAMOKO: jasně - červené zelí kvasí stejně, jen barví. O něco méně než řepa a víc do fialova, ale barví.

    Hele tu mrkev samostatně a nebo ve směsi?

    Mně se jí nedaří samostatně zkvasit tak, aby chutnala jako mrkev. Ve směsích je super, protože urychlí kvašení (je narvaná jednoduchými cukry) a přijme chuť od okolí, ale samostatně mi prostě nechutná.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Dá se červené zelí kvasit v zeleninové směsi stejně jako bílé? Nebo to má nějaká specifika?
    Dnes/zítra budu "sklízet" kvašák, tak jsem si řikal, že bych zkusil něco novýho.

    Teď se mi hodně osvědčila mrkev krájená na 1mm kolečka (robot). Je to supr kontrast ke krouhanému zelí a paprice a cibuli krájené na nudličky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam