• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    PHUSHI: a jakou mělo strukturu?
    PHUSHI
    PHUSHI --- ---
    ZUZKAOU: hmm, neco z toho vyzkousim, dik za obsahle info.
    Jinak tofu vysrazene citronem jsme delali bez problemu ... ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    PHUSHI: jen citron ti nefuguje ani teď, potřebuješ nigari a nebo v nejhorším případě sádru, protože tam není ten enzym, co v živočišném mlíce. A stejně se do mlíka přidává vápník.

    Přímo tou bakterií to imho nenaočkuješ, tipla bych si, že bude aerobní, takže v mlíce nepremává. Ale premává ten enzym, co po ní chceš a co je v těch transglutaminázách. Ve složení ho už pak nemusí uvádět, protože v tom produktu nezůstane, je to jen proces - stejně jako se na složení droždí neudává melasa, na které to vyrostlo. Nebo v tom tvarohu, do kterého ty přípravky přidávají, aby měli větší výtěžnost z mléka, ve výsledném produktu to nezůstane.

    Takže zaočkovat sojový mlíko kefírem a pak tam vrazit enzym, aby to srazil, a pak nechat vykapat. Možná zahřát, aby se enzym denaturoval a už dále nesrážel.

    Můžu vyzkoušet někdy výhledově jednoduchou variantu co udělá sojový mlíko zkvašený a vykapaný, hóódně výhledově do něj přidat chlorid vápenatý a zkusit to srazit normálním syřidelm, ale ten enzym shánět nebudu, bo to bude chtít vyjednávat s těma firmama. Ale jestli jsou ti slováci co k čemu, tak by ti coby vcelku známé blogerce mohli poslat nějakej vzorek na pokusy a když to vyjde tak zavést sekci maloobchodního prodeje pro vegany. (jsem přesvědčená, že v těch přípravcích nic živočišého není,enzym jim vyrobí bakterie a zbytek jsou staré dobré chemikálie a v tom slovenském do mléka či do chelba žádná želatina nebude, protože tam je zbytečná, ta bude jen v tom lepidle na maso a navíc jsem ji viděla jen ve složení toho britské ebaye, jinde se nevyskytuje)

    Kulturu Streptomyces mombaraensis imho standardně vůbec neseženeš, leda přes hodně obětavého kamaráda v nějaké mikrobiologické laborce.
    PHUSHI
    PHUSHI --- ---
    to, co linkujes (hledas), je na tu koagulaci, tj. srazeni?
    takze porad plati naockovat sojove mleko kefirem a potom to za pomoci Streptomyces mombaraensis srazit (klasika citron nejde?)?

    kazdopadne to chci, pac je to total gamechanger
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Tak to vyráběj třeba slováci http://www.fermenta.sk/ jen teda to moc nevidím na maloobchod...

    A ty od Ajimota mají nabídce zde http://www.barentz.com/countries/europe/czech.html
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Tak prej se to sráží jen kyselostí - tak možná fakt jen nechat sojové mléko kefírem prokvasit až se začne oddělovat syrovátka a pořádně vylisovat.

    Autres produits à base de soja
    http://www.biolineaires.com/...ais/dossier-soja/47-autres-produits-a-base-de-soja.html#.VPXNo3yG_fQ.



    http://www.agronavigator.cz/default.asp?ids=161&ch=13&typ=1&val=122227
    Ha tak mikrobiální transglutamináza (koagulace bíkovin) chce Streptomyces mombaraensis a ta je k dispozici jakožto přídatná potravinářská látka.

    Nedaří se mi ji najít u českého prodejce (u potřeb pro molekulární kuchyni a nebo v dodavetelích potravinářských additiv, ale nehce se mi je hledat, na amazonu ty první na ráně nezasílají do ČR.

    Tady ho maj na ebay, ale je v něm želatina http://www.ebay.com/...ula-Modernist-Cuisine-/161621493782?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item25a1644816
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    PHUSHI: no jako nejjednodušší je zkusit naložit tofu do vodního kefíru. Číňani to dělaj, ale říkaj tomu stinky tofu... . Pak se ještě klasicky tofu nakládá do misa a to je pak hodně zajímavé. Tipla bych si že to ani jedno nebude ono

    http://vg-zone.net/2009/01/18/tofu-lactofermente-sojami/



    Se sojovým mlíkem zachází jako se sýrem. Zaočkují sojové mléko nejspíš mezofilní (čti klidně kefirovou) kulturou, nechaj nějakou dobu prozrát a pak to srazí. A možná syřidly a ne nigari, nebo kombinací nigari a syřidel, případně ještě s chloridem vápenatým pro zpevnění - nevím jestli to funguje i na soju, stejně jako na mlíko. Můžu ti půjčit Klářina Domácího mlékaře na pochopení jak to funguje v mlíce, jestli ztoho půjde něco vydedukovat i pro soju.


    Tady prostě nechává zkvasit rostlinné mléko kefírovými kulturami, ale tipla bych si že se mu to celé bude docela drolit. http://myveganrevolution.blogspot.cz/2011/11/kefir-de-lait.html


    Budeš-li s tím experimentovat, tak pak určitě budu nadšeně článek sdílet. Mně se do toho nechce, protože to znamená spoustu nepovedeného tofu coby vedlejší produkt a spoustu okary a ani jedno mi nijak zvlášť nechutná.


    Zkus se kdyžtak obrátit na Kláru z Kopce. Tu by mohlo bavit s tím experimentovat a hlavně má praxi ve srážení normálních sýrů i klasického tofu.

    A nebo zkusit namotivovat lidi v Sunfoodu, ať s tím začnou experimentovat.
    PHUSHI
    PHUSHI --- ---
    hola, ve francii jsem narazila na "tofu lactofermente", tj. nejakym zpusobem fermentovany tofu, ktery nema obvykly soja ocas, ale chutna velmi velmi jako tvaroh. Nevi nekdo, jak na nej? ve slozeni je jen soja, voda, a "vybrane kultury"...
    FARIN
    FARIN --- ---
    tak mleku trvalo v pokojove teplote den a pul nez zkyslo. Po prvnim dnu jsem byl uz nervozni ale nakonec se zadarilo. Vysledek je neco mezi tvarohem a cerstvym syrem.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    ZUZKAOU: Aha, chov vodního jsem ukončila. Mléčný zkusím bez droždí i s droždím, jako srovnávací vzorky.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BONEMINA: z vodního je naprosto spolehlivej, protože tam je spoustu kvasinek z mléčného možná je bezpečnější mu přidat špetičku droždí.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    FARIN: Když jde tvaroh z homogenizovaného mléka očkovaného kefírem a když je možné kefírem vyrobit kvásek, pak by i kvásek mohl fungovat.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    ZUZKAOU: Kvásek z kefíru musím někdy zkusit! Klasicky vedený kvásek u nás nemá odbyt, tohle jednorázové řešení se mi líbí. Díky za tip!
    FARIN
    FARIN --- ---
    Mám jednoduchý dotaz k tvarohu. Měl jsem 2l pár dní prošlého homogenizovaného plnotučného mléka tak mě napadlo zkusit vyrobit tvaroh.
    Přelil jsem to do hrnce a přidal lžičku vodou rozředěného kvásku co mám na chleba a těd to otevřené odpočívá v teple (cca 24C)

    Zkysne to s tím kváskem dobře? Neudělají kvasinky nějaký problém.
    FARIN
    FARIN --- ---
    BEBERA: ja jsem 2x rozjidel kvasek z testa na kyselo (ktery prodavali u nas na trhu) Fungovalo to ale ten kvasek se choval trochu jinak, reso vydrzel v lednici tyden a moc dele ne, kdezto ten na ktery jsem byl zvykly daval 14 dni. Takze jsem si nakonec stejne nechal namnozit "domaci".
    WENOUSH
    WENOUSH --- ---
    BALAENA: k těm pekárnám - stabilně v nabídce majíkvásek v pekařství Kvásek (vedle Synkáče), k večeru ale je občas rozprodán
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    TUILE: Já bych si také kdyžtak nějaký vzal :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BALAENA: kefírového mléka + kvasnice. Acidofilní mléko a nebo jogurt či podmáslí či jejich syrovátky mají málo druhů kultur, takže to nedozraje pořádně, to už je lepší si ho vypěstovat. Bez droždí to v kupovanejch produktech nebude kynout, neb tam jsou jen bakterie, ne kvasinky. (v kvásku z mouky je stejná kvasinka jako v droždí)

    Co noveho na kopci: Domácí chléb
    http://conovehonakopci.cz/?page_id=1430
    TUILE
    TUILE --- ---
    FARFELOO: vodniho kefiru mam plnej mrazak.
    rada se nejakych zrn smerem k tobe zbavim :)
    YGA
    YGA --- ---
    FARFELOO: GBP jsem měla, přišlo mi, že to s ním bylo snadnější než s vodním kefírem a taky hodně rychle rostl. Limonáda super, i když zázvorovka kvašená na divoko mi možná přišla o fous lepší. Tak hodně zdaru, možná bych výhledově tak za dva měsíce měla o pár drobečků zájem, ty moje hybernujou v mrazáku a nejsem si jistá, jestli půjdou probrat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam