PHUSHI: jen citron ti nefuguje ani teď, potřebuješ nigari a nebo v nejhorším případě sádru, protože tam není ten enzym, co v živočišném mlíce. A stejně se do mlíka přidává vápník.
Přímo tou bakterií to imho nenaočkuješ, tipla bych si, že bude aerobní, takže v mlíce nepremává. Ale premává ten enzym, co po ní chceš a co je v těch transglutaminázách. Ve složení ho už pak nemusí uvádět, protože v tom produktu nezůstane, je to jen proces - stejně jako se na složení droždí neudává melasa, na které to vyrostlo. Nebo v tom tvarohu, do kterého ty přípravky přidávají, aby měli větší výtěžnost z mléka, ve výsledném produktu to nezůstane.
Takže zaočkovat sojový mlíko kefírem a pak tam vrazit enzym, aby to srazil, a pak nechat vykapat. Možná zahřát, aby se enzym denaturoval a už dále nesrážel.
Můžu vyzkoušet někdy výhledově jednoduchou variantu co udělá sojový mlíko zkvašený a vykapaný, hóódně výhledově do něj přidat chlorid vápenatý a zkusit to srazit normálním syřidelm, ale ten enzym shánět nebudu, bo to bude chtít vyjednávat s těma firmama. Ale jestli jsou ti slováci co k čemu, tak by ti coby vcelku známé blogerce mohli poslat nějakej vzorek na pokusy a když to vyjde tak zavést sekci maloobchodního prodeje pro vegany. (jsem přesvědčená, že v těch přípravcích nic živočišého není,enzym jim vyrobí bakterie a zbytek jsou staré dobré chemikálie a v tom slovenském do mléka či do chelba žádná želatina nebude, protože tam je zbytečná, ta bude jen v tom lepidle na maso a navíc jsem ji viděla jen ve složení toho britské ebaye, jinde se nevyskytuje)
Kulturu Streptomyces mombaraensis imho standardně vůbec neseženeš, leda přes hodně obětavého kamaráda v nějaké mikrobiologické laborce.