• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KAMIONG: no 50 stupňů je moc...
    KAMIONG
    KAMIONG --- ---
    ZUZKAOU: tak jsem měla dojem, že kvásek narostl hezky, ale chleba vůbec nekyne, už to mám tři hodiny v troubě na 50 stupňů(těsto vyrobeno ráno a přes den bylo cca v 15 st.). Zkusím to nechat do rána, když to nenabyde, letí to do koše, nebo se to dá ještě zachránit?
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    ZUZKAOU: díky, to mě těší,)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BASTOCH: ne, jen to půjde pomaleji, a teda plísně chlad moc nemaj rády - sami korejci kvasí kimči ve speciální kimči ledničce a vážně to dává lepší výsledky, než klasické kvašení v pokojové teplotě.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    dotaz ke kvašení kimchi
    máme teď v mrazech celkem nízký teploty i v pokoji, kde běžně kvasim kimchi
    může mi zplesnivět, nebo co kimchi hrozí při pomalym kvašení? (4dny a sotva to začíná) cca v 15°
    případně vykvasí vůbec?
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    ZUZKAOU: Jak píše VXP, kvásek do něho může vytéct, router se nebude stíhat chladit. Chápu, že internet je plný skvělých rad, ale imho lepší zrovna tomuhle předcházet, jeden nikdy neví :)
    VXP
    VXP --- ---
    ZUZKAOU: na routeru by obecně nic stát nemělo... + pokud kvásek přeteče...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Jinak tedy zbylý kvásek nakrm moukou tak aby byl spíš hustější a v uzavřené nádobě ho vraž do lednice, týden dva vydrží v klidu, pak je možné že bude potřeba s ním zacházet opatrněji, protože při delší nečinost se tam ty poměry mikrobů mění.

    jiná varianta je ho usušit - normálně nech zachnout těsto a pak rozmíchat s čerstvou vodou a moukou, ale nejspíš bude rozvkášet okolo 20 hodin.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KAMIONG: ne -když už máš zralý kvásek, tak normálně vezmeš trošku "startéru" - starého kvásku a přidáš ho do rozkvasu - toho čím budeš zadělávat těsto a rozkvasíš to většinou tak mezi 8-12 hodinami do tak zralého kvásku, jak požaduje recept. Většinou chceš kvásek na vrcholu - tedy když se viditelně zdvihne a ještě neklesá.

    Dobře to má vysvětlená Iva ve své knize a už už by měl vyjít Domácí pekař Kláry Hadašové, kde to bude taky snadno k pochopení.

    Nová kniha „Ruce v mouce“ – PEKÁRNOMÁNIE
    http://www.pekarnomanie.cz/nova-kniha-ruce-v-mouce/
    KAMIONG
    KAMIONG --- ---
    ZUZKAOU: ještě se tě rovnou zeptám-když se pak z odloženého kvásku peče další chleba, tak se tomu musí přizpůsobit postup, když ho mám jen malé množství, ne? Nebo ho přikrmuju zase 4 dny a nechám narůst?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GHOSTDOGG: jak jsem četla, tak šířím - nezkoušela jsem to ;-)

    Proč by to mělo vést k vyhoření?
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    ZUZKAOU: Dávat kvásek na router je super návod, jak nechat vyhořet byt...
    KAMIONG
    KAMIONG --- ---
    ZUZKAOU: dík, máme tu 23 stupňů, tak snad to pojede:)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KAMIONG: můžeš. Mělo by to vyrůst tak jako tak. Jinak teda tím jak je klendra, tak počítej s tím, že to bude trvat o něco déle a nebo to fakt nechávej na routru od wifi, nebo u topení, aby tomu bylo teplo.
    KAMIONG
    KAMIONG --- ---
    ZUZKAOU: chtěla bych vyzkoušet tento recept, ale mám buď žitnou obyč, nebo pšeničnou celozrnnou. Můžu to zadělat z té pšeničné?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    1835 zdokumentovaná badatelem v Irkutsku

    Чайный гриб - история происхождения
    http://combucha.ru/chaynyiy_grib_-_istoriya_proishozhdeniya.html

    před 2. světovou se v SSSR hojně pěstovala, pak teda na nedostatek cukru vymřely a vrátili se v 80. letech. Což bych viděla i na případný zdroj toho proč se to začalo šířit i v ČSSR. I když se mi mnohem víc líbí představa, že ji někde udržovaly ty houby, které přivezli legionáři přes celou zeměkouli.

    История Чайного гриба | Чайный гриб
    http://gribtea.ru/istoriya-chajnogo-griba
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    ZUZKAOU: Klidně to mohlo přijít ze sojuzu. Pamatuji si, že znovu přišla do módy, na nějakou kratší dobu. Dokonce i u nás doma jsme ji měli.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZOIDBERG: počkej, ale 80. letech to určitě nepřišlo z japonska, ne? Imho ji uchovávali makrobiotici, kteří byli potomci těch nadšenců do orientálních nauk z první republiky.
    A nebo teda druhou vlnu dodali sověti...
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    Mohou být správně obě možnosti. První vlna mohla být po velké válce, pak se na to zapomělo a comeback byl někde v osmdesátých letech, kdy se kombuča houfně šířila po českých domácnostech.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Je tu někde někdo kdo umí japonsky a chtěl by si trošku zaprokrastinovat rešeršováním?

    Hledám jak je to s původem kombučy v čechách a potřebovala bych vyloučit japonskou stopu. Vykládají se dvě verze - tedy ta co mi přijde pravděpodobnější, že ji přivezli legionáři a zajatci z ruska, kde se už od počátku 20. století pěstovaja jako čajový houba.

    A pak jsem potkala tezi, že prý to šířilo japonské velvyslanectví v praze.

    Ale jestli dobře chápu, tak v Japonsku se kombuča se nepěstovala, mělo by to mít původ v Mandžusku.

    Třeba tady to zmiňují v agrárnickém liste Venkov http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/uuid/uuid:bc98e2b0-fcd1-11e7-816d-5ef3fc9bb22f

    podle dobového tisku se v roce 1926 stala kombuča fakt módní záležitost. Jen jsem teda v tom dobovém tisku našla jen tvrzení z roku 1927, že teda loni byla kobuča všude a letos už nic, plus pár zákazů prodávat ji několika lékárníkům a to za příliš dryáčnickou reklamu a neznámé složení produktu, co nabízeli. Ale všichni ostatní to asi mohli prodávat normálně ;-)

    No a kdyby se chtěl někdo podívat jeslti se o historii kombuči píše něco v japonštině, tak by to bylo skvělé.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam