• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ROSADKO: no nejlíp vodní kefír. Jinak z jogurtove kultury můžeš za tepla normálně kvasit náhražkové jogurty.

    Jestli to chceš na divoko, tak doporučuju oves. je to fakt dobrý.
    https://www.zkvaseno.cz/2014/10/oves.html?m=1

    jinak pro zdravé trávení je daleko důležitější ta vláknina, než přímo mikrobove...
    ROSADKO
    ROSADKO --- ---
    Dotaz: Chtěla bych si udělat kysané ořechy (rozmixují se ořechy a s přídavkem probiotik se nechají při pokojové teplotě zkysat, chutná to pak skoro jako jogurt) - jako zdroj všech těch přátelských bakterií a jako náhradu kefíru, protože mléčné výrobky mi nedělají moc dobře. Můžete mi prosím poradit, jaký nejlepší základ pro kysání použít? Stačí i třeba trocha (lžička) z mléčného kefíru, pomnoží se z něj ty bakterie? Nebo šťáva z kysaného zelí?

    Hlavně by mě to zajímalo proto, že kupovaná probiotika v kapslích údajně obsahují velkou koncentraci různých druhů těch laktobacilů, tak jestli třeba v kefíru nebo kysaném zelí jsou taky zastoupené všechny druhy, nebo se fakt vyplatí investovat do těch v kapslích.
    NILA
    NILA --- ---
    KAMIONG: Mojim dezolátom pomohol ozdravný nálev, skús:
    5 šálok vody
    1/4 šálky trstinového cukru
    štipka dobrej soli
    štvrť malej lyžičky sód bikarbóny
    polovička malej lyžičky melasy

    Vodu prevaríš a všetko v nej rozmiešaš. Tibi prepláchneš a naložíš do nálevu, v chladničke necháš aspoň týždeň a potom by sa mali znova rozbehnúť. Ak máš kefíru viac, tak navýšiť dávku.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    FARIN: ne - nakrouhej zelí, posol ho, namačkej do sklenice a nech ho zkvasit. Pak slij lák. Respektive můžeš odšťavit zelí a počkat až zkvasí.

    jinak ta z DM může být pasterovaná a nebo tak něco, jinak má vcelku krátkou trvanlivost. Takže bude v sobě mít rozpustnou vlákninu (prebiotika) a bude nadýmat, nebudou v ní probiotičtí mikrobové.
    FARIN
    FARIN --- ---
    BASTOCH: pravdu mas, ted jsem to dohledal na dm eshopu a primo tam pisou "šťáva z kysaného zelí"
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    FARIN: https://www.cuketka.cz/?p=1481
    možná se mateme v pojmech, ale mléčný kvašený neznamená, že tam musí být mlíko
    podle mě to bude normální šťáva z kvašenýho zelí
    FARIN
    FARIN --- ---
    V dm prodávají mléčně kvašenou zelnou šťávu.
    Když doma odštavím zelí a přidám lžičku jogurtu dopadne to podobně?
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    Překvapivě mají v USA na kdejakym baře sklenicu s kvašákama. Ale kefír jsem našla jednou za čtyři návštěvy kontinentu.
    KAMIONG
    KAMIONG --- ---
    Asi mi uhynuly tibi krystaly, po dvou dnech na lince je šťáva sice trochu štiplavá, ale strašně sladká, přitom jsem dala cukru jako obvykle. Je to známka kolapsu? Minulý týden jsem je flákala a nechala asi 5 dní nescezené, tak jsem to trochu čekala...
    LITTLEWONDER
    LITTLEWONDER --- ---
    ZUZKAOU: dikes, budu experimentovat
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU: i když tady zrovna lak dělají. zkus různé varianty na větším množství, co ti bude chutnat. ono to stejne není na dlouhé uchování.

    ke zpracování ve větším doporučuju vyrobit okurkovou šťávu- rozmixovat a přecedit a pít vychlazene jako limonádu s citronem, mátou a nebo s ginem.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LITTLEWONDER: nakrájet na kolečka a nebo kostky, bez laku, se solí a kořením.
    Fermented Bread and Butter Pickles | Old Farmer's Almanac
    https://www.almanac.com/blog/gardening/celeste-garden/fermented-bread-and-butter-pickles
    LITTLEWONDER
    LITTLEWONDER --- ---
    mam nejak moc okurek hadovek a nevim co s nima... daji se nejak chutne zkvasit?
    PERRYN
    PERRYN --- ---
    ZUZKAOU: diky za tipy, az zpracuju tech 12 litru calamady, tak urcite vyzkousim..
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU: po aha=pomáhá.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    PERRYN: korejske zimní baechu ano. ona dost po aha kontrole výsledné chuti, zrychluje fermentaci, drží nálev a tak. pokud chceš dělat klasické korejské kimci z pekingského zelí, tak právě korejské papričky, (koupíš u Korejců) a základ kimci pasty z řídké kaše dělí calamadu od kimci. zajdi na korunní do shinfoodu a rovnou tam vezmi i nakládané minikrevetky, co tam patří..
    Shin Food | Asian specialities from South Korea, Japan, Thailand and China
    https://shinfood.com/

    bez kaše se dělaj různé letní kimci, to už si vygoogli. googlu v angličtině.


    já mám zatím popsanou jen klasiku a oi-sobagi
    ostatně teď je na něj čas.
    Okurkové kimči - Oi Sobaegi - 오이소박이
    https://www.zkvaseno.cz/2014/08/okurkove-kimci-oi-sobaegi.html?m=1
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    PERRYN: papricky se daji koupit v korejskym shopu u plackyho namesti.
    s kasi je to lepsi
    PERRYN
    PERRYN --- ---
    ZUZKAOU: skrobovou kasi nedelam vubec.. hmm, mozna bych mel. Klasicke kimcij je vzdy s kasi? Co isem cetl rrcepty, tak byly spis bez ni. A daji se v Praze sehnat korejske papricky? Pouzivam tyto (cinske)

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    PERRYN: na červenou potřebujes co nejčerstvější korejské papričky. a ohledně nálevu - děláš skroboovu kaši? měla by být docela řídká...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam