• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALONSYPrimal a paleo - zkušenosti, recepty
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Pokud to z popisu: není jasné - po přidání želatiny a nebo agaru se musí nějakou dobu počkat, než to zatuhne, ztužovač to dělá hned.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    FRONEMA: paleo je želatina, ztužovač je nějakej modifikovanej škrob.

    Lžičku práškové želatiny zalej malým panákem horké vody, rozmíchej a pak to do toho přidej.

    Pokud chceš být ultra hyper real food paleo, tak si tu želatinu vyrobíš sama - vezmeš nožičky, kolínka, oháňky, vepřové kůže a případně křidýlka - prostě kusy zvířat z vysokým obsahem chrupavek. Dáš je do vody - tak v poměru 1:1 a s cca 1% objemu octa a vaříš dlouho, předlouho. Pak to zceď a nech vychladnout. Ztuhne to na rosol. Seber tuk. Rozmíchej dva, tři bílky ve studené vodě (tak deci vody max). Ohřej vývar tak, aby se rozpustil, ale ještě nebyl horký. Rozmíchej v něm ty bílky s vodou a pomalu to přiveď k varu. Vař zhruba pět minut, bílky se vysrážej a želatina se vyčistí. Přeceď přes něco hustého. Následně to svař tak, že to bude mít sirupovitou konzistenci i horké, nalij na plech vyložený kuchyňskou folií, nech vychladnout a zatuhnout, nakrájej na skladovatelné kusy a ulož do mrazáku. Při snaze o znovupoužití pak rozhehřej onen kus a smíchej s tím, co chceš aby ztuhlo.

    imho ale průmyslově zpracovaná želatina není nic tak tragického, aby bylo potřeba podstupovat výše uvedené http://www.hages.cz/katalogy/zelatina.pdf
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    netusite jak moc je paleo ztuzovac slehacky? predpokladam ze spis ne, v tom pripade jsou nejaky alternativni zpusoby? zmixovanej banan s kokosovym mlikem chutna fakt slehackove a libilo by se mi kdybych z toho mohla delat na moucniky nebo livanecky stejny utvary jako se dlavaji ze slehacky...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    FRONEMA: na trhu. Bude tam i zejtra.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    ZUZKAOU: kde na jiraku?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Jiřák, dnes free range vejce z podblanicka po 5 kč/ks . Jinak ta slovenské z Lidlu zmizela.
    PMPM
    PMPM --- ---
    CRANK: :-D mám z tebe radost chlape, jen tak dál! jo a mimochodem na naší Movember párty byla jedna kočka z Funkčního, blondýnka, a ptala se po tobě :-D
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    NTR23: boha to jsem nevedela ze jsou v economistu banda levicaku, dalsi kteri si mysli ze nekoho spasi tim ze mu neco seberou, to se mi velmi nelibi
    NTR23
    NTR23 --- ---
    Dnes jsme byli se zákazníkama na obědě a přišel tam chlap na meníčko, sednul sám ke stolu a když mu přinesli borůvkové kynuté knedlíky, tak se mu začal další stůl smát (asi známí) a on na ně: "podívejte se jak vypadám (štíhlý nebyl), nemůžu jíst jen maso, za chvíli se neunesu." a pak ty knedlíky zapil pivem.
    CRANK
    CRANK --- ---
    ALONSY: Tak, asi jí nepřesvědčím. Pracuje v ústavu metabolických poruch u "pana profesora". Na druhou stranu, nedá se říct, že by doktoři "vždy" nevěděli co říkají. Ale příčiny a důsledky prostě často nesouvisí diagnózou jako takovou. Je to věda, pomocí které se můžeš úplně stejným způsobem dostat právě i k paleo/primal principům...

    Jediný rozdíl je, že to prostě není právě teď mainstream. Což se imho dá pozorovat - jak tak komunita roste a bůh ví co se z toho stane :).
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    CRANK: A nebortí to mamce zažité představy, že se tvůj stav zlepšuje, když už bys měl být pomalu nad hrobem podle stravy? :D
    CRANK
    CRANK --- ---
    PMPM: No dobře, když se ohlédnu zpátky, nebylo to JENOM "trochu" toho cvičení s kettlebelama. Vlastně už teď se se bojím kardia na konci :-D
    PMPM
    PMPM --- ---
    CRANK: ;-)
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    Já se flákám ošklivě.
    A taky jsem ošklivě přibrala :)
    Zase si říkám, že holt na zimu budou tuky a hned po Vánocích se do toho vrhnu zase naplno:)
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    ja tedka jim tak 3-4 vajicka denne, ale je to hlavne proto ze jsem furt nadsena z toho robertsona, a masem od nich :) btw musim se pochlubit svym predvanocnim nakupem http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151317896573536&set=a.10150471326863536.387246.598518535&type=1&theater
    NYX
    NYX --- ---
    CRANK: 3 vajicka tydne? to reknete tomuhle panovi :)
    http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199103283241306

    25 vajicek denne po dobu minimalne 15 let...zdravotni stav mu bude vetsina nas v 88 letech zavidet, pokud se jich vubec dozijem :)
    CRANK
    CRANK --- ---
    FRONEMA: No cejtím se skvěle a hlavně mám teď trochu víc klidu na tu slaninu a vajíčka :-). Dřív jsem furt poslouchal, že můžu 3 vajíčka týdně a ne víc apod.

    Nicméně maminka jakožto zdravotní sestra alespoň provádí pro mě důležitý pravidelný reality check, protože jak se znám tak bych fakt nejradši žral jenom tu slaninu a vajíčka. Takže si její nátlak na mě beru k srdci a pořádně osolím tu zeleninu :-).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam