• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALONSYPrimal a paleo - zkušenosti, recepty
    KABIS
    KABIS --- ---
    SVORO: jj, vim ze tady na tom jsme hodne dobre, ale stejne bych do toho, mit tu moznost, sla ;)
    SVORO
    SVORO --- ---
    ZUZKAOU: Přesně... a jediná věc co mě na Čechách mrzí je právní klička v názvu Bio, takže tím, že je něco s nápisem Bio tu v podstatě nehraje moc roli co se kvality či zdravotní nezávadnosti (rozumněj složení a původu) týče což je celkem smutný...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SVORO: tak nějak - kdo má trochu pastvin, tak má masné krávy, protože se mu přes léto pasou, což je jaksi nejlevnější způsob krmení a ještě na to čerpá dotaci za údržbu krajiny. S mléčnými kravami už to je výrazně horší, ale pořád ještě jsou naše veterninární a hygienické předpisy velmi prospěšné. USA jsou v tomhle daleko blíž třeba Číně.
    SVORO
    SVORO --- ---
    PASTEL: Tak já mám trochu výhodu v tom, že teta dělá u řezníka, takže vím co a jak tam dělaj a jsem spokojen :) ale občas se stane, že maso slanina dojde a pak není vyhnutí mno :) nebo :(


    KABIS: Stejně by to nemělo až tak moc smysl imho. Každopádně jsem celkem rád, že jsme v Evropě a kvalita masa z "velko chovů" je celkem dobrá někdy je na úrovni "Bio či Grass Fed" USA, teď neberu v potaz průšvihy jako maso z Polska ;)
    KABIS
    KABIS --- ---
    Mit vetsi pozemek tak si na to maso ty zvirata s radosti chovam...
    KABIS
    KABIS --- ---
    PASTEL: bych rekla ze prinejhorsim si zabehas ;)
    PASTEL
    PASTEL --- ---
    SVORO: Jedině u řezníka, od tý doby, co mám jednoho hodně kvalitního tak 2 km od domova.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KABIS: a není vidět :-)
    PASTEL
    PASTEL --- ---
    To nevím, no vyhazovat se mi je nechce, možná kousek ochutnám a budu čekat, co se stane :-D
    SVORO
    SVORO --- ---
    PASTEL: anglická slanina, šunka od kosti, špek, česnekový bok + spousty dalších "paleo" věcí je uzenina ;)

    Jinak ideálně nakupovat přímo u řezníka malý městě, vesnice...

    žel té "chemii" se nevyhnete nikde... Mimochodem zkuste se podívat na složení anglicke slaniny ;) celkem vtipné.

    Osobně jsem zařadil do jídelníčku u takové věci jako špekáčky (musí to obsahovat slovo špekáček nebo špekáčky) + pár dalších "uzenin" (párky, klobásy) je důležité si přečíst složení a celkem jsem byl překvapenej když jedny klobásy na grill v Lidlu měly obsah vepřového masa 96% !! stejný obsaha masa co má anglická slanina ;)
    KABIS
    KABIS --- ---
    PASTEL: botulotoxin je jen bez pristupu vzduchu a pri vyssich teplotach, ne?
    PASTEL
    PASTEL --- ---
    ZUZKAOU: nám se výborně sušily klobásy přes zimu ve sklepě, jenže ted jak přišlo jaro, tak schnou o dost pomalu, navíc mi na nich roste nějaká bílá plíseň, vypadá sice úplně jako ta ušlechtilá, co je na fuetech, ale nemám odvahu to zkoušet, botulotoxin je svině
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Jinak domácí výroba šunky a neuzených klobás je celkem jednoduchá a chce to jen dva strojky (šunkovar a mlýnek na maso s nástavcem na klobásy), které se po bazarech dají koupit po pár stovkách. Dají se dělat bez konzervačích soli a nebo s přírodními dusíkatími sloučeninamo (celerová šťáva), ale teda mají daleko nižší trvanlivost

    A teda uzeniny plně uzené kouřem jsou daleko jedovatější, než nakládací soli. Výroba sušených, fermentovaných uzenin bohužel chce prostor kde se dá kontrolovat a udržovat stabilní teplota, vlhkost a přísun vzduchu. Tedy onu obydlenou jeskyni, kde vzadu, kde už je celoročně chladno máš pověšené přebytky z lovu, když ti předtím visely v odvodu kouře z ohniště.
    KABIS
    KABIS --- ---
    PASTEL: ja jsem prave prchazela recepty aac ne stavebni kamen, vyskytuje se to (treba slanina je pouzivana hodne)

    NIGHTFURY: takhle to u sebe vidim taky (plus sunku si delam domaci ;) ) do budoucna.

    Ma fakt jen zajimal celkovy nazor :)
    NIGHTFURY
    NIGHTFURY --- ---
    KABIS: Já se snažím dodržovat pravidlo "raději maso než uzeniny" a občas si prostě kvalitní šunku/slaninu nebo klobásku dám a neřeším to. Jestli je to správně netuším :)
    PASTEL
    PASTEL --- ---
    Tak já myslela, že paleo má jíst co nejvíc potravin, které nejsou průmyslově zpracované, takže ty uzeniny nejsou nějaký stavební kámen té diety.
    LUCIASHECK
    LUCIASHECK --- ---
    KABIS: asi takhle - kdyby tam nebyl, měl by ses bát mnohem víc :-)
    KABIS
    KABIS --- ---
    LUCIASHECK: jde mi o to, jestli to je v poradku protoze pri takovehle diete toho clovek bude kozumovat asi docela dost (resoektive vic nez pri jinych) a treba dusitan sodny je vsude a pritom pro me to je docela strasak.. Tak by me zajimalo, jestli to nekdo nejak resi nebo jestli se bat noceho nemusim.., a tak :)
    LUCIASHECK
    LUCIASHECK --- ---
    KABIS: že tam musej bejt.
    KABIS
    KABIS --- ---
    Jak e stavite ke konzervantum v uzeninach?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam