MMETLA: chvíli byla v létě na jiřáku, ale vnější listy (tmavě zelené) hlávkové kapusty fungujou podobně. Ale ta italská imho půjde pěstovat ve velkém květináči.
ICEMAN8241: chá!
Mozečky se blbě shání, protože hygiena.
Nejjednodušší jsou jazyky a nebo srdce. To je prostě svalovina. Jazyky to chce uvařit se zeleninou a případně kořením (je z nich moc dobrý vývar, kdo chce aby to mělo i želatinu, přidá kosti) a posléze je oloupat od vrchní slupky a buď sníst jen tak na plátky, polévat omáčkyami typu křenová (osmažit cibulku, rozvařit ve vývaru na kaši, dohotového přimíchat žloutek a nastrouhaný křen, pepř, sůl a něco kyselého, primalisti přidají smetanu) nebo je různě opékat - třeba s medem a rybí omáčkou a patřičným kořením. Případně zalít do aspiku.
Srdce je fajn na dušení, případně z něj jsou skvělé stejky (noc předem to chce namočit do něčeho kyselého, aby byly křehčí. A srdce je výborné na tatarák či sušené maso. Stejně tak dodá skvělou chuť do vývatu a buď se pak dá jíst jen tak na plátky, třeba s omáčkou, anebo studené jako nářez a nebo se pak ještě dá prošpikovat a upéct v troubě s nějakým kořením. Vše platí jak pro srdce velkých zvířat, tak pro drůbeží.
Ledvinky je potřeba se naučit čistit a případně máčet přes noc do mléka, telecí a jehněčí jsou k jídlu snazší, než nejčastěji sehnatelné vepřové. Pak na plátky jako minutka, nebo přidávat do gulášů, či různých masových směsí. A nebo teda dusit s nějakou omáčkou.
Dršťky - kromě klasické dršťkovky, jsou skvělé s rajčatovou omáčkou a bylinkami ze středomořského pytlíku. A nebo se zázvorem, česnekem a dalšími asijskými ingrediencemi.
Drůbeží žaludky jsou pak kromě polévky skvělé dušené a zadělávané v kysané smetaně - paleo rozdusí cibulku ve vývaru spolu s pepřem, novým kořením, muškátovým oříškem a třeba tymiánem a okyselí citronem. Teoreticky by do toho asi šlo zapracovat nějaké ořechové máslo - pak to bude připomínat gruzínské omáčky.
Vemínko - uvařit v okyselené vodě s kořením, nakrájet na plátky a osmažit/ogrilovat. Případně přidávat do gulášů a jiných dušených směsí. A pokud někdo ví o zdroji vemínek v praze, tak prozraďte.
Slezina - slezinu dávám kočkám, neb mi prostě nechutná a nepřišla jsem na to, jak ji udělat jedle, bez toho, abych na to nalila milion ochucujících přípravků a pak už tam ta slezina být moc nemusí, ne?
Rybí mlíčí a jikry - povětšinou opéct na másle a pak případně dochutit. Přidávat do salátů, do polívky, udělat z nich pomazánku.
Varlata - se tradičně máčí v mléce a pak smaží/grilují, popřípadě se dodávají do různých dušených směsí.
Brzlík - se opeče a dodusí se zeleninou, či jako steak a pak se doplní omáčkou (kdo ví o zdroji brzlíku za přijatelné ceny - sem s ním). Případně se krátce ovaří a pak se smaží. Opět v polívkách do knedlíčků a nebo jako součást polívky.
plíce - brát z mladých zvířat, z dospělejch to má fakt hnusnou konzistenci. Klasicky uvařit v kyselé vodě s kořením a zadělat do sladkokyselé omáčky (je to lepší ve směsi s jinými vnitřnostmi, ne jen plíce)
Učila jsem se jíst plíce na téhle polívce a je moc dobrá - a určitě půjde udělat bez té rýže, jen bude řidší.
http://www.thechinesesouplady.com/almonds-pork-lung-soup/
inspirace - staré české kuchařky (rozhodně sandtnerka), čínská kuchyně a třeba
http://www.eatmedaily.com/tag/offal-of-the-week/ http://www.amazon.com/Odd-Bits-Cook-Rest-Animal/dp/158008334X