• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JANYNATykve, dýně - pěstujeme, vaříme, jíme... Rady, porady a sdílení zkušeností.
    LALINA
    LALINA --- ---
    JANYNA: ahajo, takže jakože jsou některé vodnaté a jiné nevodnaté= masité. Už tomu rozumím. díky*
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    LALINA: Já tomu říkám masitější. Goliáš je takový víc vodnatý než hokkaido - nemá tolik živin, a proto se nedá přiliš jíst jako hlavní jídlo. I v minulosti se používal hodně pro dobytek, lidé ho jedli jen dobách nouze. Existuje spousta jiných odrůd, které jsou takové víc, řekla bych, bramborovité. Po uvaření nebo upečení vytvoří hmotu podobné vařeným bramborám. A to jsou ty opravdu chutné a výživné.
    LALINA
    LALINA --- ---
    JANYNA: a čemu se říká masitější? copak v goliášovi jsou víc kosti? co se tím myslí?
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    FRUTAA1: Goliáše jsem ještě nepěstovala, jsem více na ty"masitější" druhy. Ale roste ti pěkně. :-)
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    aktuální stav, to jsem si prve nevšimla, že je to druh GOLIÁŠ, hehe
    a dotaz - jak poznat, že jsou zralý? jednu tu menší jsem utrhla na zkoušku, ale nijak na ně nespěchám, hlavně ať jsou dobrý
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Kabocha No Nimono Simmered Japanese Pumpkin Recipe
    http://www.grouprecipes.com/1630/kabocha-no-nimono-simmered-japanese-pumpkin.html

    Namočit kombu (řasa) do vody a nechat nasáknout (pár hodin).

    Do vody s kombu přidat dvě lžičky cukru, lžíci japonské sojové omáčky, lžičku rýžového octa a kdo má, tak přisype něco vloček bonito a nebo práškovaného dashi.

    Přivést k varu a naházet do toho na plátky nakrájenou dýni a nechat vařit, dokud není měkká. Vyndat dýni, vyndat řasu. Nechat vodu odpařit, dokud z toho nemá omáčkovou hustotu. Pak do toho vráti dýni a nechat to obalit hustou omáčkou.

    Řasu jsem nakrájela do rýže, spolu s čerstvou jarní cibulkou a podávala to k té dýni.

    V kombinaci s rýží to byla velmi zdravá večeře. Ale jako případná příloha třeba k rybě bude tahle dýně skvělá.
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    ZUZIPA: Tahle pohádka vychází asi z gigantích odrůd. :-)

    ZUZIPA
    ZUZIPA --- ---
    FRUTAA1: Jo stalo se nám něco podobného - dýně atakovala živej plot a pomalu expanduje dál... Řikala jsem si že už chápu kde se vzaly ty pohádky o popelčině voze z dýně - bych přísahala že když jí zaleju tak roste před očima;)
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    Jak snadno poznat druhy dýní?

    Tři nejčastější druhy dýní jsou: velkoplodá, obecná a muškátová. Snadno je poznáte podle stopky:

    Stopka tykve obecné (vlevo nahoře) má výrazné podélné hrany, čímž se liší od tykve velkoplodé (vlevo dole) s kulatou stopkou. Stejně jako u tykve obecné mají plody tykve muškátové (vpravo nahoře) hranatou stopku, jejíž nasazení u plodu je výrazně rozšířené. Tykev velkoplodou (vlevo dole) poznáme podle kulatého a často ztlustlého nasazení stopky. Na povrchu stopky je korkovitá, síťová struktura.

    Z příjemného článku na http://www.potravinovezahrady.cz/tykve/
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Oproti té smetanové je hodně lehoučká.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    JANYNA: jo, teď jsem jí snědla dvě misky.
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    ZUZKAOU: Zkoušela jsi osobně? :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Basic Meals—Just Add Water | Michael Ruhlman
    http://ruhlman.com/2012/08/zucchini-soup-recipe/

    Cuketová polívka

    na olivovém oleji orestovat cibulku a česnek, přidat k tomu tenoučké, větší plátky cukety, patizonu, dýně a nebo jiné tykovivé věci. Chvíli restovat a pak zalít deckou kyselejšího bílého vína. Nechat odpařit a přilít vodu/vývar a přistrouhat něco muškátového oříšku. Vařit pár minut, dokud není zelenina měkká. Do hotové polívky nasekat hrst bazalky a máty a případně přidat ještě trošku olivového oleje.
    FRUTAA1
    FRUTAA1 --- ---
    když jsme u těch dýní, píchla jsem pár semínek na chalupě na kompost a přijela teď po delší době a dýně se rozlezly do půlky zahrady, jedna rostlina jsou a la hokaido, ale žluté, dalších asi pět jsou ty obří, taky žluté, takže o halloween bude zábava a asi i spousta jídla

    LALINA
    LALINA --- ---
    já kupuju dýně málokdy a jenom u práce, protože nemůžu vláčet ty kila tykví MHD nijak zdaleka....
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    Kde kupujete tykve?

    Má doporučení:

    www.dynovysvet.cz (na podzim mívají výborný výběr + od loňska mají stánek i v Praze (myslím někde na Zličíně u Tesca?? Budu to mít na stránkách, až to bude aktuální.)

    Biojarmark - každoroční akce na Toulcáku v Praze je vyvrcholením měsíce biopotravin, bio zemědělci sem přivážejí svou úrodu a nakpujete přímo od nich. Dýně bývají hodně. :-) Biojarmark je letos 14. a 15. září, vstup zdarma v pátek a v sobotu od 8.00-10:00. Jako vystavovatelé se účastníme i my s naší firmou. :-)

    Seznam s tipy na nákupy udělám v záhlaví - takže sdílejte své zkušenosti, ať si doma pochutnají i ostatní. :-)
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    ZUZKAOU: Dělala jsem je loni, ale byl to recpet s parmazánem (šel do těsta i na posyp). Osmažila jsem k tomu mírně čerstvá rajčata a bylo to vynikající.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    JANYNA: jen co se něco urodí, tak se chystám na dýňové noky. Pyré, ricotta/tvaroh, vejce, krupice. K tomu jen šalvějové máslo a paramezán.
    Pumpkin Ricotta Gnocchi Recipe | Simply Recipes
    http://www.simplyrecipes.com/recipes/pumpkin_ricotta_gnocchi/
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    Po víkendu udělám na nástěnce přehledné rozdělení jednotlivých odrůd patřících do tří hlavních druhů. Odlišují se obvykle velice značně, já osobně mám ráda velkoplodé - různé typy hokkaido (je jich hodně, nejen ty známé oranžové a ty méně známé jsou i mnohem chutnější), dále vynikající Buttercup Bon Bon - moje chuťově nejoblíbenější odrůda a dále muškátové dýně. Za zmínku ještě stojí tykve typu Acorn (mají výraznou kaštanovou příchuť - vynikající pečené).

    Měly by se tu také objevovat recepty, ty nás zajímají určitě stejně mnoho jako pěstování. :-)
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    Tykev muškátová, fíkolistá a pomíchaná

    Tykev muškátová (Cucurbita moschata) má popínavý růst. Její stonek je hranatý, stejně tak je hranatá nezduřená stopka přisedlá k plodu. Plody jsou uprostřed zúžené, většinou nevýrazně zbarvené. Dužnina bývá krémově zabarvená a má vysoký obsah cukru a beta-karotenu. Jednou z nejznámějších odrůd je Butternut („máslový oříšek“). Název se odvozuje od máslové konzistence dužniny, kterou získá po její teplené úpravě. Jakoby oříškovou chuť vykazují plody za syrova. Výborná je pro zapékání, na výrobu zavařenin nebo marmelád.

    Tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia) má také popínavý růst. Listy jsou dlanitě vykrajované a připomínají listy fíku. Plody jsou zeleno-bíle mramorované a jejich dužnina je bílá. Tato tykev se v našich podmínkách využívá např. jako podnož pro skleníkové okurky, neboť zvyšuje jejich odolnost k půdním houbám a částečně k chladu a suchu. V jižních zemích se plody vaří nebo konzervují. Tykev fíkolistá se od ostatních druhů kulturních tykví výrazně liší, a to zejména tím, že se vyznačuje uniformitou ve velikosti, tvaru i barvě plodů.

    Tykev pomíchaná (Cucurbita mixta) zahrnuje různé formy vzniklé křížením. Nejvíce se setkáváme s drobnoplodými formami oválného tvaru. Zbarvení je velmi pestré a uplatňuje se zejména do trvanlivých dekorací a aranžmá a oblíbená ja také pro jedlá a chutná semena.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam