GOR: právě, to odebrání volné ruky. Dneska když chce energetická firma cokoliv realizovat rozbíhá se kolotoč diskuzí jestli je to vlastně potřeba, dělá se spousta analýz a dokazuje se příslušným úřadům že je to nutnost.
Jenže ono prakticky nikdy nevyjde že to nutnost je. Analýzy dělají nezávislí auditoři typu E&Y.
Nádherný malý příklad je plynovod na Moravu.
Původní koncept byl že na konci jsou zásobníky a ty vykrejí zimu a postarají se o bezpečnost v případě poruchy.
Pak se unbundlovalo a zásobníky mají jiného majitele. Ten je používá komerčně takže není žádná jistota že tam plyn bude třeba v únoru.
Maximální zimní spotřeba je vyšší než kapacita trubky, těžba že zásobníků
Dřív by se tam prostě položila druhá trubka, dneska je to deset let všemožných analýz a trubka tam furt není. Celá severní Morava posledních deset let každý rok spoléhá na to že se zrovna bude provozovateli zásobníků obchodně hodit je zrovna používat.
Nehledě k tomu že kdyby se na té trubce něco stalo, půlka Moravy je bez plynu.
Celkové škody můžou být v desítkách miliard, trubka stojí pět. Dřív by se s tímhle postavila, dneska je k tomu strašný odpor.
Krásně je to vidět v tomhle rozhovoru s Vitáskovou pár let starém:. Cokoliv co není přesně tailormade bez záloh je přehnaně rozvinuté.
Alena Vitásková: Udržovat přehnaně rozvinutou soustavu pro plyn může vyjít draho – EURACTIV.czhttps://euractiv.cz/section/energeticka-bezpecnost/interview/alena-vitaskova-udrzovat-prehnane-rozvinutou-soustavu-pro-plyn-muze-vyjit-draho/