• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TUHO: nevim jak je to ted, ale kdyz jsem ja sel na VS, na ekologii a klimatologii nechodil zadny vykvet inteligence. Modely, na zaklade kterych se delaji predpovedi teploty na dlouhe obdobi, se soustreduji na dilci aspekty a nevim o zadnem, ktery by zachycoval komplexitu klimatu ani vzdalene. Podle me se nelze divit skepticismu mimo EU. Uvnitr EU se to nahlas moc nerika, protoze je na to navazana spousta prijmu jak vedecke tak ekologicke komunity.
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    TUHO: zeptej se na to pantáty Klause :)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TUHO: klasické technické.
    Informace se úplně neignorují, jen se ignorují návrhy k řešení které nemají reálný technický základ.
    Tam je problém že reálné technické řešení můžou vymýšlet prakticky jedině právě energetici. Jenže veškeré scénáře jsou v EU hozený do koše protože nezapadají do cílů co EU má.

    EU na to moc tlačí a moc kouzlí s čísly což je pak odborníkům pro smích. Přitom je to prachobyčejná ješitnost. V celé Evropě jsou energetici uražení, přístup EU je opravdu dost arogantní a potom se zapomíná o jak vážnou věc jde.


    Přijde mi že v touze po nule se ignorují řešení co snižují emise i několikanásobně a skončí to tak že emise se nebudou snižovat vůbec.
    TUHO
    TUHO --- ---
    PAN_SPRCHA: To je zajimavy. A ty lidi maj jaky vzdelani? To nesledujou nic, co se deje v klimatologii? To nesledujou mezinarodni vyjedanvani, tkery je uz od konce osmdesatejch let? To jsou schopny ignorovat uplne zasadni informace, ktery ovlivnujou jejich obor na desitky let dopredu? S tim, ze na to "neveri"? :-o
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TADEAS: ještě jsem neslyšel že by to někdo řešil..... půlka lidí na to nevěří a druhá říká že stejně Asie a Amerika produkuje o tolik víc emisí že se to fuk co tady děláme.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PAN_SPRCHA: a co se tyce dopadu na klima/ekosystemy?
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    TADEAS: celkově pořád převládá feeling že jsou to výmysly EU a je třeba pracovat na tom aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
    Počítá se s tím že se cíle budou postupně jak se začnou blížit termíny stanou méně ambiciózní popřípadě se na ně zapomene jako to bylo u 20-20-20.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    TADEAS: To je ten paralelni scenar, jehoz papir snese vse.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MAKROUSEK: ipcc&spol je rovnou fake, nebo se tomu priklada nejaka relevance?
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    TADEAS: Civilizace prezije. To je jediny predpokladany impakt.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    PAN_SPRCHA: a jaky se teda predpoklada impakt co se tyce klimatu v techle kruzich?
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SHEFIK: v kontraktech je flat na dvacet let, žádné snižování tam není

    to jsou dvě oddělené linie. jedna je realistická a na tu se reálně připravuje infrastruktura, to je např. scénář national trends v tyndp. Bottom-up scénář který vychází z očekávání jaká bude poptávka po fosilních palivech v budoucnu. Pak jsou top-down scénáře jako global ambition kde prostě na konci je nula v roce 2050 a všechna čísla se tomu přizpůsobí.
    Jenže reálně podle toho scénáře nikdo nejede, to je scénář papír snese vše.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAN_SPRCHA: co rikas dava smysl, jen moc nerozumim jak to koreluje s fit for 55, parizskou dohodou atd... teda pokud v kontraktech neni nejaky linearni snizovani odberu ke konci, nebo utilizace plynu jinak nez spalovanim/uvolnovanim co2
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SHEFIK: a jak dlouhý myslíš že jsou smlouvy s Gazpromem? Ty jsou do roku 2040. Taky se uzavíraly před dvěma roky na dvacet let.
    Když buduješ nějakou infrastrukturu třeba plynovody,LNG terminály nebo lodě tak čím delší tam smlouva je tím méně se do ceny ta počáteční investice promítá. A pokud chceš nabídnout konkurenceschopný produkt, dvacet let je minimum.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Tvl kontrakty na dalsich 20 let. To muzeme atmosferu rovnou zapalit, at to oteplovani neprotahujeme

    S Katarem na věčné časy. Česko se mu zřejmě bude muset upsat na desetiletí - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/katar-zkapalneny-plyn-lng-emir-evropa.A221006_153815_eko-zahranicni_maz
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Energetika v letosni zimni perspektive

    Británie připravuje domácnosti na plánované tříhodinové výpadky elektřiny v zimě - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/velka-britanie-vypadky-elektriny-blackouty-energie-plyn.A221007_144833_eko-zahranicni_jla
    MAGE
    MAGE --- ---
    PAN_SPRCHA: no jeste muzou odbouchnout nase plynovody...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    HANZS: plyn se na dayaheadu teď prodával za 87 e/MWh....
    Rusům už dochází možnosti jak do toho poklesu zase hodit vidle, odbchounuti vlastních plynovodů jim evidentně moc nepomohlo
    HANZS
    HANZS --- ---
    Poznámky z energetiky:
    - od 1.10. v Německu fouká, průměná cena na spotu je za říjen je 188 EUR tj. 4,7 Kč/kWh, takže méně než vláda
    zastropovala.
    - obecně jsou na tom lépe firmy co jedou třísměnný provoz, využijí lepší noční cenu na spotu.
    - je těžké sehnat na 2023 kontrakt na dodávky plynu, distributoři nové zákazníky odmítají případně nechtějí prodloužit stávající - bude ještě docela problém, pokud včas nevznikne nějaký státní distributor (jak slíbila vláda).
    - naší firmě odklepl PPD-distribuce a Gasnet sloučení povolené denní kapacity při regulaci ve prospěch jednoho závodu (tj. kapacitu sloučíme na jeden závod, aby fungoval, jinak by nemohl fungovat ani jeden). Žádost dle upravené vyhlášky jsem psal já .)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    ZBYNEK: tak nezávislí jsou v tom stylu že nejdou na ruku zadavateli který to platí. Narozdíl od konzultantů co rovnou na prvním mítinku se ptají jak chceme aby to vyšlo.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    PAN_SPRCHA: Nejsem si jistej, že by auditoři (celá ta hnusná čtyřka) byli nezávislí... Dost podléhají aktuálním trendům :-/
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    EL7334: za to můžou taky rusáci a jejich neskutečný šlendrián v Černobylu
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    GOR: právě, to odebrání volné ruky. Dneska když chce energetická firma cokoliv realizovat rozbíhá se kolotoč diskuzí jestli je to vlastně potřeba, dělá se spousta analýz a dokazuje se příslušným úřadům že je to nutnost.
    Jenže ono prakticky nikdy nevyjde že to nutnost je. Analýzy dělají nezávislí auditoři typu E&Y.


    Nádherný malý příklad je plynovod na Moravu.
    Původní koncept byl že na konci jsou zásobníky a ty vykrejí zimu a postarají se o bezpečnost v případě poruchy.
    Pak se unbundlovalo a zásobníky mají jiného majitele. Ten je používá komerčně takže není žádná jistota že tam plyn bude třeba v únoru.
    Maximální zimní spotřeba je vyšší než kapacita trubky, těžba že zásobníků


    Dřív by se tam prostě položila druhá trubka, dneska je to deset let všemožných analýz a trubka tam furt není. Celá severní Morava posledních deset let každý rok spoléhá na to že se zrovna bude provozovateli zásobníků obchodně hodit je zrovna používat.
    Nehledě k tomu že kdyby se na té trubce něco stalo, půlka Moravy je bez plynu.
    Celkové škody můžou být v desítkách miliard, trubka stojí pět. Dřív by se s tímhle postavila, dneska je k tomu strašný odpor.

    Krásně je to vidět v tomhle rozhovoru s Vitáskovou pár let starém:. Cokoliv co není přesně tailormade bez záloh je přehnaně rozvinuté.

    Alena Vitásková: Udržovat přehnaně rozvinutou soustavu pro plyn může vyjít draho – EURACTIV.cz
    https://euractiv.cz/section/energeticka-bezpecnost/interview/alena-vitaskova-udrzovat-prehnane-rozvinutou-soustavu-pro-plyn-muze-vyjit-draho/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam