EL7334: ve strucnosti, plus/minus nemam cas na perfektne presnou odpoved:
- doplatky za oze, ktere tu protlacili primarne zeleni byl tak trochu tunel, pac tam byla garantovana vykupni cena na solar asi 13kc/kWh, pokud si dobre pamatuju, a to na nejakych 10+ let. Coz samozrejme vsem zveda naklady, pac ty penize stat nekde musi vzit.
- realite dnesni ceny za oze je uplne jina a naopak srazi prumerne ceny trhu. Prodejni cena solaru v nekterych novych projektech po svete, somazrejme tam kde sou dobry slunecni podminky je i kolem 0,50kc/kWh. Do budoucna tedy prechod na oze zlevni energie, potazmo vsechny vyrobky, pac elektrina je potreba vsude vsem
- nutnost setrit energii 'neni'. Tim ze Putin vyvolal nedostatek na trhu energii, tak trh reaguje zdrazovanim. Problem je, ze si to zdrazovani ne kazdy muze dovolit. Aby politici predesli dopadu na chudsi obyvatelstvo, riotum atd, tak se usnesli na dvou opatrenich - nakazane uspory energii (primarne prumysl, pockejme si tuhle zimu na dopady) a druhe je zastropovani cen (je to virtualni zastropovani, pac my nejsme v eu schopni pokryt napr. vytapeni na celou zimu, tak vlady doplati pri importu rozdil - ty penize se opet nekde musi vzit)
Jakmile se vyresi v pristich letech tenhle nepomer mezi nabidkou a poptavkou, vse se vrati zpet. Pri rapidnim budovani oze ekonomicky rozumnych projektu pak muze cena elektriny i dlouhodobe klesat. Ale to zalezi na dalsich faktorech - napr.na moznosti skalovani dostupnych technologii a take na zajisteni dostatku materialu pro vyrobu v tak obrovskem meritku a case, ktery si pro to stanovime.