• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    HANZS
    HANZS --- ---
    PAN_SPRCHA: A taky jsem si ověřil na firemní faktuře, že nezafixovanou část plynu nakupujeme za ceny day-ahead, takže poslední 4 dny jsou v průměru za 69 EUR/MWh... to je do cela příjemná cena.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    Nová vláda, nová energetická politika. Švédsko se bude vracet k jádru - Echo24.cz
    https://echo24.cz/a/Segay/zpravy-zahranicni-svedsko-jaderna-energetika
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    HANZS: plyn se prodával většinou na dlouhodobé bázi.

    Většina plynu na léto 2022 byla koupená v letech 2021 a 2020 jako celoroční kontrakt většinou pod 20 EUR.
    Na spotu se dokupovali jenom zbytek. Až když Rusové zařizli Nordstream tak se na spotu prodávalo víc, ale většina Norského a LNG byla pořád ještě z dlouhodobého.

    Teď bude záležet jak dlouho bude teplo.
    HANZS
    HANZS --- ---
    PAN_SPRCHA: Myslíš tedy, že zásobníky se naplňovaly za ceny dlouhodobých kontraktů přes Uniper, který musel ty nízké ceny dodržet? To by znamenalo, že by se nízké ceny mohly nějakou dobu udržet než přijde zima a poptávka se díky topení rapidně zvýší?
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    HANZS: cena za kterou se plnily zásobníky (a která je zhruba 40-60 eur v průměru) cenu na burze vůbec neovlivňuje.

    Jinak na dayahead už mírně pod 60
    Home | CEGH
    https://www.cegh.at/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    ‚Náš postoj se vzhledem ke krizi změnil.‘ Na Vysočině už nejsou striktně proti stavbě větrných elektráren | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/ekonomika/vysocina-vetrne-elektrarny-vystavba-ceny-energii_2210181915_kac
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Tady vic treba:

    Kam s ním? Evropa se topí v plynu, jeho cena razantně klesla - Forbes
    https://forbes.cz/kam-s-nim-evropa-se-topi-v-plynu-jeho-cena-razantne-klesla/
    HANZS
    HANZS --- ---
    Cena plynu dnes spadla na TTF burze 113EUR/MWh. Jsou už na toto téma oslavné články - ale nejspíš se jedná o přechodný stav, než se začne pouštět ze zásobníků, které byly naplněny za cca 200 EUR a to cenu opět zvýší...
    HANZS
    HANZS --- ---
    Stávky ve Francii by mohly opozdit zprovoznění jaderných elektráren o výkonu až 7,2 GW
    https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/stavky-ve-francii-by-mohly-opozdit-zprovozneni-jadernych-elektraren-vykonu-az-72-gw

    ano, dnes stále Francie na výkonu 27GW z jaderek (z 50ti GW).

    Scholz: Německo připraví prodloužení chodu všech svých jaderných elektráren
    https://oenergetice.cz/nemecko/scholz-nemecko-pripravi-prodlouzeni-chodu-vsech-svych-jadernych-elektraren
    - není mi to úplně jasné, když údajně na plný výkon už tam není palivo...? No uvidíme.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    HANZS: Rekl bych, ze ve Francii jsou stavky pomerne dobre planovatelne ;-)
    HANZS
    HANZS --- ---
    Dostupný výkon francouzských jaderných elektráren se přibližuje k 30 GW. Do ledna by měl narůst na 50 GW
    https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/dostupny-vykon-francouzskych-jadernych-elektraren-se-priblizuje-k-30-gw-ledna-by-mel-narust-50-gw

    Dá se tomu věřit? Ihmo moc ne, když opravy brzdí takové málo plánovatelné věci jako stávky zaměstnanců...
    TUHO
    TUHO --- ---
    A tohle sem patri ramcove. O tom, jak energetickej prumysl dlouhodobe strategicky klame o klimatickych zmenach. A jaky to pro nej predstavuje problemy do budoucna

    In this event hosted by Naomi Oreskes and Geoffrey Supran, of Harvard University, top researchers of corporate deception discuss widening the lens of climate accountability beyond oil and gas companies to include multiple other industries and enablers. Hosted by climate journalist Amy Westervelt. An audio version of this discussion is also available on the podcast Drilled.

    Accountability for the Deception Industry
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=Rs6F0mASHWc&feature=emb_title
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tohle si povinne precte lazdej kdo si jeste mysli ze jadro nas zachrani
    ‘Technology geriatrics’ will not ensure survival of nuclear power, says analyst – pv magazine International
    https://www.pv-magazine.com/2022/10/07/technology-geriatrics-will-not-ensure-survival-of-nuclear-power-says-analyst/

    K zaveru
    The nuclear share is below 10% for the first time in four decades.
    bych dodal
    And it’s never going back above.
    TUHO
    TUHO --- ---
    GOR: Diky za to zes to tak pekne rozepsal :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SHEFIK: tak ty na ktery dopadla
    solarni dan by asi nesouhlasili s tim, ze slo o cokoliv garantovanyho statem, ale spis ze stat se neukazal jako prilis seriozni partner. stat ohrozil investice tech, kteri je delali v dobe, kdy panely byly za nejakou vyssi cenu, aby je pak v zapeti zdanil, protoze sam nereagoval na zmenu podminek, a aniz by rozlisoval typ projektu. a nakonec jsi jeste v ocich verejnosti solarni baron, protoze rozlisovaci schopnosti obcana jsou blizke nule.
    TUHO
    TUHO --- ---
    EL7334: Vona Thunberg nejak otocila? Ja myslim, ze v tomhle je celkem konzistentni - jadro nepreferuje, ale chape ze bez nej se v dekarbonizaci neobejdem...
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    MMORT7: tech chyb bylo vic. Treba nezacinat s takovou cenou panelu a nechat silnejsi ekonomiky, nebo business casy, aby protlacili uspory z rozsahu, pripadne alespon nestavet navratnost, ktera se tusim pocitala na min nez 10 let, kdyz zivotnost panelu je vyrazne vyssi.

    Byl to vlastne investicni projekt garantovanej statem, zanedbavajici dopady jak na sit, tak na vyvoj trhu. Proste ukazkovej statni projekt.
    GOR
    GOR --- ---
    TUHO:
    Já si o OZE myslím následující:
    Po letech podpory jsme se dostali do fáze, kdy není potřeba přímá finanční podpora, stačí "jen" podporovat organizačně/legisltivně, zejména mám na mysli, a široké veřejnosti se to nebude líbit:
    1) Nenovelizovat stavební zákon tak, aby do hry vrátil zájmová sdružení bez vazby na lokalitu.
    2) Zjednodušit výstavbu vedení - ano, OZE jsou relativně decentralizované, ale pořád máme dost centralizovanou spotřebu - nemáme decentralizované automobilky, chemičky a konec konců ani města, tj. pořád je potřeba elektřinu psobírat a dodat ji do průmyslu a obyvatelstvu. A tohle je kruciální v evropském měřítku, tj. přeshraniční kapacity. A klidně sem směřovat investiční dotace a vykašlat se na instalační dotace.
    3)Zavést už teď, že všichni spotřebitelé na požádání dostanou měření typu A a do nějaké doby (15 let?) ho dostanou všichni s výjimkami (veřejné osvětlení, místa mimo dosah telekomunikací atp.)
    4) Dát provozovatelům distribučních soustav povinnost řídit napětí, dávat tu povinnost výrobcům je IMO cesta do pekel - nestabilita regulace, potíže s poruchami atp.
    5) Měla by být vytvořena a uvedena v život norma, která nařídí, aby spotřebiče uváděné na trh tolerovaly větší rozptyl napětí (již se stalo v minulosti šlo se z 230 V +-5 % na 230 V +- 10 % - čím více, tím lépe. Z vlastní zkušenosti s tzv. měkkou zemí vím, že spínané zdroje snesou bez problémů klidně 350 V, tím by se mohly do budoucna zmírnit požadavky na ad 4)
    6) V návaznosti na bod ad 3) umožnit nějaký obchod s elektřinou mezi výrobci/spotřebiteli (v Polsku mají takový hezký výraz "prosument" tj. producent + konsmuent) na úrovni NN.
    7) Legislativně zakotvit jinou akumulaci než přečerpávačky a prozatím ji krom osvobození od poplatků nijak nedotovat.
    8) Zavést uhlíkové clo na dovoz zboží do EU (optimálně i do USA, ale suď bůh jestli je to tam průchozí) a tím zabránit přestěhování emisí CO2 do jiné části světa.

    Myslím si, že bez ohledu na výše vypsané body se bude nejrychleji rozvíjet fotovoltaika - je investičně levná, je jednoduchá na výstavbu (žádný Convoi Exceptionnel), jednoduchá na údržbu, není vidět z daleka, nejedná se o stavbu.... Pokud u nás a okolních zemích dojde v nejbližších 5 letech k výstavbě toho, co má připojení (16 GW v ČR), bude to IMO znamenat prudký propad ročních kontraktů (BL CAL YY) na burze a pojede se nejvýše na kvartální s tím, že elektřina v létě bude relativně laciná a naopak v zimě poměrně drahá, což by měl být stimulátor pro ukládání přebytečné energie z léta do nějakého nosiče - vodíK? metan? něco úplně jiného?

    V rozvoji větrných elektráren nejsem v Evropě optimista, protože provozovat je blízko zástavby (a prohlédněte si dobře mapu Evropy) není žádná prdel, el myslím, že poměrně hodně půjde vytáhnout z repoweringu stávajících lokalit, ale zase, větrné elektrárny jsou některé zimy schopny prostát řádově týdny v kuse na tvorbu námrazy, takže nám sice sezónnost FVE kompenzují, ale v krizové situaci (inverze - bezvětří v přízemní vrstvě + absence slunečního záření) stále nic neřeší

    Zejména bych se vykašlal na nějaké regulatorní zařezávání stávajících zdrojů na uhlí, ony vymřou samovolně, jakmile se podaří zrealizovat sezónní akumulaci ve větším měřítku.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: a jeste dodam - ano, i staveni novych oze zdroju, bez zaloh/ulozist prispiva k vyssi energii v dobe, kdy oze elektrinu negeneruji.

    To je resitelne projekty, ktere v sobe zahrnuji i skladovani energie (baterie, nebo jine technologie)

    Konkretne zminene nemecko pocitalo se zalohami v jinych statech (CR napriklad ma kladny saldo el.energie) pripadne skrze plyn od putina.

    Tenhle problem ale opet neni vyhradni vlastnosti oze. Je potreba si uvedomit, ze fosilni prumysl cerpa energii, kterou priroda uskladnovala miliony let a neni sustainable. Takze pristup nemecka by se dal paralelizovat pro fosil napr. tak, ze by postavili X uhelnych elektraren, ale nebyli by schopni si dodat vsecko uhli sami, cimz by vytvorili tlak na rust cen uhli ve vsech okolnich statech (tedy i ceny energie).

    Kdyz postavime novou drahou jadernou elektrarnu, taky vsem zvedneme ceny.

    Standardni trh, nabidka, poptavka, subsituty. Uvadet jako hlavniho vinika rustu cen oze je z meho pohledu zavadejici.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    EL7334: v pohode, muzeme si tykat. Je normalni, ze cenotvorba je ovlivnena radou faktoru, proto sem psal, ze moje odpoved je jen plus minus. Na televizni debaty cas nemam. Nedeje se tak jen s elektrinou, ale i s maslem, nebo cimkoliv jinym.

    Tady jsou imho hlavni duvody uvedeny:
    Proč zdražuje elektřina? | Porovnej24.cz
    https://www.porovnej24.cz/clanky/proc-zdrazuje-elektrina

    Pan_sprcha kdyztak opravi.

    Za me zdrazeni po valce (soucasna inflace) byla primarne hnana usporama v covidovych obdobich. Lide jejich vydelky neutraceli/nemohli utracet a nakupili (vsechny vrstvy obyvatelstva) velke uspory. Spousta tehle uspor zamirila do bydleni. Po lockdownech si to lidi zacali kompenzovat a utracet ve velkem, coz nevyhnutelne vytvorilo tlak na energie, pac ty uz se ted pouzivaji k vyrobe ci preprave temer vseho + snahu prodejcu kompenzovat si ztraty za covidove obdobi. Ted sme ve fazi brzdeni, kdy je pro vetsinu z nas vsecko uz tak drahy, ze musi klesnout poptavka, aby nedochazelo k dalsimu zdrazovani.

    Koreluje to s penezni zasobou / usporami, ktere s3 za covidu vytvorily. Jakmile se utrati, zacne ekonomika/inflace brzdit.

    Coz samozrejme pro spoustu lidi, co si nenechali rezervu bude neprijemny.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam