• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    JIMIQ: ale kdyz to nakladove srovnas s klasickou elektrarnou, tak ti porad vychazi oze+baterie lepsi, vid? :D
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    mám takovej excel, kde mám předpokládanou spotřebu dle PENB baráku co stavím a předpokládané výnosy FVE dle azimutu a lokace...
    a potřeboval bych buď 48kWp a 500kWh baterku, nebo 60kWp a 100kWh baterku nebo 66kWp a směšnou mezidenní baterku. Když si člověk vezme že 1kWp střešní instalace a 1kWh baterky stojí aktuálně skoro stejně, tak je jasné že je lepší curtailment než snažit se získat úložiště na 30 dní :)

    ale to je jen takové mentální cvičení, na tu střechu by se ty panely nevešly, spíš je to v malém předvedené proč je lepší cílit Česko na co nejvíc fotovoltaiky a neřešit ceny šíleně velkých baterek :)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    K tomu prihodime jeste nejake residential trendy v EU. Prekvapeni v roce 2022, alespon pro me

    1 Million European Homes Now Powered By Solar Batteries - CleanTechnica
    https://cleantechnica.com/2022/12/08/1-million-european-homes-now-powered-by-solar-batteries/

    Solar battery-powered homes are becoming increasingly popular, particularly in Germany. Total residential battery capacity in Europe is expected to reach 9.3 GWh by the end of 2022, powering over 1 million households

    ...

    Total capacity increased from about 3 GWh in 2020 to more than 5 GWh in 2021, and then grew even faster to 9 GWh in 2022.

    In 2021, the European residential battery storage market added more than 2.3 GWh and more than 200,000 individual units. Those were two new records. Yet 2022 has been even much bigger.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Necekana exponenciala na prvnim grafu do 2025. Texas nasleduje australii/kalifornii/chile v renewables adoption a ukousne obri podil storage USA (mozna to souvisi i s krypto zajmy do urcite miry)

    U.S. Battery Storage Capacity To Increase Significantly By 2025 - CleanTechnica
    https://cleantechnica.com/2022/12/08/u-s-battery-storage-capacity-to-increase-significantly-by-2025/

    Developers and power plant owners plan to significantly increase utility-scale battery storage capacity in the United States over the next three years, reaching 30.0 gigawatts (GW) by the end of 2025, based on our latest Preliminary Monthly Electric Generator Inventory.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Obnovitelne zdroje setri penize
    Small Step Up for Renewables, Giant Fall for Gas | Ember
    https://ember-climate.org/insights/research/small-step-up-for-renewables-giant-fall-for-gas/
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: koukej radši sem :)
    Electricity production by source - Our World in Data
    https://ourworldindata.org/grapher/electricity-prod-source-stacked

    a ano i tady je vidět, že fosily v absolutních číslech rostou, ale to je proto, že lidstvo ještě nenavýšilo dostatečně produkci OZE. I díky sýčkům, kteří třicet let tvrdí že to nejde a celá zeměkoule upadne do doby temna když se o to pokusíme. Naštěstí se našla dost silná politická vůle aby tenhle lobysmus zvrátila :) a od 2025 uvidíme plody této práce
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: jo a já ti říkám, že ten tvůj je starej a už neplatí ;) a zároveň říkám, že od 2025 budou fosily klesat (v absolutních číslech, ne podílově)

    Energy consumption by source - Our World in Data
    https://ourworldindata.org/grapher/energy-consumption-by-source-and-country?stackMode=absolute
    btw tady je energy mix se substitution method - to znamená, že za solár, vítr a vodu je použito tolik energie, kolik by potřebovalo uhlí/plyn na vytvoření stejné užitečné energie

    tam je vidět, že uhlí se spotřebovalo 44 000 TWh primární energie a na elektrickém mixu je vidět že se z uhlí vyrobilo 10 200 TWh užitečné elektřiny. Na nahrazení cca 30 000 TWh toho uhlí nepotřebujeme 30 000 TWh větru a slunce, ale jen těch užitečných 10 200 TWh
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    JIMIQ: no to je ale jinej graf. Me se na tom mem libi, jak za skutecnost vyroba elektriny z fosilnich zdroju roste podstatne rychleji nez OZE. Takze toliko k tezi, ze je to supervyhodne a ja jsem jediny, kdo na to jeste neprisel.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MAKROUSEK: já vím

    a já znovu opakuju že problém s celkovým energetickým mixem je ten, že fosily použitý na generování elektřiny mají 50-67% ztráty :) a naopak tepelné čerpadlo poháněné větrnou turbínou vyrobí 3x víc tepla než kondenzační kotel za použití stejné vstupní energie

    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JIMIQ: To jsou porad marginalni procenta z celkoveho energetickeho mixu, mimochodem. Ja jen, aby se nezapomnelo na meritko.

    Energy mix - Our World in Data
    https://ourworldindata.org/energy-mix
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ale obecně je iea velmi opatrná a konzervativní a její předpovědi se rozcházejí s realitou

    realita bude taková, že 2025 bude první rok kdy v absolutních číslech klesne produkce elektřiny z fosilních zdrojů a toho roku OZE zvýší svůj podíl o 6 p.p. (letos 1,5 p.p. pro porovnání)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: ačkoliv mají na stránce napsáno updated 26.10.2022, tak myslím že jde o starý graf, který byl prvně použit v iea energy outlook 2018 (to vidíš dle toho že pevná čára končí lehce po 2015 a 2020 už je estimate přerušovaná)

    nový graf z posledního outlooku 2022 vypadá takhle

    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    JIMIQ: pro srovnani ve stejnem obdobi

    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    mám rád když mi náhodou přijde pod ruku nějaký relevantní grafík

    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    to že jsou OZE levnější přece neznamená že uhlí a plyn jsou prodělečné

    dejme tomu že marže na OZE je 25% a marže na stávajícím zdroji je 5%. Furt se ti vyplatí ho provozovat, ale chceš ho co nejrychleji nahradit tím ziskovějším. A to se reálně děje (s výjimkou právě Číny, která měla až do letoška šílené nárůsty spotřeby elektřiny, takže brala tzv "vše" (i když i tam o koňskou délku vedly OZE) a třeba Indonézie a podobných zemí - to se taky brzo otočí)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: no staré zdroje (i přesto že jsou dražší a musí se servisovat/rekonstruovat atd) se udržují proto, že není dost lidí a továren na zrychlenou výrobu turbín a panelů.

    Teď je prostě to 30 leté přechodné období, kdy "stabilní" zdroje skomírají a nové "nestabilní" rostou až budou dominovat (2032) a následně vyrobí 80% veškeré energie (nejen elektřiny, 2050)
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    PAN_SPRCHA: tak jsem si to overil - v radech minut muze najet spalovaci turbiny s odfukem spalin na bypassovy komin, ale v radu hodin najizdi kotel na odpadni teplo a parni turbina ..

    JIMIQ: protoze na trh s elektrinou vstupuji dotovane naklady zdroju a jadro nebylo mezi podporovanymi zdroji. Kde to jen trochu slo, tam se vymenilo uhli za plyn. Sorry za zmatek s poradim prispevku, trochu mi tu chybi editace :) Na tvou namitku ti zase muzu odpovedet proc se jako rekonstruuji stare uhelne elektrarny a dal se provozuji i kdyz jsou zatizeny emisni regulaci .. To opravdu neni jen technologii, to je tim, ze u nas oze v zime vyrabi malo.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    HANSCV: ale oni to v tomhle režimu první roky drželi.




    NYRLEM: jasně že mám, vidím to přesně na hodinových protokolech odběrů


    GOR: ano, nejdřív jede jen turbína
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: na který trh s elektřinou? v Číně? V USA? V Egyptě?

    Všude na světě vyhrává slunce a vítr nad uhlím a plynem... to není nastavením trhu, to je technologií
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    HANSCV: plynovky maji smlouvy na pohotovost (samozrejme placenou) prave proto, ze se casto pouzivaji na vyrovnavani spicek jako rychle nabihajici zdroj. Cili pokud jede v tomhle rezimu, dostava penize prave na udrzovani schopnosti soft-startu.
    GOR
    GOR --- ---
    PAN_SPRCHA: Nenajede do 15 minut jen spalovaci turbina bez parni casti?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam