• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TADEAS: nepriblizil, ty ses tu odbornik :) urcite taky zduvodnis taky, proc by to v hospodarske perspektive mel nekdo zvazovat na tomto lvlu, kdyz se nevycisluji ciste proti jednomu sektoru
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    NYRLEM: urcite. priblizil bys mi jak kalkulujes hodnotu habitability planety?
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TADEAS: dej tam klidne veskere naklady, ktere plynou ze zakona, porad to vyjde stejne ..
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    NYRLEM: a k tomu dej naklady na klimaticky adaptacni opatreni
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    TUHO: dej k tomu este naklady, pak to dojde uplne vsem :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    faktaoklimatu.cz
    @faktaoklimatu
    Pomocí tří ilustrativních scénářů chceme ukázat, jak mohou vypadat úspěšné cesty transformace české elektroenergetiky.
    👉slunce + vítr + zelený vodík
    👉slunce + vítr + import
    👉slunce + vítr + jádro

    Jaké cesty mohou dovést Česko k bezemisní elektřině?
    https://faktaoklimatu.cz/explainery/bezemisni-energetika-cr-1-scenare

    https://twitter.com/faktaoklimatu/status/1640983596172189696


    PES
    PES --- ---
    MARASAN: poslední "slušňáci" hrající dle pravidel zůstanou za blbce...
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    PES: U.S.A. ne, ale EU ano.
    PES
    PES --- ---
    MARASAN: no a US to nějak vzrušuje? ;-)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    PES: njn, ale to je proti WTC rules.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK: tam se toho pere víc naráz. Odstavujou staré méně účinné elektrárny, staví nové účinnější. Ale i těm klesá koeficient využití, protože se staví "do foroty" stejně jako města duchů. A lokální guvernéři se samozřejmě na jednu stranu chtějí pochválit vedení CCP jak to u nich roste a na druhou stranu ukázat se před lidem "hele, postavil jsem vám elektrárnu"

    a uhlí jim dochází, resp. "levné" uhlí. S embargem australského uhlí (ale to už snad letos skončilo, nebo nevím) se situace taky nezlepšila
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    JIMIQ: a stejne budujou a planujou dalsi. Jsou hladovi po energii, tak bych spis tipnul, ze to skonci inflaci, pripadne deflaci u energii/tezbe uhli, nez ze by je v brzke dobe zavirali.
    PES
    PES --- ---
    TUHO: v EU se mohou zaměřit na "vyrobeno (skutečně) v EU"...
    TUHO
    TUHO --- ---
    V Česku by se o tom člověk kvůli neutuchajícímu mediálnímu víru kolem prezidentské volby skoro nedoslechl, ale aktuálně největším bolehlavem pro evropské lídry nejsou ani ceny energií, a snad dokonce ani všudypřítomná vojenská hrozba Ruska. Tématem číslo jedna se stalo ohrožení průmyslové základny starého kontinentu v souvislosti s přijetím Inflation Reduction Act (IRA) ve Spojených státech.
    Smyslem předpisu, rámovaného kromě makroekonomické stabilizace také potřebou nastartovat zelenou transformaci, je podpora bezemisní energetiky a dalších klimatických opatření. A to ve formě dotací a daňových úlev za stovky miliard dolarů. Na tom by nebylo nic kontroverzního, kdyby vše nebylo podmíněno nálepkou „vyrobeno v USA“ – s cílem zajistit tvorbu stovek tisíc pracovních míst a miliard dolarů v přidané hodnotě právě tam a nikde jinde.
    Umíme si vyrobit zelený zítřek? Evropa hledá odpověď na začátek konce ekonomické globalizace - VOXPOT
    https://www.voxpot.cz/umime-si-vyrobit-zeleny-zitrek-evropa-hleda-odpoved-na-zacatek-konce-ekonomicke-globalizace/
    TUHO
    TUHO --- ---
    V Česku by se o tom člověk kvůli neutuchajícímu mediálnímu víru kolem prezidentské volby skoro nedoslechl, ale aktuálně největším bolehlavem pro evropské lídry nejsou ani ceny energií, a snad dokonce ani všudypřítomná vojenská hrozba Ruska. Tématem číslo jedna se stalo ohrožení průmyslové základny starého kontinentu v souvislosti s přijetím Inflation Reduction Act (IRA) ve Spojených státech.

    Umíme si vyrobit zelený zítřek? Evropa hledá odpověď na začátek konce ekonomické globalizace - VOXPOT
    https://www.voxpot.cz/umime-si-vyrobit-zeleny-zitrek-evropa-hleda-odpoved-na-zacatek-konce-ekonomicke-globalizace/
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Analysis: China's new coal plants set to become a costly second fiddle to renewables | Reuters
    https://www.reuters.com/business/energy/chinas-new-coal-plants-set-become-costly-second-fiddle-renewables-2023-03-22/?

    Pokud někoho ještě trápí čínské uhelné elektrárny.

    "The reality is that China has more coal power capacity than it needs," said Zhang Shuwei, director at Draworld Energy Research Centre. "It doesn't make sense to give more incentives for more coal-fired power investments."

    Coal accounted for 58.4% of China's total power generation last year, but high prices have meant many plants have suffered losses for years. More than half of the country's large coal power firms were loss-making in the first half of 2022, according to the China Electricity Council.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Energetiku České republiky výrazně formuje několik základních pilířů, v prvé řadě je to rozvržení domácích zásob surovin. Česko patří k evropským uhelným mocnostem a pochlubit se může i rozšířitelnou těžbou uranu, na opačném konci potom stojí marginální zásoby ropy a zemního plynu, byť vysoké kvality. Z hlediska historického vývoje průmyslu je potom klíčový důraz kladen na energeticky náročné strojírenství, úzce spjaté s rozvojem a tradicí domácí jaderné energetiky. Klimatické podmínky umožňují ČR solidní využití obnovitelných zdrojů energií a vnitrozemská krajina naopak omezuje zemi v možnosti diverzifikace transportních cest a dodávek surovin. Podstatným faktorem je také výrazně konzervativní vzdělání, kvalifikace i zázemí relevantních decision-makerů, ať už na ministerstvu průmyslu a obchodu, ve vládě či ve vedení státních a polostátních energetických firem.

    Tato základní, byť sekerou nahrubo tesaná charakteristika české energetiky ústí v celkem jasné nastavení domácích priorit. Využití domácích zdrojů s uhlím v čele, podpora jádra, skepse vůči obnovitelným zdrojům, snaha o diverzifikaci transportních cest surovin a emancipace od ruských zdrojů, to vše přikořeněné vědomím toho, že v daném případě je třeba s evropskou úrovní počítat jako s klíčovým hráčem s výrazným vlivem.

    Je zřejmé, že v mnoha bodech toto nastavení tvrdě naráží na unijní představu o budoucnosti a podobě evropského energetického sektoru. První kritický bod, v posledních týdnech v souvislosti s havárií elektrárny Fukušima velmi aktuální, je otázka jádra. Zatímco postoj EU je spíše opatrný až negativní, pro drtivou většinu české veřejnosti i jejích politických zástupců představuje jaderná energetika neopominutelnou a neoddiskutovatelnou část energetického mixu. Současné odložení dostavby dvou bloků Temelína není způsobeno pochybami o této stavbě či obavami z japonského scénáře, ale spíše finanční situací ČEZu a manažerskými a ekonomickými aspekty projektu. Podobně se názory Prahy a Bruselu rozchází i v otázce uhlí, které patří kvůli svým environmentálním dopadům k dlouhodobě ostrakizovaným zdrojům a kterému nově přitáhne uzdu změna obchodování s emisními povolenkami v rámci EU ETS platná od roku 2013. S environmentálními otázkami souvisí i určitý odpor ČR k tomuto pilíři unijní energetické politiky způsobený primárně tradicí českého energetického myšlení (například pozice ministrů průmyslu a obchodu zaujímají velmi konzervativně disponované osoby s dřívějším pracovním zázemím a zkušenostmi v průmyslu zaměřeném na domácí zdroje a centralizovanou energetiku (snad až) sovětského typu).
    TUHO
    TUHO --- ---
    Starsi clanek o prosazovani energetickych zajmu v EU kontextu

    Přes obtížné prolínání domácí a unijní úrovně existuje jedna otázka, nad níž si Praha a Brusel dokáží sednout k jednomu stolu a trávit hodiny vášnivou a angažovanou diskusí. Jde o téma energetické bezpečnosti. O její podobě má ČR jasnou představu a nebojí se s ní vystupovat ani v Bruselu. Na rozdíl od dalších zemí regionu se zde navíc může opřít o domácí úspěchy.

    Filip Černoch, Slasti a strasti prosazování energetických zájmů v EU
    http://www.forum-pl-cz.com/index.php/cs/verejna-politika/77-filip-cernoch-slasti-a-strasti-prosazovani-energetickych-zajmu-v-eu
    PES
    PES --- ---
    Se to tady stalo TUHO-agitkou?
    TUHO
    TUHO --- ---
    + Analysis by the Buildings Performance Institute Europe has demonstrated that improved insulation in a selection of member states could result in up to 44% gas savings and cut final energy demand by 45%.

    With this in mind, the commission calls on the European Parliament and member states to “enable additional savings and energy efficiency gains in buildings through the Energy Performance of Buildings Directive [EPBD], and to uphold the ambition of the commission proposal for a Regulation on Ecodesign for Sustainable Products”.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam