• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    TUHO
    TUHO --- ---
    PES: Pekne si to podskrtnul, ale co to znamena? To muze znamenat jak to, ze mi nekdo zakaze koupit si tenisky, tak to, ze mi nekdo zakaze vylejvat rtut do reky .]]
    PES
    PES --- ---
    Buď Evropa zrychlí zelenou revoluci, nebo prohraje - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-evropa-podpori-zeleny-prumysl-cesku-ale-muze-chystany-zakon-ublizit-229597

    ...
    Zásah do podnikání

    Evropská komise přiznává, že aplikací navrhovaného zákona může dojít „k dočasnému omezení“ svobody podnikání, svobody v uzavírání smluv nebo práva na vlastnictví, které jsou chráněny Listinou základních práv a svobod občanů EU.
    ...
    TUHO
    TUHO --- ---
    Výkon fotovoltaických elektráren v Praze dosahuje nyní 24,5 megawattu. Do roku 2030 se má zvýšit zhruba na 500 megawattů.

    „Aktuálně pracujeme se schváleným Klimatickým plánem hlavního města Prahy, který odhaduje potenciál do roku 2030 ve výši téměř 500 MWp. Významný podíl mají mít instalace na budovách jak ve vlastnictví Prahy, tak na soukromých bytových domech, v areálech městských společností a podobně,“ přibližuje Jaroslav Klusák, šéf Pražského společenství obnovitelné energie. Zkratka MWp označuje maximální možný výkon zařízení.

    Praha má mít do sedmi let 20krát více energie ze Slunce než dnes
    https://www.ekonews.cz/praha-ma-mit-do-sedmi-let-20krat-vice-solarnich-elektraren-nez-dnes-podivejte-se-jak-dosud-pribyvaly/
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PAN_SPRCHA: Ale jasne. Ale preduprava stejne bude nutna, neni duvod tahat trubky s morskou vodou do vnitrozemi. Co s tema mraky odpadu pak. Nakonec to bude postavene na stejnych principech jako odsolovani, tzn. skalovatelne, solanka zpet ale dal od pobrezi nekam do morskeho proudu, atd.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PETER_PAN: Němci na severu taky plánujou jet z mořský vody.
    Vysosat řeky jim nikdo nedovolí
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MAKROUSEK: je tam pár míst na západě kde by to asi šlo

    solar-exposure-map2
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PAN_SPRCHA: Ja se omlouvam, ale zazracnych, novych katalyzatorech co jsou game-changer v produkci vodiku z vody ctu od dob co jsem zacal studovat chemii, nekdy pred 20 lety. Obecne je paleta moznosti, spoustu dobrych katalyzatoru.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PAN_SPRCHA: Jasne, proto mi Japonec rikal "na pobrezi".
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PAN_SPRCHA: Nejdriv odsoleni u pobrezi.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MAKROUSEK:
    JIMIQ: vodík se dá dělat z mořské vody, ale zas tě to silně omezuje v tom umístění.
    Ta poušť "zdarma" s maximálním slunečním výkonem je spíš dál ve vnitrozemí.

    Tady máš nejdřív přivést mořskou vodu kterou mají trubky strašně rády a pak vzniká ještě odpadní voda což je koncentrát všeho co v mořské vodě je.....ten potřebuješ pumpovat zpátky do moře.
    Tzn. dělat tohle třeba na 200 km moc smysl nedává..
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    No takze odsolovat morskou vodu a uz jsme na pomeru 1:7 :D
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PAN_SPRCHA: Kdyz jsem se naposledy koukal, tak more bylo z vody :-)
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MAKROUSEK: a nepotřebujou taky vodu? To myslím že bude daleko větší problém v tom projektu než nějaký prostor v poušti.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    OMNIHASH: A konzultoval jsi to s nejakym Australanem?
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    JIMIQ: Ach. Uz mas startup?
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    MAKROUSEK: ano, zmizení outbacku na úkor solárních farem je skutečně jeden z top 3 problémů Austrálie, hned za možností přemnožení tasmánskejch čertů.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Jako uz za 2022 dosahli vitr a slunce na 4% veskere energie, takze staci je znasobit 25x a jsme tam. Tj asi tak 30TW fotovoltaiky a 25TW vetru. Ale samozrejme se odectou neefektivity spalovacich motoru, vodni elektrarny a i ty dozivajici jaderne
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MAKROUSEK: kdyby na to doslo (jakoze to nebude potreba) tak Australska poust by stacila pro veskerou energii sveta (ne jen elektrinu, ale vsecko) tak tisickrat :D
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    PETER_PAN: Minulej tejden jsem se v Pekingu bavil s clovickem, co radi mistnim komousum s energetikou. A ten povidal, ze jasne, pro Japonce to bude stacit, ale to je tak vsechno. Pokud tedy se lidi v Australii nenastvou, ze maji vsude sklo misto pouste. Ale ze Japonci si vzdycky trochu jeli svou, ze je zbytek sveta nezajima.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam