• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSSolární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Never exceed speed 698 km/h :-)) inu stratosféra, no
    Windward Performance Perlan II - Wikipedia, the free encyclopedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Windward_Performance_Perlan_II
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Crew 2, vida.
    Aircraft | Perlan Project
    http://www.perlanproject.org/aircraft
    empty weight asi 600 kg (udávají to v librách chmm). takže přetlakovou kabinu jde zjevně udělat... lehkou.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    tak lehoučkou přetlakovou kabinu bychom měli...
    Home | Perlan Project
    http://www.perlanproject.org/

    tak teď už jen udělat mashup Perlanu 2 s SI2, a je to :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Kluzák Airbus Perlan 2 má létat třikrát výš než dopravní letadla | 100+1 zahraniční zajímavost
    http://www.stoplusjednicka.cz/kluzak-airbus-perlan-2-miri-k-hranici-30-tisic-metru
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: no to se nedá říct... skoro všechno bylo asistované šlapání, pouze na konci bohužel často i dost neasistované (to jsem řešil v jiném klubu). zajímavá čísla se týkají vyrobené energie: na začátku kolem 1 kWh za den, ke konci už asi jen třetina (protože vedro, kratší dny, slunce níž nad obzorem a navíc ještě poškození panelů...)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: tak to si docela masta blasta, kolik z toho jsi šlapal a kolik si se vezl?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ach jo, to je tenhle klub. no, tak to je tu offtopic, no. ale teď jdu testovat zrovna nově koupení mono flexibilní panely (bohužel jen malé - přijdou na prototyp městského solárního nákladního kola, taková postapo provokace...). tak dám vědět, jak jsem dopadl (zajímavé bude srovnání s tím, jak se v poslední fázi chovaly velké poničené poly flexible panely na konci mé cesty...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: na km ano, na kopce víc než celý :) no a včetně cesty na start taky víc než celý (francouzi jeli na start asi polovinu co já). ale moje poslední 1/3 byla tak o 1/5 celkově vyrobené energie...
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: a ty si to dal minule celý?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: vítěz Sun Tripu na solárním lowraceru (bez přívěsu, ale naložený věcma na kempování) ujel průměrně 300 km za den. souhlasím, že je to frajer, a to, že jsem vyhlásil, že ho v roce 2017 chci trumfnout, je fakticky větší drzost než to, že chci v roce 2020 (nějak, jakkoliv, mimo soutěž...) solárně létat.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: tak jestli ujedeš 200 kiláků denně na kole s přídavným vozíkem, tak seš frajer nehledě na to, jestli postavíš nějakej xchaosplán.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    (jinak pro ujasnění situace: ano, plánuju naprosto vážně, že solární lehokolo zprovozněné v roce 2017 ujede za den zhruba 2x tolik (tzn. asi 300 km), než kolik za den za ideálních podmínek uletí moje jednomístné solárně dobíjené letadlo v roce 2020 (tzn. asi 150 km)... důvod je jednoduchý: na tom kole se bude současně ještě šlapat a očekává se, že bez elektřiny na rovině by mělo být pořád schopné ujet aspoň tak 100 km...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TEAPACK: pokud mluvím, že letadlo se udrží ve vodorovném letu 3-4h přes poledne, tak co myslíš? která hodnota je relevantnější?

    uletěl bych zhruba tolik, kolik jsem letos ujel na solárním kole (ovšem za těch nejlepších dnů)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: tak to je právě video toho Archeopteryxe za letu, vždyť jsem na to odkazoval :-)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    XCHAOS: No, a s jakou hodnotou se u nás potkáš častěji? :-D s maximální osvitovou hodnotou, kterou máš dva dny v roce v poledne, nebo s tou průměrnou?

    BTW: zkus si spočítat, kolik bys uletěl za ty tvoje ideální dvě až tři sluneční hodiny denně v průběhu léta, když budeš mít cestovku 36km/h ... není pak lepší vzít kolo? O.o
    A vůbec, tušíš jak daleko od sebe jsou letiště, kde bys mohl se svým křehkým strojem přistát? ;-)

    O dodání/výrobě komponent pro cokoli jsem ochoten se bavit až nad technickým výpočtem popř. výkresem.

    BURAN: jasně šéfe, zařiď, ať mi začne chodit na účet 5k švýcarských franků měsíčně a klidně začnu ;)
    BURAN
    BURAN --- ---
    jo, TEAPACK, prestan zvanit a zacni makat :) miskovi se blizi deadline ;)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TEAPACK: jinak já si samozřejmě nechám při konstrukci svého plánovaného stroje rád poradit, ale doufám, že to nebude nutně od lidí, kteří když udělají zásadní botu v chápání pro solární technologie tak klíčové veličiny, jako je insolace (tzn. označení průměrné hodnoty za maximální rovníkovou).

    pořád věřím, že bys mohl třeba dodat nějaký klíčový komponent, se kterým podle všeho máš zkušenosti, ale pouze potvrzuješ moje obecné podezření, že lidé jsou čím dál tím více specializovaní a vědí "téměř všechno o téměř ničem" - dnes hodně chybí všeobecný rozhled a znalost celkového obrazu věcí (lidi ty informace potenciálně mají, ale dávají přednost zábavným, adrenalinovým extrémům...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ:
    DANYSEK: no, trochu offtopic, leda byste na tu skálu šplhali nějak solárně
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ:
    OMNIHASH: ano - solární auta jsou tady jako doplňkové téma ontopic taky. prostě solární rychlostní rekordy všeho druhu se tu počítají.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam