• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIMalá bydlení ☼ žijme nezávisle ♫♪☺◄◄ neobvyklá obydlí ►► Jak žít ve zdravém prostředí a hlavně, co s hovnama? ☼☺☺
    Nejenom mobilní dům musí být malý.
    Šikovná a převážně DIY řešení malých domků, aneb to že je to malé a levné neznamená, že to nemůže být pohodlné a luxusní.
    Pro lidi co chtějí vlastní bydlení ale nechce se jim platit nájem či se zadlužit hypotékou, nebo jen prostě nepotřebují obří barák.


    Obrázky, rady, odkazy, pomoc při shánění stavebního materiálu, technologické postupy stavby, materiály, pozemky, půdorysy atd.

    odkazy na blogy a stránky na nástěnku

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lDcVrVA4bSQ
    rozbalit záhlaví
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    CUKI: Pro mě je topení v rámci malý architektury až absolutně druhotná záležitost. Nemluvím o teplotní pohodě, mluvím o tom jestli ten dům dokáže nabídnout dostatečnou protihodnotu k všem těm omezením který malá architektura přináší. Výrazně ovlivní sociální život v domě, většinu populace omezuje dispozičně. Když mluvíme o malém domě, představím si japonský čajový domek v zahradě, ne jeskyni ve svahu. Já osobně nejsem zastáncem stavění za každou (tzn co nejnižší) cenu. Abych mohl žít pohodlně v mojem standardu, prostě peníze potřebuju. A jestli na to nemám, tak nestavím (jen je ta hranice kdy už mohu začít stavět asi na třetině rozpočtu dnešních novostaveb, což se dá sehnat o dost snáze).
    Malá architektura mě zajímá spíš z důvodu zbytečně nestavět permanentně objemný věci, nezaplňovat přírodu, moct stavět tam kde se nic jinýho třeba i nevejde nebo mít i šanci se čas od času přemístit, užívat lokální zdroje i tradice. Ne z nutnosti ušetřit každou korunu.

    Ostatně odpověď na tvou otázku může být i opačná, na co stavět malej hodně zaizolovanej objekt u kterýho pak řeším přehřívání, když mohu zcela úmyslně navrhnout hůře zaizolovanou věc, za menší cenu, co přebytečný teplo pouští ven. Furt je to jen trocha dřeva v porovnání s normálně velkým domem. Tahle diskuze je stejně jen samé "kdyby" a "možná", navrhování se díkybohu nedá paušalizovat. Každý klient, pozemek i dům je jiný.

    CUKI
    CUKI --- ---
    77WHITE: To je právě ten celkovej pocit pohodlí, já nikam pro polena nemusim. Teplota uvnitř bude stále stejná. Funkčnost je obsažena hned v tom prvním bodě a v té bezúdržbovosti.

    Až budeš stavět někdy malej zaizolovanej domek a budeš řešit vytápění kamny, tak se u toho pořádně zapotíš. Věř mi, že to není žádná sranda. Pokud ti tedy nestačí před spaním chcípat vedrem a ráno se probudit s jinovatkou u huby :-D

    Takový otopný systém musí mít, co největší výkon do akumulace a co nejmenší ven. Vzhledem k tomu, že se nic takového komerčně neprodává ani za 100k Kč tak si to budeš muset vyrobit a není to taková prdel jak se zdá. On je totiž zakopaný pes v tom, že oheň aby vůbec hořel má výkon přes 2kW, což je více než 2,5násobek toho, co potřebuji i v těch největších mrazech...

    Takové ty rádoby eko domy se skomírajícím plamenem v topeništi bych rovnou zakázal. To je totiž strašně málo na to, aby se dřevo spalovalo jak má a proto tam vzniká neuvěřitelné množství exhalací.

    Tepelné čerpadlo je pro takovou stavbu opravdu mimo v tom jediném máš pravdu. O tom ostatním evidentně moc nevíš a nikdy jsi v takovém domě nebydlel.

    To, že je to pasivní dům neznamená, že by jsi měl být jeho otrokem, jak se většina lidí mylně domnívá.

    Pasivní dům neznamená, že má neuvěřitelné množství technologií, většinou to je naopak.

    Stejně tak to neznamená, že to musí bejt předraženej slamák, dá se stavět opravdu z čehokoli, důležitej je kvalitní funkční koncept.

    77WHITE
    77WHITE --- ---
    CUKI: Funkčnost a celkovej pocit pohody z užívání. Energetická nenáročnost je mi v podstatě ukradená, lidé žili staletí v dřevěných/kamenných stavbách. Pokud trochu přemejšlim a dům v rámci možností aspoň trochu zateplím, nepotřebuju nic hnát do extrémů. Obzvlášť pokud projektuju menší obydlí, který mi bez nadsázky vyhřeje pár polen. Všechny technologie pasivních domů/ tepelnejch čerpadel apod vymejšlim pro adekvátně velkou stavbu, pro malej dům radši doporučim koupit o trochu lepší okna.
    EGGH
    EGGH --- ---
    CUKI: Mohl bys sem nebo do pošty hodit nějakou fotku domu z venku?
    CUKI
    CUKI --- ---
    77WHITE:
    Nejdůležitější pro mě je dispozice, která je ideální pro mě a pro místo které jsem si pro něj vybral.
    Soukromí (nechci aby mi bylo vidět odkudkoliv do oken nebo na terasu).
    Vizuální stránka není od věci, nicméně z té strany co je vidět bude porostlý zelení a z té druhé je včleněn do terénu.
    Cena je pro mě velmi důležitá, i když já cenu domu neberu jako cenu za stavbu, ale dohromady s tím co mě bude stát dlouhodobě jeho provoz.
    Důležité je, aby byl co nejvíce bezúdržbový, vše aby fungovalo samo o sobě, což plně splňuje.
    A hlavně se nezadlužit ale naopak se stát co nejvíce nezávislým na systému, což taky splňuje.

    Jaký je tvůj nedůležitější aspekt stavby tvého domu?
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    Na druhou stranu, uprimne, izolace a zpusoby vytapeni nemaji byt hlavni parametr pro navrhovani a staveni budov, stejne tak cena. Coz z tvych popisu dost vyzniva. Katalogovej domek je spatnej kvuli tomu ze 95% z nabidky jsou silne predrazene a casto i v zakladnich principech spatne navrzene, ale odpoved na to nema byt zakopavani domu a stavet co nejlevnejs.
    CUKI
    CUKI --- ---
    NYRLEM: Žiju v českém krasu, takže jsem stavěl z betonu, nicméně ze dřeva by to bylo ještě levnější. Ale to dřevo by bylo patrně dovezeno ze Šumavy, cement byl místní... Snažil jsem se veškeré materiály používat místní, pokud to jen trochu šlo.

    Celý dům má skoro polovinu pláště krytého terénem nebo temperačním sklepem.
    Podlaha a stěny jsou neoporu (vnitřní zateplení), Ve stropě mám kombinaci kamené a skelné vaty.
    Okna kvalitní trojskla Ug=0,5, středové těsnění, Rám předsazen zevnitř do izolace, tak abych co nejvíce eliminoval TM.
    Všechny pobytové místnosti orientovány na jih. Zemní registr pro předehřívání vzduchu a příprava na RJ zatím dosud neosazena.
    Dotápění prostoru při velkých mrazech podlahovou (každá místnost má nezávislý okruh).
    TUV budu asi od přístího roku předehřívat pomocí FVE.
    Dům má 2 zdroje vody, jeden z vrtu a druhej deštovka (praní, WC) Obojí je ale pro vyšší efektivitu přečerpávána z retenčních nádrží.
    TZ 852W. Což ročně s rezervou nepřesáhne 1MWh za topení.
    Osvětlení má účinnost více než 110 lm/W.
    Odpadní voda je použita na závlahu pozemku.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    CUKI: jj ten ve kterém bydlíš, pro představu, z čeho se to a jak dá za ty peníze postavit ..
    JAZZ
    JAZZ --- ---
    ekokapsle

    Obytné vajíčko si umí zajistit vodu i elektřinu. A dá se převézt kamkoli - iDNES.cz
    http://bydleni.idnes.cz/ecocapsule-cw6-/architektura.aspx?c=A150821_203533_architektura_rez
    CUKI
    CUKI --- ---
    NYRLEM: Teď nevím kterej konkrétně? Ten ve kterém bydlím? Nebo nějakej co jsem jen projektoval? Zdokumentovaný mám všechno, ale zatím se mi u žádného zákazníka nepovedlo domluvit prezentování stavby, Proto si chci teď postavit tu jednu 25m2 referenční stavbu ve které si lidé budou moci vyzkoušet bydlet. Ten svůj se přiznám taky moc zveřejnovat nechci, přeci jenom je to naše soukromí. Ono by nebylo stejně nic moc vidět. Na pohled se tváří jako normální domek, který pouze nemá komín, radiátory, kotel a kdoví co ještě...
    Základ kvalitního a nízkorozpočtového (jak zhotovením tak jeho provozem a vytápěním) domu je projekt. Ne ten pro stavební povolení, ten je k ničemu. Ale ten podle kterého se dá stavět, ten kterej je vymyšlenej do největších detailů včetně přesného rozpočtu materiálů, který vznikl kombinací různých možností a z něj se našla ta nejvíce efektivní. Což se při 99,9% stavbách komerčních domů ani náhodou nestává. Rozměry i materiál jsou přizpůsobeny pouze tomu co projektantům a architektům přijde první pod ruku, protože oni v tom bydlet nebudou a už vůbec to nebudou platit, tak proč si s tím lámat hlavu. Někteří jsou dokonce placeni z procent celkové ceny :-)

    Pro projektanty úsporný provoz končí výsledkem, který podle dnešních (podle mě nevhodně postavených) norem vykáže co nejnižší hodnotu, která se bohužel většinou může od reality diametrálně lišit.
    Ne každý obyvatel této planety je průměrný euronormočlověk (díky za to). Je potřeba projekt přizpůsobit konkrétním lidem na míru. Ne imaginárnímu průměru...

    Když tomu dá člověk čas (hodně času) dá se uspořit opravdu hodně a hlavně ten dům může těmto lidem opravdu dokonale sloužit. Lidé co si vyberou domek z katalogu a pak ho několik dekád splácejí, by raději měli bydlet v pronájmech, protože jim takový domek stejně štěstí nepřinese.
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    CUKI: ahoj .. mas ten svuj domek nejak zdokumentovany? V tehle cenove relaci je to zajimave :)
    PETAW
    PETAW --- ---
    CUKI
    CUKI --- ---
    EGGH: ..jsem si to přečet. No bude to kruhová stavba, ta je prostě složitější na stavbu, pro nevhodné rozložení nosnosti střechy. Pochopil jsem z toho že to jurta úplně nebude. Ale klasikej slamák. Spousta práce a drahá sláma... :-)
    EGGH
    EGGH --- ---
    CUKI: Mě to taky zarazilo. Ale ten kluk v tom rozhovoru zní docela rozumně, takže by mě samého zajímalo, co tu cenu tak vystřelilo.
    CUKI
    CUKI --- ---
    EGGH: přečtu si to ale za 600k Kč to musí bejt alespoň 20m šapitó :-) za 450k Kč mám pasivní domek včetně všeho vybavení a spotřebičů...
    EGGH
    EGGH --- ---
    CUKI: http://www.rozhlas.cz/...zprava/jedly-les-dava-plody-celorocne-rika-propagator-permakultury--1523360 tam zmiňuje ke konci, že bude stavět nějakou jurtu zateplenou slámou a vyjde jej na 600k. Nevím o tom víc, jen mě to zaujalo a) cenou b) provedením c) že zněl rozumně
    CUKI
    CUKI --- ---
    TOM: jurta prostě nemá vyřešené topeniště, teepee má kouzlo v jednoduchosti. vydrží (pokud je dobře postavené) jecjaký uragán, nevadí mu sníh. Jurta se k nám moc nehodí a neviděl jsem tu zatím žádnou která by dlouhodobě odolávala našemu klimatu. Za tu cenu jurta klidně 200k. Týpko stejné velikosti s kvalitnějšho materiálu cca 30k...
    TOM
    TOM --- ---
    CUKI: včem přesně pokulhává jurta za teepee?
    CUKI
    CUKI --- ---
    HURW: chvíli jsem v teepee bydlel i v zimě, je to v celku v pohodě. Podlážku doporučuju. Stejně tak jako vyřešit kam se stékající vodou. Taky bych ho nestavěl přímo někde v lese ale na prosluněné suché planině. Ideálně v mírném svahu. Radeji bych si pořídil Setona než Dakotu, té jsem na chuť nikdy nepřišel. Kdybych si ho šil tak bych vchod vyřešil naprosto odlišně než se běžně dělá. Pokud to dobře postavíš a dobře vypneš, stačí ho jednou za rok shodit a posunout aby tyče neleželi na stejném místě. Za lining se dá nacpat sláma jako izolace. Dřeva tolik netřeba, protože se na něm dá velmi efektivně vařit je to mnohem lepší než Jurta které jsem na chut nikdy nepřišel. Myslím že ta se do našich končin nehodí. Stavěl jsem jak malé, tak větší teepee a pro bydlení bych zvolil nějakej ten střed. kolem 8mi metrů už máš slušnou plochu, ale zároveň to není takovej porod. Na 12m jsme sháněli několik dní vhodný tyče a stavěli jsme to tři i tak to byla dřina.

    Co by mě na dlouhodobém bydlení vadilo, je problém co s ním když někam pojedu. Je potřeba mít pořádnýho psa, nejlépe několik, jinak ti ho někdo brzy vybílí.
    MILIS
    MILIS --- ---
    HURW: zkus kontaktovat tyhle typy v teepee...
    http://www.czecot.com/tourist-attraction/43668_rosehill-indian-village-ruzova
    uz tam sidli 16. rokem, co vim, tak temer porad... kdyz jsem tam byl nekdy po roce 2000, tak to brali hodne vazne.. jen z toho udelali uz opravdu atrakci...
    zkusenosti vsak urcite sdeli..
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    HURW: jenže obydlená Kanada je od 45 st. s.š. po cca 70. st. s.š. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam