• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIMalá bydlení ☼ žijme nezávisle ♫♪☺◄◄ neobvyklá obydlí ►► Jak žít ve zdravém prostředí a hlavně, co s hovnama? ☼☺☺
    Nejenom mobilní dům musí být malý.
    Šikovná a převážně DIY řešení malých domků, aneb to že je to malé a levné neznamená, že to nemůže být pohodlné a luxusní.
    Pro lidi co chtějí vlastní bydlení ale nechce se jim platit nájem či se zadlužit hypotékou, nebo jen prostě nepotřebují obří barák.


    Obrázky, rady, odkazy, pomoc při shánění stavebního materiálu, technologické postupy stavby, materiály, pozemky, půdorysy atd.

    odkazy na blogy a stránky na nástěnku

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lDcVrVA4bSQ
    rozbalit záhlaví
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANDY_WARHOL: tak ja si to taky rikam, mozna to tak dopadne. sousedi vypadaji vsichni v pohode, v lete bych tam obcas prespal, ale na delsi bydleni fakt ne. ale zajima me i jak je to tady opravdu, budu to zjistovat.
    Tady koluje, ze ti urady nenechaji postavit ani kulnu ale kdyz vidim ty "rekonstrukce" kolem, tak jen cumim - ted tu treba zbourali nejakou preklizkovou chatu a na stejnym pudorysu stavi zdeny patrovy dum, takze fakt uzavera :)
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    KASTA: takovejch budek si lidi stavej a nikdo to nakonec neresi. takze bych si tam proste nejakej postavil a nikoho se neptal. pokud to tedy nema byt na prespavani, ale jen sklad naradi. pokud by si tam chtel vegetit, tak to uz je jina, tam bych si dal pozor. ale boudu na naradi nikdo resit nebude.
    KASTA
    KASTA --- ---
    CUKI: hmm, bude to nejspíš ten případ, kdy obci slouží stavební uzávěra jako trvalý prostředek boje proti nekontrolovatelnýmu rozvoji oblasti, teda přesně tak jak by to být nemělo. Výjimku by muselo schválit zastupitelstvo obce, což předpokládám, že jí neschválí, protože přesně kvůli tomu tu uzávěru zavedli. no budu pátrat dál co s tím, super, žes mě aspoň navedl dobrým směrem....
    CUKI
    CUKI --- ---
    KASTA: Zjisti si proč je tam stavební uzávěra, ta je možná navázat pouze na změnu ÚP. Pokud ale tvá představa nebude v rozporu s novým územním plánem, není problém schválit výjimku.
    KASTA
    KASTA --- ---
    CUKI: tak jsem tu textovou část pročetl a jsem z toho jelen :) bylo tam tohle:

    ZASTAVITELNÁ ÚZEMÍ CHATOVÝCH OSAD A ZAHRÁDKÁŘSKÝCH KOLONIÍ
    Přípustná je výstavba objektů, které nejsou určeny k trvalému bydlení, za podmínek
    stanovených obecně platným právním předpisem, dále umísťování nezbytných technických zařízeni a ploch pro dopravu v klidu, to vše v rámci vlastního pozemku.
    Ve správním obvodu obce je vyhlášena stavební uzávěra....
    KASTA
    KASTA --- ---
    CUKI: Diky! ten bod kde se definuji stavby " bez potreby uzemniho souhlasu" jsem nenasel, jeste to prozkoumam. Taky jsem zjistil, ze do 16m2 se to ani nezapisuje do katastru.

    Koukal jsem i na novy stavebni zakon (jestli mam pospichat), tam zavadeji primo pojem drobna stavba a jen to, ze nevyzaduje povoleni. Tak to bude asi stejny, jen moznosti se zvetsi (do 40m2)
    CUKI
    CUKI --- ---
    KASTA: Každý ÚP definuje ty plochy jinak. V textové části ÚP by jsi měl mít přesně definováno co můžeš a co ne. Většinou se to definuje jako hlavní využití, poté přípustné využití a nakonec podmíněné využití. Tam uvidíš co si vše můžeš dovolit.
    S obecním úřadem o tom jednat nebudeš. Ten to jen bere na vědomí. Vše řešíš přes stavební úřad které jednotlivé stanoviska dotčených orgánů má na starosti. A vypíše ti co vše budeš potřebovat.
    Tedy i když budeš třeba oslovovat obec není to to samé. Ona nemá sama o sobě možnost zamítavého stanoviska pokud to není v rozporu s ÚP.
    Jinak zahradní domek 3x3m by se mohl vejít i do paragrafu bez potřeby územního souhlasu, pak by jsi nemusel vůbec nic.
    KASTA
    KASTA --- ---
    jeste prosim o radu - vim, ze uz se tady neco podobnyho resilo: mam zahradu a chtel bych tam umistit maly zahradni domek (3x3 m), doted jsem myslel, ze to vubec nejde, vsichni mi tu rikaji, ze obecni urad tady povoli max studnu a ze je to nezastavitelne uzemi. Na zahrade ted zadna stavba neni.
    Ale po prostudovani uzemniho planu jsem zjistil, ze je to "zastavitelne uzemi zahrad a zahradkarskych kolonii", takze jak studuju zakony, tak na stavbu do 25 m2 bez obytnych prostor (definovanou paragrafem 103 stavebniho zakona) staci jen uzemni souhlas, ktery by mel vydat stavebni urad a s obci nemusim vubec jednat. Je to tak? A zmeni se to novym zakonem?
    GREGI
    GREGI --- ---
    Nekdo tip na nejakej podtlakovej keramickej zachod co by setril vodu?
    KASTA
    KASTA --- ---
    NYKRUK: tak plyn je samozrejme neco jinyho a tyhle super utesneny domy taky. nastesti ani jedno z toho nemam
    CUKI
    CUKI --- ---
    NYKRUK: Jo už je tam další případ v okolí, tentokrát kamna, zrovna včera jsem někde četl titulek. Nechápu, že to někomu za to stojí.

    Co mě překvapilo tak ten první případ byl plynový kotel, který hlásil sice závadu, ale stejně jel dál?
    Čidlo CO by mělo být už podmínkou provozu takových to spotřebičů. I těch, které neberou vzduch zevnitř.
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    KASTA: určitě se to dělá u plynových kotlů. Problém vzniká v moderních domech, kde je konstrukce utěsněná dokonalými okny a dveřmi. Stačí zapnout digestoř a v celém bytě vznikne podtlak, díky kterému se spaliny vrací do místnosti. To samé se může stát u kamen na tuhá paliva. Ve starým bytě jsme tohle měření dělali a docela jsem čučel, co udělá okno poootevřené na mikroventilaci, digestoř atd.
    Nedávný případ je z Ostravy, kdy zemřela celá rodina včetně psa na otravu oxidem uhelnatým od plynového kotle. Pokud by si nechali správně provést měření rozdílu tlaků, které by dle mě mělo proběhnout při každoroční revizi kotle a měli detektor CO jako další pojistku proti možné závadě, tak se to nestalo.
    KASTA
    KASTA --- ---
    NYKRUK: tak to by me i celkem zajimalo, jestli tohle nekdo opravdu provadel a co nameril.
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    KASTA: dokud nezměříš tlak vzduchu v místnosti a neporovnáš ho s atmosférickým venku, tak nemůžeš říct, zda mají kamna dost vzduchu pro hoření. Měření jsou fakta, ostatní jen pocit.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: brácha nějakou dobu dělal konstruktéra kamen a vložek, počítá se tam každá mikroptákovina. plus ve výrobě třeba tam máš navíc řezání otvoru plus navařování nejakého límce = víc odpadu a nejaký materiál navíc. imho je to marginální segment trhu, do nového typu staveb (NED a lépe) se to prostě nehodí provozně, většina těch kamen jde do starých baráků, kde se nejaký externí vzduch neřeší.
    ad teepee, proto díru uděláš hned u kamen a lupneš tam tu klapku
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Trochu odbočka, ale zajímá mě na to pohled někoho zkušenějšího.
    " jako táhnout nějakou separé trubku do speciálního otvoru ke kamnům. prodražuje to vývoj, výrobu a výslednou cenu výrobku" Co se na tom prodraží? Myslel jsem, že udělat kamna které mají externí přívod vzduchu je naopak jednodušší. Ta těsnost pak přeci nemusí být taková, nebo jsem mimo?
    A ten přívod je problém spíše stavebních firem udělat přívod na místě kde má být.


    KASTA: No právě, že to tak není viz to na co jsi reagoval. Jak psal DOKKTOR: díra může být i jinde, ale samo oddělený systém je to nej co chceš doma mít. Pro běžné kamna se počítá 125mm+ tedy by mě ta asi netěšilo mít takovou díru ve zdi. Takové stavby mám založeny v kategorii: Teepee :-D
    KASTA
    KASTA --- ---
    DOKKTOR:
    CUKI:
    v podstate se hadame jen o tom, jestli vzduch, kterej se dostava do mistnosti skvirama ap postacuje k tomu co kamna spotrebujou - ja si porad myslim ze v normalnim dome jo, protoze jinak by ten kominovej efekt nefungoval a kamna by kourily (to je myslim fyziky az dost).
    jestli hori ekologicky, nebo ne muzu posoudit opet je vizualne: proste dobre hori = dobre tahnou = vzduchu maji dost
    tim koncim :)
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    přijde mi, že se tu pořád motáte v kruhu, kdy jeden jede o voze a další o kozách. samozřejmě, že přísun čerstvého vzduchu k hoření je naprosto zásadní a nediskutovatelná podmínka provozu topeniště v obytných prostorách. ta původní jiskra, která zažehla tuto diskusi, byl povzdech, že strašně málo kamen má externí přívod vzduchu, a to bych odbyl poznámkou, že to je proto, že to není nutně potřeba - jako táhnout nějakou separé trubku do speciálního otvoru ke kamnům. prodražuje to vývoj, výrobu a výslednou cenu výrobku, a opakuju, že to je čistě pro dobrý pocit, že mám nejaký hi-tech (což je samo o sobě u krbu celkem úsměvné). ono stačí vybourat někde v baráku díru, nemusí to nutně být zrovna hned vedle kamen (to ale generuje průvan, který si tu ale někdo z nějakého důvodu představuje jako nezkrotný blizard plazící se při zemi, díky kterému omrzají kotníky). samozřejmě, kdo s tím dopředu počítá, tak si třeba přivede kgčko základovou deskou apod. ale i dodatečně stačí, vybourat díru, pro dobrý pocit vedle kamen, pro ještě lepší pocit ji osadit zpětnou klapkou. kamna nasají, co potřebují, a vzduch jde po nejkratší trajektorii přímo k hoření. jinak snad od války jsou ve všech domech skoro v každé místnosti (minimálně ale dycky v koupelně, spižírně, záchodě) ventilační stupačky - což třeba využíváme my doma. o průvanu nic nevím, snad jenom hned u ventilačky je cítit, jak teče studený vzduch do baráku. ale protože to je u stropu, skoro ve třech metrech, tak o tom pocitově za půl metru vůbec nevíš. navíc se takto u stropu ten vzduch předehřívá, něco vydýcháme my, něco kamna. čerstvý vzduch nonstop. a že se si tak ochlazuju obývané prostory? to mě v místnosti, kde je díky kamnům 25 stupňů, jakože vůbec netrápí. a pořád je tu ta možnost, si tu díru udělat hned u kamen.
    CUKI
    CUKI --- ---
    KASTA: Trochu fyziky do našeho tématu:
    -Ty kamna budou hořet do chvíle kdy komínový efekt bude větší než podtlak v místnosti. Co se může stát když komínový efekt nebude větší, jsme si tu už napsali.
    -To že ty kamna hoří neznamená, že mají pro ideální hoření dostatek kyslíku. Tedy postupně bude docházet k neekologickému hoření.
    -I když ty kamna hoří vždy vytváří komínovým efektem podtlak. Tedy něco, co fakt nechceš. Mě se obecně v takových místnostech chce hned spát, mozek nefunguje tak jak má...
    Nic zdravého na tom není, navíc jak správě uvedla MAR_TINA: oni ty kamna berou nejez ze škvír ve stěnách, ale i z toho podloží. A jelikož Čechy jsou na tom obecně s radonem nic moc, tak to není 2x pozitivní stav.
    -Další taková nedobrá. Tady jsme v kategorii malých bydlení. A tedy čím menší prostor, tím toho vzduchu nasaješ méně. 1kg dřeva spotřebuje pokud si pamatuju řádově asi 10m3 vzduchu. To není zrovna málo.

    Pokud je na tom někdo jako TPA: a má tam průvan jak v metru, tak to řešit nemusí. Ale chalupa klasická roubenka z osmnáct set něco hodně, to určitě nesplňovala. A ani obrovské okna v bytě z roku 1947, které nikdo nikdy neudržoval. Pravda v paneláku ze 70'-80' by to asi šlo, ale tam má kamna nemnoho lidí.

    A přílišné utěsňování taky moc nemusím. Ale pokud se bavíme o stavbě která nemá problém dodat netěsnostmi tolik potřebného kyslíku, tak to je za mě minimálně ekologická nerozvážnost, něco takového provozovat.
    TPA
    TPA --- ---
    CUKI: Hele vycházim z vlastní zkušenosti. Postupně měnim 60 let stará okna - 13 ks oken + dvoukřídlý vchodový dveře. Ten průvan původně byl jak v metru.
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANNONKA: omlouvam se, to byl mozkovy preklep, chtel jsem napsat " karma", tu bych si do bytu fakt neporidil.

    CUKI: ja myslim, ze bez jakychkoliv vypoctu poznas, ze privod vzduchu skvirama do domu je dostatecny podle toho, ze ty kamna vubec hori. Kdyby ten privod vzduchu pres steny, skviry ap nevyrovnaval odtah spalin z komina, mel bys uvnitr podtlak. Pak by se fakt delo to zpetny nasavani vzduchu z topeniste do mistnosti. Ale to by clovek poznal protoze by mu tam sel i kour a v takovy mistnosti se neda byt. Proste to funguje - aspon ve starych domech. Ty kamna tam proste podporujou prirozenou cirkulaci vzduchu, ktera je podle me zdrava.

    Prilisny utesnovani domu je podle me kontraproduktivni, vetrat se proste musi, staci jen de podivat jakou spotrebu vzduchu ma clovek. Jasne, je ta varianta rekuperace tepla u pasivnich domu, ale to uz je zase ta komplikovanost, kterou fakt nechci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam