• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  PRISCILAReformace a protestantské církve a související témata
  Můžete diskutovat o historii, přítomnosti i budoucnosti protestanství u nás i ve světě. Nebojte se konfrontovat tento směr s jinými náboženskými směry či řešit ožehavá témata...
  rozbalit záhlaví
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  LEON_KOWALSKI: Já jo, sice jsem vypsaná, ale to mi prý nepomůže...Jsem tedy asi římskou katoličkou do smrti a nic nenadělám:)
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  já ne
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Můžem si to jednou vyzkoušet, stejně jsme (skoro) všichni díky protireformaci pokřtění v katolické církvi:)
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Tak si to nechte, stejne je v tom nejaka certovina ;) ;p
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: To se dozvíš jenom pokud konvertuješ... to jsou mystagogická tajemství, která se v protestantských fórech nesdělují. ;-) :-p
  OMO
  OMO --- ---
  HARALD: Akorat pravoslavni bratri se jeste neukazali (ani jako ctenari, ze neprispivaji bych pochopil, taky do pravoslavi nic nepisu a do katoliku jen sporadicky). Ale je dobre, ze i reformace uz ma svuj klub.
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: No, v tom pripade nechapu, proc by nekdo na smrtelnem luzku (v nasem prikladu pan Novak), daleko od sboru, kde je VP vysluhovana, mel neco prijmat nebo byl vubec v teto uvaze relevantni. Nebo takove vysluhovani soukromych msi, napriklad.
  HARALD
  HARALD --- ---
  Tak jsem dočetl až k nejnovějším příspěvkům. Nový klub, staré ikonky. Jenom Priscilina fialová září novotou. :-)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  A co třeba vypsaná římská katolička, může stát s ostatními frontu na chleba?:)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: Jak jsem už řekla předtím, to že nepokřtěný přichází k Večeři Páně není ideální, ale trvám na tom, že je na svědomí každého, zda chce stolovat s ostatními či ne. Ti, kteří se nemohou zodpovědně rozhodnout (malé děti apod.) mohou dostat alespoň požehnání. Krom toho, Večeře Páně je sice důležitá, ale není spásonosná...
  HARALD
  HARALD --- ---
  GOBERS: Dlužno podotknout, že CB na svých shromážděních členství ve sboru k účasti na Večeři páně nezmiňuje a při neformálním dotazu mi bylo sděleno, že je třeba být pokřtěn a mít ke sboru nějakou sounáležitost. To ale evidentně není oficiální stanovisko.
  MACSKA
  MACSKA --- ---
  Já můžu předvádět jenom epesní koprolálii, ale zatím se držím.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  LEON_KOWALSKI: Tak tak... ale zjistil jsem, že studium starověkých předovýchodních jazyků má pro proniknutí do těchto kruhů zásadní výhodu: mohu na požádání předvádět epesní glosolálii... ;))))
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  Ahoj :o))
  GENTIANA
  GENTIANA --- ---
  Book, tady taky bude veselo.
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  GOBERS: aha, tak to jo, speciálně v charismatických kruzích a v hnutí víry, to má i jiné roviny než je obvyklé :o))
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  LEON_KOWALSKI: To bylo na to znovuzrození, protože to je termín, který napříč evangelikálními a letničními církvemi nabývá leckdy různého významu.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: Katolicke pojeti pilulky na spasu nesdilime.

  Víš... já jsem teď v Izraeli a docela se tu teď stýkám s chasidy, takže Ti na tohle odpovím jednou chasidskou historkou:

  Jednoho dne viděl berdiševský rebe Lévi Jicchak, jak proti němu na ulici kráčí místní apostata, ateista... S laskavým úsměvem k němu rebe přistoupil, objal ho a povídá: "Neboj se, v toho boha v kterého ty nevěříš... v toho nevěřím ani já."
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: No moment, ja nerikal, ze podminka znovuzrozeni (a dobre, i krtu) odporuje duchu evangelia, jen, ze neni na vysluhujicim toto soudit. Nam se proste fakt nestava, ze by v VP chodil nekdo, kdo se neciti byt krestanem
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: U Jiriho nezalezi na osetrovatelne, ale ja jeho schopnosti si sam vzit a podat kalich dal, pripadne na tom, zda osetrovatelce nazanaci, ze chce. Ale to je cista teorie, takovy pripad u nas neni...

  Zasadni je si uvedomit, co pro koho ta Vecere Pane symbolizuje. Pro nas je to pritomne spolecenstvi s Kristem a pripominka Jeho obeti za nase hrichy. Katolicke pojeti pilulky na spasu nesdilime. Proto se nase postoje musi nutne rozchazet
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  GOBERS: jak by jsme mohli jinak chápat křest? Leda jestli myslíš to že ortodoxní větve pocákají, protestanské ponořují, ale to je jen vnější forma téhož aktu, bych řekl.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam