• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  PRISCILAReformace a protestantské církve a související témata
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: Ale tak ať planě neteoretizujeme: pojďme se podívat třeba na takovou...

  Církev bratrskou... v jejích řádech se říká, že přístup k večeři páně mají jenom "plnoprávní" členové a to jsou takoví, kteří mimo jiné musí "řídit se zásadami Písma svatého, pečovat o rozkvět církve, vést příkladný soukromý, rodinný i občanský život. Navštěvují pravidelně pobožnosti svého sboru, pěstují svůj osobní duchovní život, rozvíjejí bratrské obecenství s ostatními členy, pamatují na sborové potřeby a podrobují se církevní kázni", což tak nějak v praxi znamená, že když nechodí člověk velmi pravidelně do sboru, neplatí desátek, atd... tak může na večeři páně zapomenout.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: No jo, ale ti také neslaví eucharistii, že ano... :)
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Napada me, ze takovou viru maji treba i vojaci Armady spasy a u nich se zadny krest vodou nepraktikuje ;) Je to sice okrajovy pripad ale jelikoz se ted s Armadou celkem stykam a zajimam seo ni tak mi nedalo to nezminit.
  OMO
  OMO --- ---
  HARALD: Aha, s tim jsem se jeste nesetkal tak me to nenapadlo. No, je tam i u nas to pozvani, kde se rika, ze je zvan kazdy, kdo se citi k tomu povolan. Kdo komu muze videt do svedomi, proc pristupuje. Kdyz si to bude chtit nekdo vyzkouset treba na pulnocni u katoliku, tak si tam stejne pujde. Stejne tak nekdo, kdo se citi pohnut k vire treba kvuli kazani, ktere predchazelo, by nemel byt z formanich duvodu odmitnut.
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS:
  Pokud bereme křest jako akt potvrzení už existující víry (stejně jako je manželský slib potvrzením lásky), pak je podle mě možné přistupovat ke stolu Páně i bez křtu. Nicméně to samozřejmě není ideální stav...
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Což znamená co?
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: víra ve spásnou úlohu Kristova kříže a ve společensví církve jako společenství, které toto vyznává

  A takovou víru je možné podle Tebe mít a nebýt přitom pokřtěn? Nebo je to spíš tak, že taková víra má nezbytně své "následky" - tedy to, že člověk přijme křest a lituje svých hříchů...
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: Mnoho lidí chodí k eucharistii z tradice...
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: Jediným předpokladem by měla být víra ve spásnou úlohu Kristova kříže a ve společensví církve jako společenství, které toto vyznává
  HARALD
  HARALD --- ---
  OMO: Aby si to vyzkoušel.
  OMO
  OMO --- ---
  Apropos to se otvira prostor k diskusi o definici kdo je vlastne krestan, jestli ten, kdo vyznal Krista svym Panem a Spasitelem nebo ten, kdo byl (treba bez sveho vedomi v utlem veku) pokrten... Ale nevim, to uz by se nam to mozna rozutikalo do mnoha vlaken tak to muzem probrat potom
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Ja si nejak nedovedu predstavit, ze by nekdo, kdo se nepovazuje za krestana, hrnul k Veceri Pane, proc by to delal?
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: Takže třeba požadavek, aby přijímající byl křesťan (resp. pokřtěný) pokládáš za něco, co není dostatečně věrné smyslu evangelia?
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: oboji
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: A teď mi řekni... nepojmenovávají se proto, že to dotyčný duchovní tak považuje za správné, nebo proto, že je to tak v teologii vaší církve proklamováno jako princip?
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Ciste ve vztahu k Veceri Pane se u nas skutecne zadne podminky nevyjmenovavaji, vysluhujici pronese neco ve smyslu:
  Pamatku vecere Pane chapeme jako otevrene spolecenstvi kolem Kristova stolu, kdokoli rozpoznava sve povolani k ucasti, at pristoupi.

  Takze definice patri u nas patri do teologicke literatury. Ale jinym denominacim neodpiram pravo si podminky definovat, jen to nepovazuji za skutecne verne smyslu evangelia. Takze existenci omezeni toleruji a respektuji, ne vsak schvaluji.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: No však samozřejmě. Já jim také vždycky říkám, ať si koupí lázeňskou oplatku a odmyslí si tu sladkou náplň. ;))
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: S odstavcem souhlasím, s Tvým závěrem, který z něj vyvozuješ už poněkud méně. Ale to je jedno... pojďme se bavit raději o těch svátostech, to je zábavnější, než ideové konstrukty českých dějin. ;)
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Hele, daji se koupit i online, v jedny objednavce s lazenskyma oplatkama... :)
  Hostie - Unita s.r.o. eobchod - Hostie, oplatky
  http://www.unita.caritas.cz/eshop/index.php?p=p_19&sName=hostie
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: No, u nás se příležitostně také máčí, ale já to dost nemám rád, takže to mýtím jak můžu...

  Tak uvidíme, co nám k tomu řekne tuhle sestra, když mi dva nejsme ve sporu. Pakliže se i s ní shodneme, že nějaké definice a předpoklady jsou na místě, tak se můžeme začít bavit o tom, jak by měly vypadat.

  Jo... a jenom tak mimochodem, pokud někomu třeba římskokatolický kněz z nějakého svého rozhodnutí odmítne udělit svátost v situaci, kdy dotyčný (třeba i nekatolík) splňuje předpoklady pro její udělení, tak se dopouští kanonicko-právního přestupku.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam