• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PRISCILAReformace a protestantské církve a související témata
    Můžete diskutovat o historii, přítomnosti i budoucnosti protestanství u nás i ve světě. Nebojte se konfrontovat tento směr s jinými náboženskými směry či řešit ožehavá témata...
    rozbalit záhlaví
    HARALD
    HARALD --- ---
    HARALD: Aha, článek od Putny jsem si nechal až na konec a už chápu k čemu směřoval tvůj příspěvek.

    Popravdě, v první řadě by měl pohřeb, byť státní, respektovat přání zemřelého a pozůstalých. Ten Putnův přístup znamená, že bere Havla v první řadě jako symbol a pak až jako člověka. Smysl by měla jenom pokud by Dagmar Havlová v tomto směru někomu (presidentské kanceláři?) nechala volnou ruku. Což, pokud vím, nedala. Pokud vím, je katolička.
    HARALD
    HARALD --- ---
    PRISCILA: Kolik těch státních pohřbů bylo? A v kolika případech si římský pohřeb přáli pozůstalí?
    JIXIPEN
    JIXIPEN --- ---
    Teda jak to tady čtu, si říkám, jakou jsem měla kliku, že jsem tenkrát před léty zamířila do Českobratrské církve evangelické. Skoro odkudkoli odjinud bych po mé předchozí negativní zkušenosti s Křesťanským společenstvím asi utekla a o církvi zase dlouho nechtěla slyšet.

    U nás je ta "právní" otázka jediná - zda je dotyčný pokřtěný. A úplně jedno kdy, kde a jak. Zda chodí do kostela pravidelně nebo jednou za rok. A ta vnitřní je, že se dotyčný připojuje k Vyznání víry. Snad jsem teda na nic nezapomněla, ale princip je takový, že k Večeři Páně je prostě zván každý pokřtěný a věřící.

    Samozřejmě, že má farář radost, když tam lidi chodí pravidelně, dávají sboru peníze, účastní se i dalších akcí - ale že by kvůli "nedostatečnému počtu čárek" někdo nebyl přizván k Večeři Páně. Ježí se mi chlupy, když slyším, že někde to tak snad je.
    PRISCILA
    PRISCILA --- ---
    OMO: Je zajímavé, že když se pořádá státní pohřeb, je vždy římskokatolický, a pak máme mít sekularizaci:)
    OMO
    OMO --- ---
    PRISCILA: No, co by, ze ma Putna plnou pravdu. Az teda na to, ze pisen EZ 367 Studne neprevazena, co ma byt udajnou erbovni pisni ceskych protestantu, mi moc nic nerika... Ale Soudce vseho sveta Boze / Mocny boze pri Kristovu (proslavena jako znelka F.L.Veka :)), to uz se diky oblibenosti v protestantskych kruzich za erbovni pisen pocitat da, ackoli protoze nic neni cernobile, je pocitve priznat, ze puvod napevu je predreformacni... :)

    Kazdopadne libilo by se mi tam slyset spis Svatu Karaska s kytarou. Ale to ma sva problemy: 1. majestat statne-cirkevni ceremonie s pavem Klausem v predni lavici by asi utrpel a 2. Svata byl tou dobou uz po mrtvici
    PRISCILA
    PRISCILA --- ---
    Co si myslíte o tomto příspěvku?
    PUTNA: Bez evangelíků? | Názory | www.lidovky.cz
    PUTNA: Bez evangelíků? | Názory | www.lidovky.cz
    http://www.lidovky.cz/putna-bez-evangeliku-0rt-/ln_nazory.asp?c=A111229_221840_ln_nazory_ape
    OMO
    OMO --- ---
    LEON_KOWALSKI: A my s nima mame jednou mesicne ekumenickou biblickou hodinu :)
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    LEON_KOWALSKI: Asi z nas nemate trauma, to je dobre.... ;-)
    LEON_KOWALSKI
    LEON_KOWALSKI --- ---
    MACSKA: Zajimavy, u nas se o katolikach nebavime.
    MACSKA
    MACSKA --- ---
    PRISCILA: já ne, až za rok a kus :P
    Dlouho jsem koketovala s CB, ale nějak si nesednem. Oni byli ve sboru všichni moc přátelští (a já jsem utajený sociofobik a misantrop) a tak dlouho rejpali do katolíků, co všechno dělaj špatně, až jsem se zabejčila, že radši překousnu neposkvrněnou Marii, než tohle.
    HARALD
    HARALD --- ---
    PRISCILA: Já ne. Já ke katolicismu konvertoval až dlouho po křtu.
    PRISCILA
    PRISCILA --- ---
    LEON_KOWALSKI: Já jo, sice jsem vypsaná, ale to mi prý nepomůže...Jsem tedy asi římskou katoličkou do smrti a nic nenadělám:)
    LEON_KOWALSKI
    LEON_KOWALSKI --- ---
    já ne
    PRISCILA
    PRISCILA --- ---
    Můžem si to jednou vyzkoušet, stejně jsme (skoro) všichni díky protireformaci pokřtění v katolické církvi:)
    OMO
    OMO --- ---
    GOBERS: Tak si to nechte, stejne je v tom nejaka certovina ;) ;p
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    OMO: To se dozvíš jenom pokud konvertuješ... to jsou mystagogická tajemství, která se v protestantských fórech nesdělují. ;-) :-p
    OMO
    OMO --- ---
    HARALD: Akorat pravoslavni bratri se jeste neukazali (ani jako ctenari, ze neprispivaji bych pochopil, taky do pravoslavi nic nepisu a do katoliku jen sporadicky). Ale je dobre, ze i reformace uz ma svuj klub.
    OMO
    OMO --- ---
    GOBERS: No, v tom pripade nechapu, proc by nekdo na smrtelnem luzku (v nasem prikladu pan Novak), daleko od sboru, kde je VP vysluhovana, mel neco prijmat nebo byl vubec v teto uvaze relevantni. Nebo takove vysluhovani soukromych msi, napriklad.
    HARALD
    HARALD --- ---
    Tak jsem dočetl až k nejnovějším příspěvkům. Nový klub, staré ikonky. Jenom Priscilina fialová září novotou. :-)
    PRISCILA
    PRISCILA --- ---
    A co třeba vypsaná římská katolička, může stát s ostatními frontu na chleba?:)
    PRISCILA
    PRISCILA --- ---
    GOBERS: Jak jsem už řekla předtím, to že nepokřtěný přichází k Večeři Páně není ideální, ale trvám na tom, že je na svědomí každého, zda chce stolovat s ostatními či ne. Ti, kteří se nemohou zodpovědně rozhodnout (malé děti apod.) mohou dostat alespoň požehnání. Krom toho, Večeře Páně je sice důležitá, ale není spásonosná...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam