• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  PRISCILAReformace a protestantské církve a související témata
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  OMO: Je pravda, že v poslední fázi jeho života byl Havel obklopen Paulínkami a katolický pohřeb byl tedy logickou alternativou. Nicméně Putna má pravdu, že prezident není jen "obyčejný", ale také symbol. V našem státě to platí velice silně. Proto nějaké symbolické připomenutí evangelických kořenů našich dějin by bylo namístě. Krom toho Havel se otevřeně nehlásil k žádné církvi a mezi jeho přátele z disentu patřili katolíci i evangelíci...Takže trochu vyrovnanosti si myslím bylo na místě. Evangelické prvky by trochu zmírnily ten příšerný křečovitý patos, který pohřeb provázel...
  OMO
  OMO --- ---
  PRISCILA: No, ale mozna si to Dasa fakt prala, to je tezky. Nicmene pokud si vzpominam, taky jsem citil nebezpeci navratu statni cirkve, Klausovi to s Dukou az moc klapalo (i presto, ze je vlaznym cechoslovakem, ale jde prece o ty konzervativni hodnoty, jak rikal radce Hajek, no ne!). Kazdopadne vysledkem voleb je nebezpeci statni cirkve jednoznacne zazehnano... ;)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Silně pochybuju, že Havel by si přál takovou šaškárnu, kterou nakonec dostal...Ještě, že už mu to mohlo být jedno:)
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: ;) Nam uz stacil ten Jimmy Carter v USA :)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Kdyby to onehda nebyly plastove kulicky, mohli jsme mit jeden z dilny CCSH. Alespon jestli si pamatuju spravne ke komu se tak vlazne hlasi Klaus...

  Misto narikani radeji vyprodukujte baptistickeho kandidata na prezidenta a bude po vasem. :-P Jácho na Hrad!! :-D
  HARALD
  HARALD --- ---
  HARALD: Aha, článek od Putny jsem si nechal až na konec a už chápu k čemu směřoval tvůj příspěvek.

  Popravdě, v první řadě by měl pohřeb, byť státní, respektovat přání zemřelého a pozůstalých. Ten Putnův přístup znamená, že bere Havla v první řadě jako symbol a pak až jako člověka. Smysl by měla jenom pokud by Dagmar Havlová v tomto směru někomu (presidentské kanceláři?) nechala volnou ruku. Což, pokud vím, nedala. Pokud vím, je katolička.
  HARALD
  HARALD --- ---
  PRISCILA: Kolik těch státních pohřbů bylo? A v kolika případech si římský pohřeb přáli pozůstalí?
  JIXIPEN
  JIXIPEN --- ---
  Teda jak to tady čtu, si říkám, jakou jsem měla kliku, že jsem tenkrát před léty zamířila do Českobratrské církve evangelické. Skoro odkudkoli odjinud bych po mé předchozí negativní zkušenosti s Křesťanským společenstvím asi utekla a o církvi zase dlouho nechtěla slyšet.

  U nás je ta "právní" otázka jediná - zda je dotyčný pokřtěný. A úplně jedno kdy, kde a jak. Zda chodí do kostela pravidelně nebo jednou za rok. A ta vnitřní je, že se dotyčný připojuje k Vyznání víry. Snad jsem teda na nic nezapomněla, ale princip je takový, že k Večeři Páně je prostě zván každý pokřtěný a věřící.

  Samozřejmě, že má farář radost, když tam lidi chodí pravidelně, dávají sboru peníze, účastní se i dalších akcí - ale že by kvůli "nedostatečnému počtu čárek" někdo nebyl přizván k Večeři Páně. Ježí se mi chlupy, když slyším, že někde to tak snad je.
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  OMO: Je zajímavé, že když se pořádá státní pohřeb, je vždy římskokatolický, a pak máme mít sekularizaci:)
  OMO
  OMO --- ---
  PRISCILA: No, co by, ze ma Putna plnou pravdu. Az teda na to, ze pisen EZ 367 Studne neprevazena, co ma byt udajnou erbovni pisni ceskych protestantu, mi moc nic nerika... Ale Soudce vseho sveta Boze / Mocny boze pri Kristovu (proslavena jako znelka F.L.Veka :)), to uz se diky oblibenosti v protestantskych kruzich za erbovni pisen pocitat da, ackoli protoze nic neni cernobile, je pocitve priznat, ze puvod napevu je predreformacni... :)

  Kazdopadne libilo by se mi tam slyset spis Svatu Karaska s kytarou. Ale to ma sva problemy: 1. majestat statne-cirkevni ceremonie s pavem Klausem v predni lavici by asi utrpel a 2. Svata byl tou dobou uz po mrtvici
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Co si myslíte o tomto příspěvku?
  PUTNA: Bez evangelíků? | Názory | www.lidovky.cz
  PUTNA: Bez evangelíků? | Názory | www.lidovky.cz
  http://www.lidovky.cz/putna-bez-evangeliku-0rt-/ln_nazory.asp?c=A111229_221840_ln_nazory_ape
  OMO
  OMO --- ---
  LEON_KOWALSKI: A my s nima mame jednou mesicne ekumenickou biblickou hodinu :)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  LEON_KOWALSKI: Asi z nas nemate trauma, to je dobre.... ;-)
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  MACSKA: Zajimavy, u nas se o katolikach nebavime.
  MACSKA
  MACSKA --- ---
  PRISCILA: já ne, až za rok a kus :P
  Dlouho jsem koketovala s CB, ale nějak si nesednem. Oni byli ve sboru všichni moc přátelští (a já jsem utajený sociofobik a misantrop) a tak dlouho rejpali do katolíků, co všechno dělaj špatně, až jsem se zabejčila, že radši překousnu neposkvrněnou Marii, než tohle.
  HARALD
  HARALD --- ---
  PRISCILA: Já ne. Já ke katolicismu konvertoval až dlouho po křtu.
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  LEON_KOWALSKI: Já jo, sice jsem vypsaná, ale to mi prý nepomůže...Jsem tedy asi římskou katoličkou do smrti a nic nenadělám:)
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  já ne
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Můžem si to jednou vyzkoušet, stejně jsme (skoro) všichni díky protireformaci pokřtění v katolické církvi:)
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Tak si to nechte, stejne je v tom nejaka certovina ;) ;p
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam