• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  PRISCILAReformace a protestantské církve a související témata
  Můžete diskutovat o historii, přítomnosti i budoucnosti protestanství u nás i ve světě. Nebojte se konfrontovat tento směr s jinými náboženskými směry či řešit ožehavá témata...
  rozbalit záhlaví
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Tak zatím není do čeho se pustit. ;) To by chtělo nějaké téma... já tady funguju jako takový advocatus diaboli čistě proto, aby se nedělo nikomu (ani zlým, zlým katolíkům) bezpráví. Nemám důvod automaticky "nasazovat" na protestanty. A konec konců i s římsko-katolickou církví mám leccos, na čem se neshodnu, že ano... ;)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: Nemyslím si, že jsem naštvaná, spíše vyhraněná. Konec konců u zakladatelky tohoto klubu to není nic divného:)...Krom toho, vycházím z historických i současných názorů příslušníků římsko-katolické církve...Tak, a pust se do mě:)!
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Já jsem si říkal, že takhle naštvaný může být jenom konvertita. ;)))
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: Sestra domácí totiž byla římská katolička a ví jak to tam chodí:). Představy jsou to spíše antipekařovské až masarykovské:)
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  tak ohromna pochvala obojimu, tak hebke vino jsem snad jeste nepil. Pravda - to katolicke jakoby bylo trpci a vyzadovalo kazen, ale dobre bylo natisickrat. Avsak to habanske. Pry je z hroznu co se urodily zde (koupene u vietnamu, maji jej cely regal, hned jsem se ptal a dostal odpoved, ano, jsou to evangelici), ale tak dobre a hebke vino jsem snad jeste nemel. A to pekne prosim cervene, modry portugal. Lepsi nez francouzska vina, nebot jsou jak peri, francouzska jsou chuti jasne, ale stale sebestredne silne. Tohle bylo moc moc dobre. Dneska se mi bude usinat tak krasne.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: No, sestra domaci ma podle meho nazoru trochu jiraskovske predstavy o katolicich. ;-)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  v čem se sestra domácí nedrží?:)
  DOCKINEZ
  DOCKINEZ --- ---
  Tak to ja se zase primknul k multi-kulti a uvaril louisianske gumbo. Dokonaly priklad pozitivniho vlivu vzajemneho ovlivnovani kultur.

  A mimochodem, v Louisiane je pres 20 % baptistu, tak s timto prispevkem nejsem tak uplne off topic :)
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  jinak k hovoru o vinech, ja se dnes rozhodl pro ekumenu. Koupil jsem vino habanske i vino katolicke a uvidime, zda pak bude radost, nebo zachod :)
  OMO
  OMO --- ---
  VIRIK: No, to je taky pravda. Ale prave tam, kde je ta odlisnost jen mala, vetsinou vic provokuje. Protoze protistrany spolu sdili vetsi prostor a o ten se trkaji.
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  VIRIK: A co uzavřená dlaň?
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  Ale ty predstavy katoliku o protestantech a naopak, jsou nic proti predstavam ceskych ateistu o krestanstvi, krestanech a Bohu.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: Jojojo!!! To je samozřejmě druhý stupeň... když mě protistrana obviní z toho, že lžu a snažím se utajit a ututlat že má církev ve skutečnosti věří v to, co tvrdí ona. ;-)))
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  kdyz mas ruku sevrenou v pest, tak si s nikym ruku nepodas.....
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: On ten nekdo, kdo ty nazory magoru vyhrabava (v mem citovanem pripade ZOD), je totiz taky proste magor, jen na opacne strane. Kazda tradice ma jiste naraznikove pasmo, ve kterem jsou lide ochotni k dialogu, a pak "ultras", kteri po sobe hazi z dalky srapnely, jako Semin a ZOD.
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Je to tak, v jednotlivych tradicich ty obrazy nepritele ziji svym zivotem po staleti. Proto je dulezity ten dialog. Mam kamarada katolika, se kterym pravidelne zazivam vtipne situace, kdy si napred vjedeme do vlasu a navzajem si vyvracime neco, co si myslime o tom druhem ze zastava, opakovane pak zazivame uzas nad tim, jak se nam skutecne formulace protistrany libi :) S povzdechnutim, ze kdyby takovi byli vsichni na protistrane, bylo by nam vsem lip... Nacez se vracime do ostreho sporu, protoze to protistrana jiste nemysli vazne :) dokaze to zabrat cele hodiny a je to trochu unavne, ale tak ma asi vypadat ekumenicka prace :)
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  GOBERS: tak to je obecne platna vec, to bezpochyby
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  VIRIK: Vsak jo... OMO se v tomhle ohledu docela drzi. Rozhodne vic nez sestra domaci. ;-) Ale to varovani o imaginaci nepritele bylo mysleno obecneji, ne na nekoho pritomneho.
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  GOBERS: ale OMO napsal "toto komicke hemzeni". Takze s tebou neni v rozporu. Ja bych je jen neoznacoval za tradicionalisty, ale normalne za ultrapravici, tam stejne nejde o nabozenstvi, ale navazanou ideologii, pro krestanstvi neprijatelnou (autoritarstvi, antisemitismus, podradnost zen apod.). Koneckoncu nelezou za biskupama a aneoxiduji tam, ale lezou na hrady a urady vlady, do televize a do ruznych skol. Tam pak jsou kolikrat pozadovany divne prace po studentech jako zivotopisy Franca, americkyho jihu nebo jine temata co jsou dost na hrane. Ze by nekde za prijate penize od americke zbrojovky nebo nabozenskych politickych radikalu z USA nekde staveli kapli ci kostel a zkouseli zalozit nabozenskou obec, o tom jsem jeste neslysel. Ale to uz patri do politologie a tradicni evropske ultrapravice, ktera kde se dostava populismem k moci, tam si z verejnych zdroju zlepsuje osobni majetek je to tak od Italie po norsko, od Francie po Rusko.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  Ono je tu totiz jedno velke nebezpeci, kterym trpi diskutujici obou taboru - nemcina pro to ma krasne slovo: Feindbild (obraz nepritele). Konstruujeme si vlastni predstavu o tom, co ten druhy zastava, co si mysli a co uci. A tato predstava je o to houzevnatejsi, oc je vzdalenejsi od reality. Takze ve vysledku nepolemizujeme s tim druhym, ale se svoji vlastni predstavou o nem...
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: Ale nazor tradicionalistu, ze neni spasy mimo konkretni organizaci katolicke cirkve, stal zije

  Nemysím si, že by privátní názory magorů o něčem vypovídaly... nebo alespoň ne o něčem jiném než o těchto magorech samotných. Každý, kdo v římskokatolické círvi zastává takový názor se protiví učení vlastní církve. Tečka.

  Pakliže někdo tyto názory vyhrabává a snaží se je z neznalosti nebo ze zlého úmyslu vydávat za "katolické učení" (aby se mu pak římskokatolická církev snáze odmítala), tak argumentace na stejné úrovni jako tito magoři samotní.

  Proto proti tomu tak intenzivně bojuju. Kritizovat je v pořádku, ale musíme mít validní argumenty. Ne propagandu.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam