• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  PRISCILAReformace a protestantské církve a související témata
  Můžete diskutovat o historii, přítomnosti i budoucnosti protestanství u nás i ve světě. Nebojte se konfrontovat tento směr s jinými náboženskými směry či řešit ožehavá témata...
  rozbalit záhlaví
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  PRISCILA: upřednosťnovat co nejvíce objektivní přístup oproti výkladu ději sloužícímu nějakému cíli.
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  ZUZKAOU: Můžeš mi říct v čem spatřuješ Pekařovu metodu?
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  ZUZKAOU: Já neignoruj posledních sto let historiografie. Pokud něco posledních sto let přineslo, tak to, že výklad dějin je z principu subjektivní. A existuje několik interpretací. Nevidím nic špatného na tom, přiřadit se k jednomu proudu. Neexistuje nic jako objektivní historiografie a ani nemůže. A je to tak dobře. Jediné, o co mi jde, je to, že všechny interpretace, které jsou nějakým způsobem obhajitelné, by se měly brát v potaz.
  OMO
  OMO --- ---
  ZUZKAOU: Fajn, klub o smyslu ceskych dejin ja nectu, tak se do toho nebudu uz michat. Protoze mne to ani prilis nezajima. A patri to tam.
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  VIRIK: no tak jestli pokusy o objektivitu v metodologii považuješ za vítězství Pekaře...

  Znova - celou dobu tu píšu a opakovaně na to upozorňuju že se ptám na metodu, ne na tvrzení.
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  ZUZKAOU: problem je spis v tom, ze dnes mnoho lidi prosazuje POUZE Pekare a jeho pristup a Slavik je pro ne rudej bolsevik a Masaryka za "levicaka". Na skolach i v televizi primo strika Pekar. Take mne by zajimalo, proc se spis nezeptas ideologickych pekarovcu proc se jim tak ohaneji a dehonestuji ostatni a misto toho se ptas mensiny, ktera se jeste drzi racionalnejsich smeru – nechapu proc darebakum staci kricet a proc dobri lide museji porad neco vysvetlovat a porad se hajit. To totiz pak vypada jako agresivni vpad a ne dotaz.
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  OMO: vzhledem k tomu, že i tady jsem toto už vysvětlvoala a v klubu o národní identitě i s konkrétními zdroji to specifikovala právě na problematiku sporu o výklad českých dějin tam by mi naopak přišlo urážlivé to opakovat a předpokládat že jaksi někdo, kdo se o tuto problematiku zajímá o tom nic neví.
  OMO
  OMO --- ---
  ZUZKAOU: ok, necht reaguje ona. Ale to o te nekolikere zmene paradigmatu (oceniul bych voditko, jake ze to zmeny byly, jestli myslime ty same), jsi mohla napsat rovnou a vyhnuli bychom se te osobni rovine. Zkratka vice argumentovat, mene machrovat, nebo jak to nazvat.
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  OMO: A tak mě taky moc. Jeho sociální spisy považuju za velice zásadní zdroj.

  A takovýho mužika znám taky. :) Praha-Litoměřice a zpět, jedině zu fuß. :)
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  OMO: Historiografie ve 20 stoleti prošla několika zásadními změny paradigmatu. Podle opakované Prisciliny argumetnace si jsem celkem dost jistá, že je nereflektuje. Ptám se proč a zajímá mě racionální nikoliv osobní zdůvodnění.

  Kdokoliv v tom čte cokoliv jiného a dokonce se kvůli tomu uráží - no tak to je vážně problém jeho filtrů. A tu poslední větu si vezmi osobně. Zbytek nikoliv.
  OMO
  OMO --- ---
  HAROLD: No a v Hovorech s TGM jsem zase cetl, jak ten Tolsteho kamarad odmital jezdit vlakem a "po muzicku" sel radsi nekolik dni pesky, nebo jak mel Tolstoj muzickou svetnici vybudovanou uprostred sveho honosneho sidla a tam si z dlouhe chvile sil sve muzicke boty... Jako byl divnej, to nerikam, ale svym zpusobem se mi proste libi :)
  OMO
  OMO --- ---
  ZUZKAOU: Urazlive je to, ze za jediny pripustny a racionalni nazor pokladas ten svuj, a kdokoli se hlasi k necemu jinemu, tak je sto let za opicema a mel by si doplnit vzdelani.
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  OMO: Mě nejvíc bavilo, jak dával Tolstoj pít Masarykovi z té syfilitické sklenice. :D
  OMO
  OMO --- ---
  XAJA: Jeste toho trochu :D
  OMO
  OMO --- ---
  AACHEN: No, Tolstoj byl z Chelcickeho unesen, protoze prisel s ideou nenasili uz na konci stredoveku. Cetl jsem Tolsteho Kralovstvi Bozi ve vas a tam se nad tim prave rozplyva. Jinak od Chelcickeho dopocuju aspon Siet viery prave, to je zasadni dilo, ze ktereho cerpa i dnesni baptismus

  A jasne, Masaryk byl taky pro ozbrojeny odpor proti nepriteli, cimzto padem nemohl mit Tolsteho rad, jako chronickeho a nepraktickeho pacifistu. Ale me se nenasili vzdycky hodne libilo.
  XAJA
  XAJA --- ---
  AACHEN: tolstoj. pre úplnosť chýba ešte hodnotenie od paula johnsona v intelektuáloch:)
  OMO
  OMO --- ---
  Mimochodem, pripomnelo mi to, jak jsem ve Skotsku v Edinburghu v jednom kostele Free Church of Scotland narazil na peknou vystavu o historii tamni reformace, a tam jsem se dal do reci s jednim dobrovolnikem - baptistou, ktery mi tvrdil, ze zrovna cte o Husovi a jak predbehl svou dobu. To jsem byl na hostorii sve zeme hrdy.
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  OMO: muze hrde hlasit jako k prudu

  Nemůžu si pomoct, ale nemůžu se přestat smát. :D
  AACHEN
  AACHEN --- ---
  OMO: Ja neznam ideje Chelcickeho, a nevim, zda je podrobne znal Peroutka, ale i k tomuhle se tam vyjadruje: na Chelcickeho pacifismu a pohledech na spolecnost, se narod, ktery ma prezit v realite 20., 30. let 20. stoleti, take postavit neda. On tam kope hodne i do Tolsteho v podobnem duchu (jak jsem pochopil byl velkym znalcem Ruska a jeho kultury) a jak znamo je ironik a kritik.. Tolsteho na druhou stranu nemel moc rad i Masaryk. Pro me osvezujici cteni, i kdyz se nekdy hodne opakuje..
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  OMO: urážlivého? Co je na tom urážlivého?

  Priscila opakovaně zmiňuje jak je pro ní důležité vymezit se proti Pekařovi. A tak se ptám proč a z jakého důvodu ignoruje následných 100 let, které právě pro interpretaci ději jsou dost klíčové.
  A zajímá mě racionální zdůvodnění. Nic víc.
  OMO
  OMO --- ---
  ZUZKAOU: A existuje nejaky racionalni duvod, proc pises prispevky takovym tonem, ze se na ne neda reagovat bez urazky? Predstavujes presne ten proud objektivitou se zastitujici, avsak stejne subjektivni a ideologicke vlny historiografie, ktera je ted v mode. Navic zde se nebavime tolik o historiografii ale spis o protestantskych cirkvich. Masarykovska interpretace je v evangelickem prostredi pochopitelne velmi ziva. Nezajima mne, jestli cely narod jsme Husuv a jestli cesti bratri byli dostatecne pocetni a reprezentativni, zajima mne jen to, ze Hus byl protoreformator, ktery si zaslouzi pozornost protestantske verejnosti. A ze Chelcicky a nasledna tradice Jednoty bratrske je neco, k cemu se ceske prostestantske prostredi muze hrde hlasit jako k prudu, ktery vyrazne predbehl svou dobu.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam