• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  PRISCILAReformace a protestantské církve a související témata
  Můžete diskutovat o historii, přítomnosti i budoucnosti protestanství u nás i ve světě. Nebojte se konfrontovat tento směr s jinými náboženskými směry či řešit ožehavá témata...
  rozbalit záhlaví
  OMO
  OMO --- ---
  AACHEN: No, Tolstoj byl z Chelcickeho unesen, protoze prisel s ideou nenasili uz na konci stredoveku. Cetl jsem Tolsteho Kralovstvi Bozi ve vas a tam se nad tim prave rozplyva. Jinak od Chelcickeho dopocuju aspon Siet viery prave, to je zasadni dilo, ze ktereho cerpa i dnesni baptismus

  A jasne, Masaryk byl taky pro ozbrojeny odpor proti nepriteli, cimzto padem nemohl mit Tolsteho rad, jako chronickeho a nepraktickeho pacifistu. Ale me se nenasili vzdycky hodne libilo.
  XAJA
  XAJA --- ---
  AACHEN: tolstoj. pre úplnosť chýba ešte hodnotenie od paula johnsona v intelektuáloch:)
  AACHEN
  AACHEN --- ---
  OMO: Ja neznam ideje Chelcickeho, a nevim, zda je podrobne znal Peroutka, ale i k tomuhle se tam vyjadruje: na Chelcickeho pacifismu a pohledech na spolecnost, se narod, ktery ma prezit v realite 20., 30. let 20. stoleti, take postavit neda. On tam kope hodne i do Tolsteho v podobnem duchu (jak jsem pochopil byl velkym znalcem Ruska a jeho kultury) a jak znamo je ironik a kritik.. Tolsteho na druhou stranu nemel moc rad i Masaryk. Pro me osvezujici cteni, i kdyz se nekdy hodne opakuje..
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  OMO: urážlivého? Co je na tom urážlivého?

  Priscila opakovaně zmiňuje jak je pro ní důležité vymezit se proti Pekařovi. A tak se ptám proč a z jakého důvodu ignoruje následných 100 let, které právě pro interpretaci ději jsou dost klíčové.
  A zajímá mě racionální zdůvodnění. Nic víc.
  OMO
  OMO --- ---
  ZUZKAOU: A existuje nejaky racionalni duvod, proc pises prispevky takovym tonem, ze se na ne neda reagovat bez urazky? Predstavujes presne ten proud objektivitou se zastitujici, avsak stejne subjektivni a ideologicke vlny historiografie, ktera je ted v mode. Navic zde se nebavime tolik o historiografii ale spis o protestantskych cirkvich. Masarykovska interpretace je v evangelickem prostredi pochopitelne velmi ziva. Nezajima mne, jestli cely narod jsme Husuv a jestli cesti bratri byli dostatecne pocetni a reprezentativni, zajima mne jen to, ze Hus byl protoreformator, ktery si zaslouzi pozornost protestantske verejnosti. A ze Chelcicky a nasledna tradice Jednoty bratrske je neco, k cemu se ceske prostestantske prostredi muze hrde hlasit jako k prudu, ktery vyrazne predbehl svou dobu.
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  PRISCILA: a existuje nějaký racionální důvod, proč ignoruješ následných 100 let? Jak dějin jako takový, tak především historiografie - tedy způsobu jak se na dějiny koukat a jak jim rozumět?
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  HAROLD: Daleko potřebnější je nostalgie po rakouském mocnářství a srovnávání ideálů Evropské unie s Rakouskem-Uherskem :)... Výstava " Za císaře pána" v Národním muzeu tento postoj až pateticky vnucuje. Doporučuji:)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  DOCKINEZ: Myslím, že spíše u modernistů. Ale to se nedá takto říct, je to tam dost namíchané:)...
  OMO
  OMO --- ---
  AACHEN: No jasne, ze Masaryk mel i ve sve dobe ideove odpurce, a ze si je zval na sve dychanky, protoze byl demokrat. Ale rikat o ceskobratrske tradici, ze to byla "kratochvile", tak to prr. Jiste, ze stara Jednota Bratrska nebyla masovym jevem, zadnou zemskou lidovou cirkvi (zaplat Panbuh). Ale je to to nejlepsi, co v dejinach krestanstvi u nas mame a nedivim se Masarykovi, ze to vyzvihoval jako nosnou tradici. Protoze na kompromisnim prizdisracstvi se narodni stat postavit neda.

  Ted je proste v mode kopat do Masarykovy republiky a vnukat po Rakousku. A rika se tomu objektivni historiografie :)
  AACHEN
  AACHEN --- ---
  PRISCILA: Ja jsem si ted doplnoval zakladni vzdelani a cetl Peroutkovo Jaci jsme, a byl jsem prekvapeny jak si tam strili z te Masarykovske interpretace, a stavi se (z pohledu vedy, historie) na tu Gollovu a Pekarovu stranu. Vtipne tam komentuje, ze kdybychom byli narod Husuv, tak by to tady vypadalo asi trosku jinak, a ze lide pri ceste do prace nectou Chelcickeho spisy, ale Rude pravo :-D Ceskobratrska tradice je kratochvile hrstky nadsencu. Myslim, ze vcelku presne a uz v te dobe trefne popisuje, ze Bila hora je davno pryc, jen to lidi porad krisi z mrtvych, a Cesi byli jednoduse po dlouha staleti/desetileti katolicky narod, a dnes uz nejsou ani to (v dusledku modernizace, rozvoje prumyslu, apod.).. On sice cekal, ze nabozenstvi obecne vyhyne, coz se nestalo, ale to jeho hodnoceni se mi libilo, hezky popisoval nasi vlaznost a prizpusobivost v otazkach nabozenstvi i bezboznosti..
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  PRISCILA: Tak nic v současnosti nepotřebujeme více, než antipekařovské až masarykovské názory! :)
  DOCKINEZ
  DOCKINEZ --- ---
  PRISCILA: ach soooo, tak tomu uz rozumim. Jako nekdejsi clen top09 (vstupoval jsem u nas v kraji jako jeden z prvnich), ktery na tu partaj uz dva roky nadava, kudy chodi, si hned lepe dovedu predstavit tvuj postoj :-)

  Jen bych si dovolil doplnujici otazku - byla jsi u "modernistu", nebo spis tradicni?
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Téma bylo - církev a spása...
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Tak zatím není do čeho se pustit. ;) To by chtělo nějaké téma... já tady funguju jako takový advocatus diaboli čistě proto, aby se nedělo nikomu (ani zlým, zlým katolíkům) bezpráví. Nemám důvod automaticky "nasazovat" na protestanty. A konec konců i s římsko-katolickou církví mám leccos, na čem se neshodnu, že ano... ;)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: Nemyslím si, že jsem naštvaná, spíše vyhraněná. Konec konců u zakladatelky tohoto klubu to není nic divného:)...Krom toho, vycházím z historických i současných názorů příslušníků římsko-katolické církve...Tak, a pust se do mě:)!
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Já jsem si říkal, že takhle naštvaný může být jenom konvertita. ;)))
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: Sestra domácí totiž byla římská katolička a ví jak to tam chodí:). Představy jsou to spíše antipekařovské až masarykovské:)
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  tak ohromna pochvala obojimu, tak hebke vino jsem snad jeste nepil. Pravda - to katolicke jakoby bylo trpci a vyzadovalo kazen, ale dobre bylo natisickrat. Avsak to habanske. Pry je z hroznu co se urodily zde (koupene u vietnamu, maji jej cely regal, hned jsem se ptal a dostal odpoved, ano, jsou to evangelici), ale tak dobre a hebke vino jsem snad jeste nemel. A to pekne prosim cervene, modry portugal. Lepsi nez francouzska vina, nebot jsou jak peri, francouzska jsou chuti jasne, ale stale sebestredne silne. Tohle bylo moc moc dobre. Dneska se mi bude usinat tak krasne.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: No, sestra domaci ma podle meho nazoru trochu jiraskovske predstavy o katolicich. ;-)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  v čem se sestra domácí nedrží?:)
  DOCKINEZ
  DOCKINEZ --- ---
  Tak to ja se zase primknul k multi-kulti a uvaril louisianske gumbo. Dokonaly priklad pozitivniho vlivu vzajemneho ovlivnovani kultur.

  A mimochodem, v Louisiane je pres 20 % baptistu, tak s timto prispevkem nejsem tak uplne off topic :)
  VIRIK
  VIRIK --- ---
  jinak k hovoru o vinech, ja se dnes rozhodl pro ekumenu. Koupil jsem vino habanske i vino katolicke a uvidime, zda pak bude radost, nebo zachod :)
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam