• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANNAWAPatchworkové rodiny
    LURA
    LURA --- ---
    Co se týče mých ex, tak jeden neškodí a druhý je mrtvý. Ale zato mi to vynahrazují jejich matky, které škodí obě. Tedy jedna už ne, protože nejstarší už poněkud dospěl a tím pádem není co narušovat. Naopak on teď bydlí u ní a svého otce. A druhá se snaží neustále, i když už je Honza plnoletý. On to bere už s nadhledem, ale i tak je to silně nepříjemné. Když byl malý, tak mu říkala, že můj muž je vetřelec, a taky že ona ho má ráda srdíčkem, kdežto já jenom hlavou a kluk z toho byl dost v nepohodě. Pak jsme na nějakou dobu zarazili návštěvy, když to dosáhlo opravdu velkých rozměrů a vykládala mu o soudech a rozvodu a mém soukromém životě a začala ho tahat po fondech ohrožených dětí a další nesmysly (a falšovala dokumenty a buď poslala ukrajince do našeho bytu, aby jí přinesli moje soukromé fotky, nebo si schovala náš klíč, protože se k nám někdo vloupal, aniž poškodil zámek, a ztratila se jen elektrická kytara a moje soukromé fotografie, které se pak objevily na tom FOD s tím, že jí je na ulici dali náhodou nějací mí známí ukrajinci ... bla bla). Nakonec jsme ho nechali k ní chodit (protože za ním stejně hodila tajně i proti soudnímu rozhodnutí), protože bychom my byli za ty špatné a ona by se v jeho očích stala hrdinkou a taky jsme to aspoň měli trochu víc pod kontrolou. Jak rostl, tak začal chápat a už to nebylo tak zlé. Ale do našeho soukromí se se.e poněkud pořád a čmuchá. Jen už na to nemá tolik elánu a takové páky, jako dřív.
    ACKO
    ACKO --- ---
    EDERA: Tak to není normální, myslela jsem jen drobné škodění ve smyslu, že ti naruší tvé již domluvené plány nějakou protiakcí, nějaké to pomlouváníčko. Tak to ti nezávidím, tohle je vyšší level. Nejhorší je, že t toho není úniku a moc to kazí nový vztah.
    EDERA
    EDERA --- ---
    ACKO: Cílené, promyšlené a poměrně zákeřné útoky, které leckdy vyžadují docela dost aktivity (spolupráci s právníkem apod.), následující po té, co je dítě s něčím extrémně spokojené, jsou normální? To jako pomsta za to, že byla malá spokojená s dárkama a narozeninovou oslavou?:-O Pro mě je to nepochopitelné uvažování a fakt nevím, co s tím.
    ACKO
    ACKO --- ---
    EDERA: Já to považuju za naprosto normální, ex obého pohlaví jsou těmi největšími škůdci pohodového soužití. Něco jako vyřešená minulost, pokud v tom jsou malé děti, je něco tak trochu jako časovaná bomba.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    CORNELA: hele, vždyť ty už ani nevnímáš, komu odpovídáš. Zmizíš sama nebo ti budu muset dát ban? Zatím jsi o svých zkušenostech nemluvila, jen jsi přišla poučovat o čemsi, co vám říkali ve škole.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    EDERA: normalnost si netroufam soudit, bezne to asi bohuzel je, i kdyz nam zrovna se to celkem vyhyba.
    EDERA
    EDERA --- ---
    Tak pohodový víkend má další dohru. Spokojené dítě zjevně neskrývalo svou spokojenost před matkou, která zareagovala tím, že se jala škodit.:-( To je normální?:-O (ve smyslu běžné)
    LURA
    LURA --- ---
    TAYLES: Ty jsem měla taky, ale tohle bylo něco jiného. A taky nechápu, kde jsem vzala tu spojitost s krví, prý jsem žádnou neviděla. Když jsem byla hodně malinká, umřela mi prababička, ale to si nepamatuju a nebyla jsem u toho. A pak mi byl rok a půl, když přišel srpen 68, takže jsem mohla vnímat i tohle, aniž to naši tušili. Ale s tou smrtí to bylo zcela zjevné. A dokonce jsem neměla ani žádné okliky. Prostě umřu, docela jistě. Možná ještě jako dítě, možná jako dospělá a možná jako stará. A nebylo to kvůli tomu, co o tom říkali dospělí (neříkali nic), ale kvůli tomu, že budu mrtvá. A to znamená, že se po mně všem bude stýskat a že tu budu muset nechat svoje hračky a svoje tělo. A že vůbec nevím, co se mnou bude dál a jestli se mnou něco bude. S tou sovou jsem neviděla dál, než na to odnesení. A dál jsem netušila. A hlavně jsem se bála umírání. Že mě to třeba bude bolet a že přestanu dýchat a nevím, jak se budu cítit, než prostě "odejdu". Možná to byla nějaká podvědomá vzpomínka na ten přechodový stav u porodu.
    TAYLES
    TAYLES --- ---
    TAYLES: a taky si vzpomínám, že jsem se bála spíš těch konkrétních úkonů jako "co když mě budou operovat jak to bylo v televizi" "už mi zas budou strkat špachtli do krku" "sestřička je zlá" "maminka je z toho smutná, maminka má strach" ..ale nikdy jsem to nechápala tak, jako že musím sepsat závěť a se vším se rozloučit
    TAYLES
    TAYLES --- ---
    no když se podíváte na to, co jsem sem házela, tak tam se to píše trošku jinak. to co říká Cornela podle toho pasuje na děti do 4 let. ty starší děti vnímají smrt ale mají tam různé okliky např. "když dodržím určitá pravidla, mě se smrt nepotká" a furt si v tom tak něco hledaj (třeba to ani nemusí s nikým sdílet, jaký mají kolem toho všechny možný nápady)..kdežto 14 letému už je většinou jasné, co to znamená a že to potká i jeho. mohou tam být ale rozdíly, jak jsem psala. a ta hranice se tam pohybuje kolem 7. roku (nevím, proč ta psycholožka trvala zrovna na 12 ti..ale taky říkala plus mínus..to se nedá říct tak přesně) http://www.umirani.cz/detail-clanek/zarmutek-a-truchleni-u-deti.html


    LURA: to co popisuješ ze svého dětství mi přijde spíš jako úzkostnost. fobie. já měla takových jako malá spoustu. ale ze smrti jako takové jsem byla vyděšená hlavně proto, že z ní bylo vyděšené mé okolí. nikdo prostě nechodí rád na pohřby a dospělí zrcadlí všechny tyhle emoce..vlastně všude kolem je od raného dětství jen informace, jak je smrt nepřijatelná, jak se jí "musíme vyhnout" jaká je to "katastrofa" "zlo" něco čeho se musíme obávat. všichni pláčou apod.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    CORNELA: Když mi bylo pět, umřel mi děda. Dodneška (letos to bude 30 let) si pamatuju tu situaci když mi to řekli, a byl sem si tenkrát zcela jistej že je to definitivní a neodvratný, že je proste pryč.
    LURA
    LURA --- ---
    CORNELA:
    CORNELA:
    CORNELA: Ne, ne a ne. Asi jsi natvrdlá. Jak vidíš, tak se pediatři zjevně mýlí. Je tu víc lidí, kteří mají jinou zkušenost. Včetně mě. Chápala jsem, že se člověk narodí a jednou musí umřít - dřív nebo později, ale vždycky. A to mě děsilo, protože to znamenalo, že umřu i já. Pediatři a psychologové vědí dost často s dovolením velký kulový. A víš proč? Protože vědí. A kdo ví, ten se neptá. A protože podceňují dětské vnímání a prožívání. Něco "vyzkoumají" a pak se na to pokoušejí ty děti naroubovat, místo, aby je brali vážně. Sice se to už pomalu posouvá, naštěstí už lékaři neoperují novorozence "zaživa" bez uspání, protože už přišli na to, že novorozenec není jen uzlíček bez vyvinuté nervové soustavy, který necítí bolest. A taky už přišli na to, že kojení je pro dítě lepší, než umělá výživa. A že když pubescent masturbuje, nezpůsobí mu to zdravotní újmu. Jenže pořád je to ještě málo. Zkušenost dětí a jejich rodičů mi přijde jako relevantnější, než nějaké "výzkumy". To, že děti občas vnímají smrt jako to, že někdo tu je a teď je "někde jinde" a ne, že není, souvisí spíš s jejich pojetím smrti. My snad víme, co se stane, když někdo zemře? Jestli skutečně vůbec není a nebo není jen tady? Není to jen tak, že kolem toho 8-10 roku prostě přijmou za svůj obecně přijímaný názor, nežli že nahlédnou skutečnost?
    EDERA
    EDERA --- ---
    CORNELA: Co přesně jsi nepochopila na větě o tom, že je to též názor specialistky na dětskou psychiatrii a psychologii, která mou dceru opakovaně vyšetřovala?

    A jinak bych celkem uvítala, kdyby ses již neobtěžovala sem přispívat. Osobní zkušenost s tématem nemáš a na základě bohaté četby Tvých předchozích příspěvků napříč Nyxem si troufám tvrdit, že nemůžeš do diskuse přispět ničím, co by ji obohatilo.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    CORNELA: můžu se zeptat, co přesně tě zajímána problematice patchworkových rodin a přivedlo tě to sem? Protože pozoruju, že tvoje neschopnost vnímat přečtené setrvává.
    EDERA
    EDERA --- ---
    CORNELA: Opakuju - mé dceři je šest, v době smrti otce jí bylo pět a tu definitivnost si uvědomuje velmi dobře (a věř, že bych skoro i byla radši, kdyby ne). Pediatrickej fakt/nepediatrickej fakt, potvrdila to i doktorka, ke které jsme vloni chodily, a ta měla doktoráty z psychiatrie i psychologie, takže bych jí s dovolením věřila víc než Tobě.

    EDERA
    EDERA --- ---
    CORNELA: Tak holt nemám dítě, ale nějakou zrůdičku nebo mimozemšťana. Ale asi si ji nechám, je mi celkem sympatická:-)
    EDERA
    EDERA --- ---
    LURA: U Kebiny je jistá výhoda v tom, že ona mluví prakticky furt. A mluví o všem. Dokáže velmi dobře verbalizovat svoje pocity a strachy, takže je čeho se chytnout a v čem jí pomoct. Jr. je v tomhle podstatně horší, protože je introvert s naprosto atypickým uvažováním, velmi inteligentní, takže i kdybych měla z psychologie doktorát, tak moc nemám šanci jeho styl myšlení pobrat a pochopit. A navíc teda jsem přesvědčená, že jestli existuje nějakej nejblbější možný věk, kdy přijít o otce, tak je to přesně těch 15-16 let:-(
    LURA
    LURA --- ---
    CHIMERA: Teď je otázka nakolik ho zasáhla smrt babičky a na kolik smrt jako taková. Možná vím, jak dítě vnímá smrt, protože na to mám vzpomínky. Dobře si pamatuji ze svého dětství, jakou jsem měla hrůzu ze smrti. A dokonce jsem ji měla ještě dřív, než si pamatuji, podle toho, co vím z vyprávění rodičů. Byli jsme někde na výletě, byly tak těsně tři roky a já si sáhla na čerstvě natřené zábradlí a měla jsem červenou ruku od té barvy. Dostala jsem prý totálně hysterický záchvat, válela jsem se po zemi a řvala, že "krev krev umřu". A pamatuji si noční můry a nebo panické noční stavy, kdy jsem seděla schoulená na posteli, klepala jsem se zimnicí a bála se stáří, umírání a smrti. A můj osobní nejstarší zážitek, který si pamatuji, je taky asi ze tří let (měla jsem ještě takovou tu postýlku se žbrdlinkama), kdy jsem večer jako obvykle pozorovala z okna jiskry od tramvají (bydleli jsme v prvním patře a byly od nás krásně vidět troleje a byla tam výhybka, na které to často jiskřilo). A jedny ty jiskry nezmizely, ale proměnily se na světelnou duhovou sovu, která mě upřeně pozorovala oknem. Zkusila jsem se schovat pod peřinu a znovu vykouknout, ale ona nezmizela a byla tam pořád. A mě popadl děs, protože jsem nějak cítila, že mě chce odnést. Že je ze světla a proto může proletět i zavřeným oknem a že si mě odnese sebou a nechá na té posteli jenom moje tělo. Nakonec jsem po dlouhé době sebrala odvahu, přelezla postel a šla za mámou do vedlejšího pokoje.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    CHIMERA: oni možná vnímají víc, než si představujeme. Na konci letošního ledna mi umřel táta, který jednal nebyl nikdy pečující a zajímající se dědeček, navíc byl poslední rok dost nemocný, čili Bartoloměj ho moc nevídal, ani si ho nijak neužíval, protože jestli si ho děda za ten rok a půl od doby, co se narodil, vzal na klín jednou? Poslední dobu už jen táta ležel u nich doma v posteli, já tam jezdila i s Bartolomějem, který ho tak nějak registroval, ale táta užsi ho pak stejně jako nikoho nevšímal, už moc nevnímall. Pak táta umřel, druhý den jsme tam zase jeli a Bart se ho jal hledat. Chodil po tom bytě, ukazoval na prázdnou postel, ptal se, kde je děda. Docela mě to vzalo.
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    Pokud se týče různých neřešitelných psychických záležitostí, tak se mi osvědčil biofeedback.
    je to metoda u nás sice již zavedená, ale nehradí to pojišťovna, protože to sice má výsledky (vynikající třeba u dyslektiků a počurávajících se dětí), ale není vědecky zdůvodněno, jak to funguje.
    mně osobně to pomohlo velmi v těžkých stavech, na které psychologie ani psychiatrie nestačila.
    a je mi jedno, že nevím, jak to funguje, hlavně že mi to zachránilo život.
    Netvrdím, že je to zázrak (já absolovala 30 sezení, takže peněz to stálo hodně), ale pomohlo to.
    můžu s klidným srdcem doporučit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam