• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    KAVEN: velmi zajímavé a formálně logické, ale neumím si to představit procesuálně.

    jazyk je velmi pružný a něco jako "pokud by chtěl mluvit o něčem, co náboženskou souvislost nemá, nedokázal by to vůbec pojmenovat" by se nemohlo stát. orwellovy představy o neolektu/ňúspíku ač literárně úžasné, byly lingvisticky liché.

    jak össeané mluvili v běžném životě? diglosie třeba z náboženských důvodů je běžná, japonština má pro buddhistické texty také vlastní rejstřík (gón - ustrnulé čtení z doby okolo 10. st. n. l.), který se výrazně liší současné mluvené japonštiny, ale křížová kontaminace mluv je běžná, slova z jedné snadno pronikají do druhé mluvy (i když často jen jedním směrem, z prestižnějšího rejstříku do toho méně prestižního), když to mluvčí uzná za vhodné. pozdní lodní össein by byl pravděpodobně "kontaminovaný" běžných hovorovým jazykem.

    přejímání frází z náboženských textů je dobrý nápad. ale z hlediska tendencí k jazykové úspornosti je obtížné si představit časový soulad vzniku sekundárních slov a jejich následného zkracování. jak to fungovalo?

    navíc v případě analytického aka amorfního (tohle jsem neslyšel už věky :) ) jazyka by byly docela slušné zmatky. jestliže pořadí rozhoduje a sekvence XYZ má nějaký význam, zařazení této sekvence do širšího rámce, třeba ABXYZCD, by vyžadovalo nějaké ukotvení, třeba novou mluvnickou vazbou (mimochodem analytické jazyky sice nemají koncovky, ale mají megatuny částic, které mají jen mluvnický a ne lexikální význam). třeba uvození takové fráze částicí Q (mohla znamenat třeba - je psáno) by umožnilo se vyhnout zmatkům: ABQXYZCD. zkracování by pak mohlo znamenat, že je část původní fráze zůstala: ABQXCD.

    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    Houby, které žerou radioaktivitu, houby, které žerou stromy, houby, které žerou lidi...
    Radiation-eating fungi. They kill trees and they kill people.
    http://optimalprediction.com/wp/radiation-eating-fungi-they-kill-trees-and-they-kill-people/
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    KAVEN: Já si teda ten lodní össein představuju jako třeba staroslověnštinu. Pár magorů si v tom i pokecá, ale jinak je to čistě liturgický jazyk, no a pro běžné žvanění běžného lidu tu máme cokoli od češtiny po bulharštinu.
    No, a když je nějaká univerzální terronština, která je neurdržitelná, protože ani objev zbytku vesmíru nevymlátí katalánštinu z Katalánců a tak podobně, tak asi existuje univerzální össenština, která se vyskytuje v médiích nebo v učebnicích, ale v reálu se mluví giddöhrštinou, össebulharštinou a podobně.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ZUZKAOU: Petrolejová modř, čili v barvě Lucasova obličeje... ano, chápu :D Bude se na mě vyčítavě smutně koukat ještě taky pončo; jo, to určitě!!! :D
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    ZUZKAOU: a ty navleky na ruce taky nema.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BRAMBOREENA: listovala jsem pak nabídkou té paní a ještě maj nádherně tmavě petrolejové, ale vůbec jsem to neviděla a usilovně se snažím potlačit vědomí jeho existence.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    ZUZKAOU: Tři a půl litru? Uaaaá... (Já vím, kašmír a tak... no ale stejně... to je teda velmi gerdánské.)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KAVEN: hedvábný s kašmírem by nestačilo? A tohle imho klidně může nosit chlap.
    Mid grey 4 ply 50/50 cashmere silk poncho by suttonsknitwear
    https://www.etsy.com/...type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=silk%20poncho&ref=sr_gallery_7
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    PIPIN: ... natož z gerdánského hedvábí
    PIPIN
    PIPIN --- ---
    BRAMBOREENA: Dobrej nápad, sehnat pánský pončo je docela problém...
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    KAVEN:
    RIP:
    Tady na těch to naopak ještě docela vidět je, většina je mnohem nenápadnější... :) No holt zkouším to, příště to zkusím zas nějak jinak (nebo koneckonců něco úplně jiného - třeba šít ponča... :D).
    RIP
    RIP --- ---
    KAVEN: Že splývá? A čemu jako není rozumět na slově "vskrytu"? :-)
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    BRAMBOREENA: Ten první přívěsek je dobrý, ale u těch ostatních ten znak už splývá. Možná by měl být vytažený jinou barvou.
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    BRAMBOREENA: No já jsem si původně řekl, že zkusím vymyslet nějaký systém těch znaků. Jenže to nešlo, když jsem netušil jak ten jazyk vlastně funguje - a tím jsem se dostal k úvahám nad lodním össeinem, a na znaky možná už ani nedojde :-) Nicméně hrubá představa byla přesně to co píšeš - jeden znak je jedna fráze, a jednotlivá slova fráze jsou tak nějak namaštěná do sebe.

    Ad Čína - já to ani nechtěl, ale ono to všechno dává dohromady tak, že se to té číně opravdu podobá. Stará čínština se taky řadí mezi amorfní jazyky, ono to obrázkové písmo k tomuto typu jazyka tak nějak sedí ... a k němu zase ty kombinované fráze a tak dále. Jak jsem naznačoval že některá slova by v primární slovní zásobě lodního össeinu nemusela existovat záměrně, tak to prý dělal Mao-ce-tung. Po jeho reformě čínštiny chyběly znaky pro některá slova, kterými by se moderní číňan dle něho neměl zabývat.

    Ad "poznámka össeisty" - to se mi líbí, jen jestli si nebudu muset nechat někam vrazit rituální kroužek :-)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    KAVEN: a dodatky - no pouvažuj o tom, když už jsi to stejně sepsal sem do auditka a máš to vymyšlené :) Může se to prezentovat jako "poznámka össeisty" a získáš nehynoucí slávu! :)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    KAVEN: Znaky jsou ještě další potíž, v těch vůbec žádný systém není - vymýšlel je grafik, který dělá sazbu, a bere je čistě jako dekoraci. Mně se vizuálně v zásadě líbí, ale funkční rozhodně nejsou. Jak jsem teď dělala amulety z fima, snažila jsem se vyrobit si na ně razítka, aby se ten vzor dal nějak rozumně přenést, a schopné překreslení byly všehovšudy tři (dva z prvního dílu, jeden z pátého, protože tam jsou z nějakých záhadných důvodů trochu jednodušší). Ty ostatní, obzvlášť třeba kreace z druhého dílu, se napsat vůbec nedají, totálně se to vzpírá jakémukoliv ručnímu přenosu. Muselo by se prostě říct, že to, co je použito v knihách, je nějaký zvláštní druh dekorace, vzniklý růstem hub, a psaná podoba össeinu je trochu jiná... ehm, krkolomné vysvětlení... :D Pořád bych měla tendenci založit to na nějakém systému a la Čína (máme množinu řekněme čtyř set radikálů, z nich se to skládá, nový pojem se vyjádří slepením dvou starších, čili je z toho vidět, z čeho co vzniklo atd...), ale vymyslet tohle od základu by byla neskutečná práce (ještě zkomplikovaná tím, že se to nesmí ničemu pozemskému podobat). A pak se mi líbí ta myšlenka, že znaky nejsou pevně dané a vlastně neodpovídají jednomu pojmu, nýbrž celé větě (či "verši" náboženské knihy), čili komponent není čtyři sta (zhruba tolik je myslím těch čínských radikálů, ne?), nýbrž spíš deset tisíc (jako slov v normálním jazyce); a tato "slova-komponenty" se pak píšou přes sebe do jednoho obrázku, čímž utvoří jeden velký komplikovaný jednorázový znak, který si pak čtenář musí v duchu či s tužkou v ruce zase rozebrat na komponenty (za pomoci "pomocných určovacích podznaků", což jsou jakési rastry, které si tam zakreslí, aby si to rozporcoval a přebral si, co k čemu patří), a teprve po téhle "analýze" se to dá přečíst. (Čili je vlastně rychlejší se to všechno naučit nazpaměť.)
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    BRAMBOREENA: No něco ti napsat můžu, v nejhorším to do těch dodatků nakonec nedáš, kdyby to bylo blbý. Ale neprezentoval bych to jako poznámku lingvisty, jelikož jsem se lingvistice věnoval fakt jen poslední dva roky na škole, a od té doby ne. Stačí tomu říkat "poznámka" :-)

    Ad různé typy össeinu - předpokládám že lodní össein se ustanovil někdy na začátku össenské civilizace, nějakou dobu se vyvíjel, a nakonec zakonzervoval, protože nakonec už sloužil jen k rituálním a technickým účelům. Zatímco össein k běžnému mluvení se vyvíjel a měnil. Myslím že jsem někde četl, že össenská civilizace je stará 11 tisíc let - to je doba dost dlouhá na to, aby se v normální společnosti jazyk změnil několikrát tam a zpátky. I když jsou össeané takoví, jací jsou, nějaký vývoj tam být musel. Takže moje představa je, že kromě lodního össeinu existuje několik vývojových etap zakončených moderním össeinem. Ty starší vývojové etapy už vůbec nemusí být známé, a třeba ani srozumitelné, a nebo můžou být použité v nějakých náboženských textech z té které doby, a tím pádem aspoň trochu žijící. Moderní össein nicméně nese jejich dědictví, stejně jako dědictví lodního össeinu, protože se z nich vyvinul. Tohle dědictví bude určitě přinejmenším v písmu - tak jako japonci pořád používají ke psaní něco jako čínské znaky, i když jejich jazyk je úplně jiný, tak moderní össein bude pořád používat znaky podobné znakům lodního össeinu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam