• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    KAVEN: šmalc bylo u nás vždycky jen sádlo (schmalz auf deutsch), babička sem tam máslo přepouštěla, páč v 80. neměla ledničku, jen sklípek. ghíčko víc snese. a šmacík by mě ani nenapadl, šmalc je už sklonný.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    KAVEN: Také mám zafixované, že se přepuštěnému máslu říká šmalc, ale pak jsem se dočetl, že šmalc má být drůbeží sádlo... Ale vlastně to dává smysl, bude to zkrácenina něčeho, a výrobní postup obého je vlastně stejný...
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    BRAMBOREENA: No jasně že to vyjde nastejno, ale to je právě ono - symboly. Těstoviny jako symbol italských salátů, knedlík jako symbol svíčkové se šesti. A pak z toho jsou doporučení o zdravých a nezdravých potravinách, přičemž se tak nějak vypouští že právě hrozně moc záleží na okolnostech. I zdravé ghí se dá použít "nezdravě" - v Čechách se na přepuštěném másle třeba tradičně smažily koblihy.

    Houby, tak schválně ... jsou houby zdravé? Čech si představí hříbek, od toho smaženici, a řekne, že je to nezdravé. Číňan si představí shitake, od toho čínskou minimističku se zeleninou nakrájenou na nudličky, a řekne, že je to zdravé. A össean ... no ... jeho závěr by asi byl "velmi nezdravé, ale nezbytné".
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    KAVEN: ghí má vyšší kouřový bod, čili na rozdíl od másla se nespálí, v tom je ta zdravost. Ghí navíc jedí lidi, co se vyhýbají sacharidům, protože v másle je laktóza (ale to už je podružné). Že mají být těstoviny "zdravější", to mě překvapuje, imho je to nastejno; spíš bych si tipla, že je to charakterem ostatních věcí, které je obvykle doprovázejí na talíři: těstoviny jsou zdravé ve středomořské stravě, kde je k nim půl talíře zeleniny; jenže když se k nim kydne česká hnědá jíšková omáčka, je blbý obojí stejně :D Lze se vyhnout obojímu a jíst zelené fazolky a konjak. No a nebo houby, samozřejmě, houby!!! :D
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    GENTIANA: Taky se tomu říkalo "šmalc", což je zjevně přejaté z němčiny. Ehm, a je pravda, že kdyby mi někdo opakovaně říkal "šmalcík", tak bych ho asi něčím praštil. Zdrobněliny jsou pěkná věc, ale všeho s mírou.

    Jinak mě nepřestávají překvapovat paradoxy zdravé výživy. Když děláte něco na másle, tak je to nezdravé, protože správně máte použít lehký rostlinný tuk a nebo ideálně tuk úplně vynechat. Ale když použijete ghí, tak je vše v pořádku. Je to podobná záhada jako těstoviny VS knedlíky. Stejné suroviny, ale první je zdravé, a druhé nezdravé.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    GAARQ: prepustene maslo, lidove maslo.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Šok z ghíčka? To má Ricarderon z toho, že jsem tu nesdílela svou velebáseň z loňského dubna, fofrem to napravím! (Ehm... vlastně... tedy, upřímně řečeno jsem ji asi nesdílela proto, že spíš patří do auditka Vogonská poezie, já vím... za běžných okolností mám soudnost a o žádné básničky se nepokouším; no ale ghíčko tam je, a to se počítá!)

    Pantáta Bezoušek
    ten vilný dědoušek
    včera byl přistižený,
    jak s rouškou na oušku
    v huňatým kožoušku
    plíží se od své ženy.

    Pak v liščím doupěti
    chlastal až do pěti
    – už je to doložený;
    u Lišky Bystroušky
    seděl tam bez roušky
    úplně podroušený.

    Mezitím ženuška
    hipsterská Maruška
    bloguje o potravě
    píše o vajíčku
    míchaném na ghíčku
    a vůbec zdravé stravě.

    Však dědek otylý
    radši je opilý
    odmítá žíti zdravě
    Když má jíst vařené
    fazole zelené
    tak mluví o otravě.

    Zatloukal spoustu dní
    že v době pracovní
    v lihu je naložený
    Tvářil se nevinně
    tajně jed v kantýně
    chlebíčky obložený.

    Teď v době covidu
    není po něm vidu
    – a salát nesnědený!
    Pravda se zaryje
    do srdce Marie:
    dědek je zaslepený.

    (Lze to prozpěvovat na melodii cajdáčku o dívce Feleeně z El Pasa, zatímco člověk míchá vajíčka na ghíčku, ale pozor, je to ušní červ.)


    (A pro pořádek obvyklý údaj: 1158/1216... ale ještě to pro dnešek nebalím, snad do půlnoci popolezu dál.)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Tech Insider - Could Mushroom Packaging Replace Styrofoam? | Facebook
    https://www.facebook.com/techinsider/videos/286052882974874
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    GAARQ: nejspíš to bude tím, že slovo g-šek jsem nikdy nepoužil a už vůbec nenapsal.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    RICARDERON: proč? je to docela normální lokalizace cizího slova (navíc s pozitivním emotivním nábojem). přepuštěné máslo je holt moc dlouhý , ghí je cizí a nesklonné, ghíčko je fajn :) já si taky radši dám houbový gulášek, než gujáš :)

    (drooling)houbový, růžovkovo-václavkový gulášek(/drooling)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Na ghíčku. Na ghíčku. Na ghíčku. Na ghíčku. Na ghíčku. Na ghíčku. Na ghíčku.
    Kaňte mé, mé slzy.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Lynn Rothschild, vědkyně z Ames Research Center v kalifornském Silicon Valley, se bude věnovat podrobnější analýze metod, které by umožnily vypěstovat struktury pro budoucí obytné moduly z hub. Tato fáze výzkumu využije zkušeností z předešlých experimentů s produkcí mycelia, ale i výrobních a zkušebních metod. Rothschild má společně s mezinárodním týmem testovat na malých prototypech v podmínkách srovnatelných s Měsícem a Marsem různé druhy hub, podmínky růstu a velikost pórů. Výzkum by ale také měl zvážit možnosti uplatnění na Zemi – třeba u biologicky rozložitelných a nízkonákladových struktur.




    Přelomové projekty postoupily do dalšího kola – kosmonautix.cz
    https://kosmonautix.cz/2021/04/prelomove-projekty-postoupily-do-dalsiho-kola/
    NEVADA_
    NEVADA_ --- ---
    (Pěkné, jenže v reportu před týdnem jich bylo jen 1206...)
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    BRAMBOREENA: Dobytí Lleidy / zlatá bula sicilská.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    BRAMBOREENA: ... a po půldni 1149/1212, já dokázala jednu stránku vyškrtat!!! :D
    MYCROFT_SK
    MYCROFT_SK --- ---
    čeština má na to krásny výraz, na to rozmielnenie: jemně mně mni ( aj ked nie som istý, či mně alebo mě )
    srry for off topic
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    VANEK: Nejambicióznější scifi, co má dvě knihy. Amatér. Ambiciózní je, když do pentalogie o Pětici píšete už sedmý díl ...

    FERRYH: Hm, tak to mi nikdo zatím neřekl. Dobře, zkusím to.
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Dneska jsme ho měli, ten medvědí česnek. Najemno nasekaný (Ferry má pravdu), zlehka zpěněný na ghíčku, po zchladnutí rozmíchaný s tvarohem, nakydaný na steak a ledový salát, čas přípravy patnáct minut celkem, výsledek skvost. Steaky byly koupené na Velikonoce, ale veganské dcery to zasabotovaly; no tak dneska jsme je nepustili do baráku a uspořádali orgie.

    O Coraabu jsem slyšela... no jo no, závidím :)

    No a momentálně máme 1144/1213; když zrovna nedělám steaky, hrnu to tam! Strakapoud je spisovatel, stejně jako strýček datel. Spojí se i s ptakopyskem, v sobotu to vyjde tiskem.
    VANEK
    VANEK --- ---
    Crosspost: takhle si listuju sobotní MfD, a tam klamavá reklama:

    Jednu z nejambicióznějších českých sci-fi poslední dekády slibuje nakladatelství Argo (…) vyjde v druhé polovině června tohoto roku. Původně se mělo jednat o jedno objemné dílo, avšak po zralé úvaze jsme s nakladatelstvím Argo text rozdělili do dvou samostatných knih.
    Četba za hukotu vesmírných lodí. Česká sci-fi skrývá hudbu v QR kódech - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/kultura/literatura/0-tu-jakub-hussar-sci-fi-coraab-rozhovor.A210409_114330_literatura_ts
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam