• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    SARGO
    SARGO --- ---
    Nauč ženy číst a porodnost letí raketově dolů.
    Zajisti si, že proti naučit se číst je porod brnkačka, a máš národ starý pět tisíc let. :-D
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    XCHAOS: souhlas. abdukce obvykle lépe funguje tam, kde nebazíruješ na tom, aby závěry byly podpořeny bezrozporně empirií a stačí ti vnitřně bezrozporný formální systém. to se líbí uživateli össe.

    a v kterém vesmíru je logické říkat americe 美利坚? 😁

    vilmo, kdo vlastně navrhoval ty össeanské znaky? a byl to umělecký záchvat nebo v tom je nějaký systém?
    MVEK
    MVEK --- ---
    Tak se konečně prokousávám osmou knihou a nějak jsem zmaten. Právě jsem asi v 20. kapitole, podle čtečky 15 procent do konce.

    SPOILER
    1) Proč když Lucas přijde s nápadem, který funguje, tedy přesměrovat na sgena hvězdovládu, když se přesune na Obludu, tak to nepoužije později v Carmodii? Vždyť kdyby přitáhl hvězdovládu tam, kde je Aš, tak by se do něj sgen nemohl přenést, a nejspíš by ho to už fakt vtáhlo do spodního vědomí. Nebo přinejmenším by neovládl Aše, což je nyní asi ta nejnebezpečnější osoba.
    (Snad to dočtu do týdne, teď právě Lucas se sgenem bojuje v hiwaiwském kläwentu na plošině, s Fionou opodál jako divačkou.)


    2) Nějak mi nesedí plynutí času. Ono je v Myceliu nelineární v různých částech vesmíru?:-)
    Lucas se přesunul na Obludu, bojoval se sgenem a přitáhl hvězdovládu, chvíli přemýšlel, jestli mohl tak snadno vyhrát, a došlo mu, že sgen uteče do Aš-šáda, tak tam vyrazí (ok, to není explicitně řečeno to poslední, ale dost to pak z dalšího textu vyplývá).
    Mezitím Fiona si jde pro oběd a potká hromadu lidí zfanatizovaně razících k Carmodii, pak se i dobývají dovnitř, ona se dostane za Ašem, a sgen celou dobu nikde, ale Lucas taky ne.
    Přitom je jasně řečeno, že lidé cítí sgena, tak proč by tam vyráželi dřív, než Lucas do oblasti Obludy přitáhne hvězdovládu? Tedy co ta půlhodina, hodina, kde se oba flákali?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IDLE: to je logické, ne? tzv. důkaz abdukcí :-) (BTW, vůbec bych se nedivil, kdyby Össenská logika byla postavená na abdukci... já kdybych psal o takovéhle civilizaci, postavím celou jejich logiku na abdukci, místo na indukci a dedukci ;) tím jsem si téměř jistý, pokud jde o moji budoucí vlastní fantasy space operu :-)
    IDLE
    IDLE --- ---
    XCHAOS: Počkej, takže když jsou logické hovězí nudle, je logický celý jazyk?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GAARQ: ... ber to tak, že já za tím prostě vidím ty pětkový kódy... abychom se vrátili ontopic :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GAARQ: sorry, ale jazyk, kde mi pro identifikaci ceny hovězích nudlí stačilo naučit se znaky pro krávu, maso a mouku (=nudle, mien) 牛肉面 je více něž logický. Wen hop?
    RIP
    RIP --- ---
    BRAMBOREENA: Týjo, tak mě napadá, nedělal ten architekt i zámek v Jaroměřicích, kde se v pravěku konaly Jamovy SF workshopy? Teda pokud jsem to celé nepomotal? :-)
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    XCHAOS: olol 🤣😂🤣😂

    prohlásit o libovolném jazyku, že je logický je... na pováženou 😉 čínština jako izolační jazyk má jinou gramatiku (oproti nám, ale ne zas tak moc vzhledem k angličtině) , ale není ani jednodušší, ani systematičtější než jiné jazyky.

    znakové písmo je základní překážkou široké vzdělanosti, abeceda není žádnou epizodou, ale velmi starým (cca 3500 let) a revolučním konceptem, bez kterého by nevznikla spousta jiných konceptů, které dnes považujeme za běžné. to se úplně o znacích rict nedá. počítače za tebe znaky nezvládnou, pokud něco výpočetní technika odstraní, možná to bude psaní i čtení jako takové - moderní AI povede k hlasové komunikaci.

    naivní představy o čínském písmu vedly už před pár stoletím k naivním konceptům jako jsou pasigrafie a koukám, že žijí dodnes. pouze asi 5 % znaků jsou ideo- nebo piktogramy, zbytek jsou sing-šeng-ci, znaky se zvukovou i sémantickou nápovědou, ale to je tak vše. prostě bychom se je museli dřít 10 let jako číňani a s bídou by si přečetli noviny. hlaskové písmo se naučíš rychleji, kde jím zapsat libovolný nový pojem, aniž bys musel zavádět novou kombinaci znaků (čínština má vlastně dvě úrovně syntaxe) . ano i my čteme abecedu jako "znaky", ale jde právě o ty případy, kdy musíš psát či číst něco, cos před tím nedělal. možná si pleteš kreolštiny s pidžiny, ale kreolštiny nemají jednoduché mluvnice.

    čínština nemá zásadně jiné fonémy než IE jazyky, mají tóny, ty ale částečně (dvoutónové systémy) mají i IE jazyky (ze slovanských třeba slovinština). a nechci brát iluze, to stejné platí o anglofonech - anglina je normální a kdo ji neumí je divnej 😉 mluvčích angličtiny je furt víc než čínštiny.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GAARQ: čínština je docela logický jazyk a to, jak si doplňujeme náš jazyk emotikony, emoji, piktogramy a matematickými symboly jen dokazuje, že mozek má vlohy na to pracovat s větším množstvím symbolů a že západní hláskové písmo byla jen epizoda..částečmě asi posílená trikem s knihtiskem, ale počítače tuhle výhodu hláskových abeced smázly...

    Čínské znaky pro vchod a východ jsou piktogramy jak vyšité. Ve skutečnosti jejich zápis ve zjednodušené čínštině jde přímo použít jako piktogram srozumitelný zápaďanům, a samozřejmě to v Číně takto s oblibou využívají. Konvergence jejich struktur s angličtinou bude zajímavá a poetická (Wen hop? Wing Long, apod.), zatímco slovní zásoba prosakuje ze západu už dlouho, tak jednodušší gramatika často při vzniku kreolštiny vítězí..)

    Číňani jenom maj prostě úplně jinou sadu fonémů, než indoevropské jazyky... a jako jedni z mála ve světě neochvějnou víru, že jejich jazyk a písmo je to normální a kdo ho neumí, tak je divný...
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    ZUZKAOU: neni tohohle Vanicka nejaka forka? Mam podezreni, ze je to byvaly najemnik, co choval papousky.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    GAARQ: ja mam rada Lomovou. A parkrat jsem se s ni potkala pracovne, je hrozne mila. Jenomze jak tak pozoruju akademiky obecne, maklych je tak tretina.

    Ja jsem antilingvista. Po me teorie klouze jak po teflonu. Ale jazyky se ucim rada, jen tak, jenom jak umim anglicky jako cesky, tak si ve vsem ostatnim pripadam hrozne blba.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    A tyhle naše luhy a háje patří mnohem víc sem, než do houbaření.

    Maniaci hub | | A2 – neklid na kulturní frontě
    https://www.advojka.cz/archiv/2022/23/maniaci-hub
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    GENTIANA: jestlu ti akademici sinologové obecně nebudou magoři, jeden na MU je zase drsně paranoidní.

    ale pro mě jako lingvistu učení se aktivně jazyku byla vždycky jen třešnička na dortu. v krouském jsem se dostal snad k desáté lekci a víc japonštiny jsem pochytil z anime ☺️ hiraganu si docela pamatuju, katakanu málo a kanji/chan-c' umim tak 20 znaků.

    mé oblíbené hobby je vymýšlet abecední zápis čínštiny se zachováním rozlišovací schopnosti znaků při té jejich děsné homofonii. zábava skutečných mužů 🤪
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    Podobnost s Gilesem Hildebrandtem je zrejme ciste nenahodna.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    GAARQ: ja chtela na japonstinu a cinstinu do Prahe, na japonstinu me nevzali (ctvrte prijimacky za ctyri dny, mno...) a rodice nechteli, at jdu do Prahy a ze jednooborove studium, nota bene tak pitomeho oboru, je na pycu, tak mi nejak zaridili (podepis papir, sepisu zadost... profit?), abych tu cinstinu mela jako rozsirujici studium v Olomoucu. V pulce semestru jsem v puli Svarneho diatriby na tema cmaram si klikyhaky, misto abych na neho zbozne cucela, vstala, praskla dvermi a sla na studijni rozsirujici studium zrusit. On byl dost divnej a slysela jsem od vice lidi, ze je primel prehodnotit karierni rozhodnuti.

    Postupne jsem odesla z Olomouca, zjistila, ze nejsem schopna studia jakehokoli jazyka, z japonstiny ovladam v zasade to, co se pise na paskach na pletaci prizi a studuju na archivarku a botanika. Ale nekdy mozna rozchodim duolingo.
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    GENTIANA: 😁

    a popravdě, já byl původně víc na korejštinu (jasná láska jménem hangul) a japonštinu (zvuk jazyka). čínské písmo mě sice fascinovalo, ale tóny? no pasarán. švarného knihy mám snad všechny, ale to je kombinace knihomolství a lingvistického zájmu o vývoj fonetiky v čínštině. moje so far nejcennější kniha je na toto téma. dovezli mi ji tehdy celníci v zaplombovaném pytli s modrým pruhem (whatever it meant).
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    GAARQ: Taky jsi chtel delat sinologii, dokud jsi nepotkal Svarneho?
    GAARQ
    GAARQ --- ---
    GENTIANA: OT: švarný rulez anyway ;-)
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    ALDARION: to zni jako Giles Hildebrandt:D

    O existenci Wadea i Gilese samozrejme jako trochu kvalifikovany hejtr Ciny vim, ale zjevne toho vim malo, zni jako zabavni panove. (A Wade-Giles je mnohem lepsi nez ten dementni pinyin, prove me wrong.)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam