XCHAOS: olol 🤣😂🤣😂
prohlásit o libovolném jazyku, že je logický je... na pováženou 😉 čínština jako izolační jazyk má jinou gramatiku (oproti nám, ale ne zas tak moc vzhledem k angličtině) , ale není ani jednodušší, ani systematičtější než jiné jazyky.
znakové písmo je základní překážkou široké vzdělanosti, abeceda není žádnou epizodou, ale velmi starým (cca 3500 let) a revolučním konceptem, bez kterého by nevznikla spousta jiných konceptů, které dnes považujeme za běžné. to se úplně o znacích rict nedá. počítače za tebe znaky nezvládnou, pokud něco výpočetní technika odstraní, možná to bude psaní i čtení jako takové - moderní AI povede k hlasové komunikaci.
naivní představy o čínském písmu vedly už před pár stoletím k naivním konceptům jako jsou pasigrafie a koukám, že žijí dodnes. pouze asi 5 % znaků jsou ideo- nebo piktogramy, zbytek jsou sing-šeng-ci, znaky se zvukovou i sémantickou nápovědou, ale to je tak vše. prostě bychom se je museli dřít 10 let jako číňani a s bídou by si přečetli noviny. hlaskové písmo se naučíš rychleji, kde jím zapsat libovolný nový pojem, aniž bys musel zavádět novou kombinaci znaků (čínština má vlastně dvě úrovně syntaxe) . ano i my čteme abecedu jako "znaky", ale jde právě o ty případy, kdy musíš psát či číst něco, cos před tím nedělal. možná si pleteš kreolštiny s pidžiny, ale kreolštiny nemají jednoduché mluvnice.
čínština nemá zásadně jiné fonémy než IE jazyky, mají tóny, ty ale částečně (dvoutónové systémy) mají i IE jazyky (ze slovanských třeba slovinština). a nechci brát iluze, to stejné platí o anglofonech - anglina je normální a kdo ji neumí je divnej 😉 mluvčích angličtiny je furt víc než čínštiny.