• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    Když tu MVEK nedávno zmínil Kouzelnou berušku a černého kocoura, tak pro zajímavost: https://youtu.be/B6XLsHRGaHA?si=ZqVCRlBzd_0M8xkS&t=278 . Tahle scéna (cca do 4:40 - 8:30) mi svou atmosférou silně přípomněla Pinky, Gilesem pozvanou na šálek gömeršaülu :-)

    To jen jako ilustrace k tomu, že Gabriel Agreste má jistý hildebrandtovský nádech.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    HARALD: BTW vypěstovat houbu i s plodnicí na petriho misce bývala prý docela frajeřina. Výzkumníci se už asi naučili, jaké finty jsou k tomu potřeba, ale i tak smekám! ;)
    IDLE
    IDLE --- ---
    HARALD: Pardon, já totiž zapomněla, že automatické náhledy na Twitter už nefungují (fungovaly, že?) a posílala jsem to z mobilu
    HARALD
    HARALD --- ---
    HARALD: No jo. Nepopsaný odkaz na Twitter. Ne každý takové příspěvky rozklikává. Myslím, že to bude řadě dalších příjemnější takto.
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    HARALD: Idle před dvěma příspěvky dával přesně na tohle odkaz :-)
    HARALD
    HARALD --- ---
    Houba vypěstovaná na petriho misce, krásně tak můžeme vidět jak ve skutečnosti vypadá. Její podstatnou část totiž tvoří mycelium, které běžné nevidíme a je ukryté v půdě. To co jsme zvyklí označovat jako "houba", je ve skutečnosti jen její dočasná část - plodnice. Autorkou fotografie je Aimee Cornwell.

    Mycelium (podhoubí) je shluk vzájemně propletených vláken, charakteristický zejména pro houby a některé bakterie. Vlákna mohou být rozdělena septy (přepážkami) na jednotlivé buňky, nebo tato septa chybějí a celé mycelium je tvořeno jednou buňkou. Mycelium pronikající půdou se nazývá mycelium bazální (vegetativní); část nad půdou je mycelium vzdušné nebo reproduktivní (tvoří-li spory).

    Kabinetní kuriozity@Facebook

    MARTY63
    MARTY63 --- ---
    Hele, na Palmknihách už jsou k dispozici "Mycelipedie" a "Mycelium - Povídky". :-))
    SOMBRA
    SOMBRA --- ---
    MVEK: letos jsem měla příměstský tábor na téma Berušky, bylo to fakt super, všichni účastníci byli fanoušci :) a ta paralela se mi líbí (a teda když jsem na závěrečném UV vystoupení tančila s rukavičkami a kravatou Gabriela, resp. Lišaje, tak mě fakt překvapilo, že se mi dostalo od děcek adresného potlesku a požadavků na společnou fotku :D))

    proč to říkám: Gabrielové/Gilesové zjevně mají své kouzlo :D
    MVEK
    MVEK --- ---
    KAVEN: Napíšu soukromou zprávu. My seriálu propadli kvůli dceři a zhlédli vše letos.

    Nicméně jo, je to nucené, ale přece jen oba svého otce nenávidí a vidí jako monstrum:-).
    KAVEN
    KAVEN --- ---
    MVEK: Já jsem docela fanda kouzelné berušky, resp. býval jsem asi tak první tři série, pak už mi přišlo že to točí pořád dokola a zbytečně ta odhalení oddalují. Poslední série jsem už nesledoval ... přišel jsem o něco? Už je to zakončené?

    Nicméně máš pravdu, že Gabriel Agreste se Gilesovi opravdu trochu podobá, to mě nikdy nenapadlo :-) Ale s tím Adrienem a Lucasem už je to přeci jen trochu nucené.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    tady se zda ze neco melo byt zastaveno a nebylo:

    "harvesting our suffering to sate the hunger of gnostic entities beyond your comprehension"

    [QWWERTY @ oO( ) psychedelické memy ( )O๑.. ॐ ..๑O( ) psychedelic memes ( )Oo]
    MVEK
    MVEK --- ---
    Mám rád ujetá hledání souvislostí, když se to nebere vážně. Proto jsem kdysi měl přednášku, jak moc se čeští Návštěvníci podobají Star Treku.

    A tak jsem zjistil, že příběh dětského superhrdinského animovaného seriálu Miraculous: Kouzelná beruška a Černý kocour se nápadně podobná Myceliu!:-)
    - v obou hraje hlavní roli vážený ambiciózní pán (Gabriel Agreste / Giles Hildebrandt) a jeho výjimečný, inteligentní syn (Adrien / Lucas)
    - v obou se otec k synovi chová despoticky (byť z jiných důvodů) a v obou jeho život významně formuje
    - v obou je otec celebrita ve svém oboru, a navíc je významnou osobou i ve svém druhém tajném životě (v Miraculous je to přímo hlavní záporák)
    - oba syny jejich otec "ovládá", ať už přímo přes prsten a amulet, kterým byl Adrien stvořen, nebo přes psychotroniku a paměťovou kapsli
    - Adrienova/Lucasova matka nežije a zmizela/zemřela pro veřejnost za nejasných okolností v jeho dětství
    - Lucas má černou auru, Adrien jako superhrdina Cat noir má černý kožený oblek
    - Lucas má modrou barvu po houbách, Adrien má modrou aristokratickou krev po matce
    - oba synové prochází proměnou na hrdinu, byť Adrien několikrát denně, no a oba tedy pak mají nadpřirozené schopnosti
    - oba synové hrdinové mají destruktivní schopnosti
    - komplikované vztahy Adriena/Lucase a střídání těch lásek/partnerek (ok, to je v každém natahovaném seriálu)
    - Lucas umí össeansky, Adrien čínsky
    - obě rodiny žijí ve velké vile s kobkou v podzemí
    - oba příběhy končí s velkými otazníky a nejasností, jak přesně je finále myšleno
    - oba příběhy jsou dlouhé a natahované (5 řad za 8 let vs. 8 knih za 9 let...?) a obojí původně bylo plánováno kratší
    - v obou hrají roli hrají roli dávné artefakty a nesmrtelné bytosti
    - v obou jde o osud celého světa

    Pak by se určitě našly i nějaké drobnosti v epizodách, mám pořád pocit, že mi něco úsměvného, ale fascinujícího utíká.

    PS: Ti Návštěvnící a ST pořád mají dlouhý doprovodný klip online: https://www.youtube.com/watch?v=L1Ls_n_ax_8 (audio z Návštěvníků, záběry ze ST IV: Voyage Home, kterému se opravdu ten seriál ale dost podobá, jako by ST opisoval od nás).
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    VANEK: pche! sbirani hub je prachsprostej LOV! Ten adrenalin z toho kdyz najdes peknou velkou rodinku hribu a drsne je zmasakrujes! :>
    ...to prohlasuju jako starej zkusenej(a zavislej) houbar! ;) :o) :p
    VANEK
    VANEK --- ---
    VANEK: Examples of prose from the books include: “The sweet smell of freshly cooked mushrooms wafted through the air, bringing back fond memories of my mother” and “Foraging for wild mushrooms is a deeply rewarding experience that connects us with nature’s abundance and the rich tapestry of flowers that the Earth provides.”

    Dobrý pokus, Össe!
    https://lh6.googleusercontent.com/iRB5VHUvEkAKR1QBHrZrYTnDssG9hYC6OqpgOeNOS9JGYuMBYjaVcqryEHyfzSoCQps3NgkcHSkC3UPcNKENa8oZrN79sVdFxAAS8a-SlX0vgVFjz4ZPtI8jf6P72Ph-KuzLxmnL126UC6ZvGnh6n1E
    VANEK
    VANEK --- ---
    Teď nevím, jestli sem, nebo spíš do [Wittgensteinovy lyrické denunciace z nakladatelského podsvětí] :
    Newyorská mykologická společnost varuje, že záplava příruček o houbaření generovaných AI na Amazonu dřív nebo později někoho zabije.
    Mushroom pickers urged to avoid foraging books on Amazon that appear to be written by AI | Fungi | The Guardian
    https://www.theguardian.com/technology/2023/sep/01/mushroom-pickers-urged-to-avoid-foraging-books-on-amazon-that-appear-to-be-written-by-ai
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Aktuální A2 je o houbách

    číslo #18/2023, houby | A2 – neklid na kulturní frontě
    https://www.advojka.cz/archiv/2023/18
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BRAMBOREENA: takže jestli jsme to dobře pochopil, Černé studně budou prequel a rozsahem román, a ösenské postapo bude sequel a taky rozsahem román? ;-)
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    SARGO: To je úplně normální. Celkem často vídám vánoční přání "ať ti naježí" a dotazy druhý den "co vám naježil?"
    Ta asociace s ježkem je velmi častá a odlišné vnímání Ježíše, i malého Ježíše v jesličkách od Ježíška je běžné, jeden je protagonista nejslavnějšího mýtů, druhý nosí dárky:-)))
    MVEK
    MVEK --- ---
    SARGO: Tím to nebylo, to jsem tehdy neslyšel. Ale ano, myslím, že jsem se později setkal s tím, že se hovorově běžně říkalo "k Ježuchovi".
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam