• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    MANFRED: "Lidi [...] chtěj aby něco dostali z toho co vydělal někdo jinej." - to je, bohužel, klíčová vlastnost v celé řadě postkomunistických zemí. Hledáme zemi kde lítají pečení holubi do huby.

    Za bolševika jsme měli za to, že tou zemí je západní Německo nebo Amerika, protože na tom byli v porovnání se socialistickým světem dobře. Pak jsme dostali šanci svobodně se rozvíjet, podnikat, a dokázat že na to taky máme.. a zjistilo se, že v kapitalismu pečení holubi fakt nelítají. Zklamaní a otrávení pak Češi hledali svou zaslíbenou zemi, medem a strdím oplývající, v Evropské Unii. Ani Brusel nám ale pečené holuby neslíbil, a protože v EU většina zemí jen bere dotace, tak penízky docházejí.

    A tak zklamaný líný český Honza zahodí hrábě a uchýlí do hospody, za poslední pětník si dá pivo a buřta s cibulí, a bude nadávat jak je to nespravedlivý. A bude vzpomínat jak mu bejvalo dobře, když se mohl flákat a stejně dostával svých dvanáct set bolševických korun. A pak půjde chrápat, a zatímco se mu bude zdát o snadné výhře v lotynce, o pár kilometrů dál bude Helmut ještě za posledních slunečních paprsků honem sklízet seno, aby v noci nenamoklo, protože je dobrý hospodář. To ho naučil jeho táta, a toho to naučil jeho děda, protože se vždycky museli ohánět.
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    Mrzí mě že tu už nemůžu moc diskutovat.. diskuse se zajímavě rozjela :))
    Snad na to budu reagovat pozdějš. Z té diskuse tady začínám mít větší a větší dojem že argumenty všech jsou do nějaké míry platné a že rozdělování pravo levo je nedostatečné. Možná že to celé myšlení logické je nějaké divné a plné předsudků, soudů a nálepek.. Možná je čas na revoluci né ekonomickou ale myšlení :D

    LUBOB: Kdo a co určuje co komu patří? :))
    Každému podle jeho zásluh je právě definice alá reálný socialismus (která je podle mě špatná). Protože ty zásluhy většinou hodnotí někdo hodně neobjektivně a dle mého soudu nespravedlivě..
    ZARREMGREGARROK
    ZARREMGREGARROK --- ---
    NEKROMANT: A vůbec, proč neporovnat na nejlepším příkladě který nám historie dodala.
    Německo po válce. Půlka v socialismu, půlka kapitalistická.
    Co říkají tvoje vědomosti o tom, kde se měli lidi lépe?
    ZARREMGREGARROK
    ZARREMGREGARROK --- ---
    NEKROMANT: Elektrifikace venkova byla u nás nepochybně lepší, jen je detail v tom, čemu se říká venkov.

    Když máš osadu a na desítky až stovky kilometrů okolo jen volnou přírodu, případně neosvětlenou dálnici tak je to trochu něco jiného než cokoliv co máme v Čechách.
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    ZARREMGREGARROK: Otázka jak co nazývat.. jeslti minulý režim byl socialistický.. :) Menší spotřeba přírodních zdrojů a větší sdílení. V koupelně jedna baterie (šetření přírodních zdrojů), postavení metra atd.. Elektrifikace venkova byla u nás lepší než v USA.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    NEKROMANT: Vyškrtnou je ze seznamu osob s nárokem na NZP :-)
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    Výbor pro tajné služby zveřejnil zprávu o kontroverzních vyšetřovacích metodách CIA. Metody CIA byly často brutální. Mají být vysocí úředníci Bushovy administrativy stíháni? Ospravedlňuje terorismus mučení? Hostem Petra Schwarze je Andor Šándor. http://media.rozhlas.cz/_download/3275088.mp3
    flash: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3275088
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    SYLVAEN:
    Tak to není Tvoje vina, ale chyba nadřízeného, těch 60%.
    Jinak s tím slibovaným snižováním daní, to je takovej lehkej úlet "moderní" pravice v společnosti zdeformované kulturní revolucí.
    1)Lidi dneska nechtěj, aby jim víc zbylo z toho, co si sami vydělaj, chtěj aby něco dostali z toho co vydělal někdo jinej. Pročež daj přednost stovce od státu, namísto ušetřenejm dvoum od sebe.(teda až na vyjímky, který ovšem voličsky naprosto nevytrhnou).
    2) Nedá se říct, že by státy s daněma jako kráva neprosperovaly, viz šílenosti s daněma z příjmu vysokopříjmových osob, teda dokud se nepovedlo zlikvidovat pocit sounáležitosti se státem, pokleslou hrdost na vlastní dějiny a další ohavné atributy (pravicové).

    Hlavní problém je v tom, že ono zdanění, tedy jeho výsledek, nakonec utápíme v debilitách, pokud se nejelo na deficitní státní rozpočty, bylo to dokonce nebezpečný, vybírat větší daně, protože se stoupající sumou vybranejch prostředků se postupně nafukoval státní aparát. Dneska je to fuk, nafukuje se na úkor rostoucího deficitu. No a jelikož se zjistilo, že obyvatelstvu to nevadí, stvořily se nadstátní orgány (aby se všechny chytré hlavy někam vešly), který taky bobtnaj. Částka, která se nakonec dosype k těm, kteří mají být státem podporováni, nijak závratně se stoupajícím výběrem nestoupe, protože poměr mezi výběrem a tím, co moloch sežere sám, je v lepšim případě konstantní. Utěšeně ale stoupá procento, který se ukradne.
    Chápu, že snižování daní si pravice vybrala jako stěžejní v týhle neradostný situaci, protože vychází z teorie, že málo-li se vybere, málo se debilně přerozdělí (napsal bych i ukradne, ale to je při znalosti lidí, který si momentálně na pravici hrajou, fakt neuvěřitelný i žáku páté A), ale správnej tah to není už z důvodu 1).
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    PHAILO: Aaaa, to je celkem možné. Stejně bych musel "nádeničit" dokud by mé vlastní projekty nebyly připravené ke startu, ale měl bych o to větší motivaci, protože bych věděl že co si vydělám, to mi zůstane.
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    SYLVAEN: Nikoliv, špatně jsi to pochopil. Psal jsem to tak, že kdyby tady byl kapitalismus (a tudíž by ti stát všechno nesebral), pracoval bys možná jen na svých projektech - efektivně.
    ZARREMGREGARROK
    ZARREMGREGARROK --- ---
    VYHULENY_UFO: Miss World bude robot, nebo klon?
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    PHAILO: Ačkoliv je možné, že jsem neporozuměl kontextu, ze kterého se mě ptáš. Předpokládal jsem že máš na mysli hypotetickou situaci života v idealistickém socialismu, kde jsou mé potřeby automaticky uspokojeny. :) Hmmmm... hele, a to bych jako dostal do kanclu i rozkuřovačku? Já bych ji fakt potřeboval, přísahám... :D
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    PHAILO: A co bych z toho měl? Cokoliv bych svými schopnostmi, svým know-how, a svou tvrdou prací vydělal, by mi zlodějský socialismus sebral, a daroval by to nemakačenkům kteří seděli u piva zatímco já dřel. :)
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    SYLVAEN: Možná, že kdyby tě socialistický stát nedemotivoval, pracoval bys jen na svých projektech.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    PHAILO: Ze skutečnýho kapitalismu bychom se tu asi posrali všichni. Já se narovinu přiznám, že pracuju tak na 60% - když se mi nechce prokrastinovat tak se prostě flákám.. a pak to doháním na poslední chvíli. Tím neříkám že neumím zapnout a jet jak šroubek, jenže nemám motivaci. Naplno pracuju leda tak na vlastních projektech, tam ta motivace je.
    PHAILO
    PHAILO --- ---
    JUNIPETRUS: Proto me zajimaji vice konkretni charakteristiky soucasneho systemu, ktere nekteri nazyvaji kapitalismem
    No vidíš, já to nazývám socialismus. Kapitalismus jsme tady nikdy nezažili. Minimálně za posledních 80 let. Ze skutečného kapitalismu by ses (nejen ty) posral. Výhoda by byla, že bys neměl čas vymýšlet kraviny s NZP.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    NEKROMANT: presne. socialismus je efektivnejsi v rozdelovani zdroju. ktere patri nekomu jinemu :-)

    nevim, co je spravedliveho (natoz pak spravedlivejsiho) na tom, ze kazdy dostane, co potrebuje. podle me je [z definice] spravedlive, ze kazdy dostane co si zaslouzi.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    NEKROMANT: Mne taky ne, ale nápad to byl dobrej. Holt korunka ke korunce.....
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    NEKROMANT: Nevím, jestli je socialismus efektivnější v distribuci zdrojů, o tom nemůžu bez nějakých hlubších studií vést diskusi. Ale budu zásadně nesouhlasit s tou spravedlivostí.

    Pojem "každý dostane to, co potřebuje" je extrémně vágní. Mám to chápat tak, že socialismus slibuje naplnění proslulé Maslowovy pyramidy tak, aby se každý jedinec mohl věnovat tomu, čemu chce? (řečnická otázka) Problém je, že potřeby každého jedince jsou různé, různě nákladné, a navíc se mění v čase. Chci-li spolehlivě zajistit uspokojení potřeb všech, pak musím plánovat tak, že jako modelový případ vezmu toho nejnáročnějšího jedince, a náklady potřebné pro jeho uspokojení aplikuju také na všechny ostatní.

    Částečně si tím zodpovídám tu první otázku, tedy efektivitu. Při plánování tímhle stylem nutně narazím na problém, že zatímco jedinec Z má nějaké potřeby, jedinci A až Y mají potřeby výrazně menší. Jenže já jsem spravedlivě plánoval podle Z, a najednou zjišťuji, že se mi skoro polovina plánovaných nákladů změnila v nevyužité (čili ztrátové) jednotky.

    Dále zjistím, že jedinec X za uplynulé období přišel s deseti nápady na vylepšení, a jedinec Y vložil do své práce třikrát tolik úsilí než kdokoliv jiný, a jím spravovaná oblast zažila nebývalý růst a popularitu. Naproti tomu, jedinci A, B, C, D, a E strávili víc času kecáním nad pivem než prací.

    Jak budu plánovat pro příští období? Pokud budu dodržovat stále stejný princip "uspokojit potřeby každého", pak musím opět počítat s téměř 50% ztrátovostí. Kromě toho, pokud jedincům X a Y naplánuji stále stejný rozpočet jako dřív, nijak je za jejich přínos neodměňuji, a nedávám jim žádnou incentivu proč v dobré práci pokračovat. A pokud jedincům A, B, C, D, a E opět naplánuji stejný rozpočet jako dřív, pak vlastně odměňuji podprůměrnost, a dávám jim jasnou incentivu pro pokračování trendu.

    Trestání úspěšné práce a odměňování podprůměrnosti je právě ten důvod, proč se nejen v ČSSR ale i v jiných socialistických zemích rozmohl přístup "dělej, že děláš". A ten přístup nám z velké části vydržel dodnes.
    ZARREMGREGARROK
    ZARREMGREGARROK --- ---
    NEKROMANT: V čem byl minulý režim efektivnější v distribuci zdrojů, když nebyly základní věci jako třeba toaletní papír?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam