• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GORG: víš co, "aspektem kapitalismu"... jak Havel správně podotkl, stoupenci volného trhu mluví o kapitalismu spíše opatrně, stejně jako komunisti o sebe jen neradi mluví jako o bolševicích (to bylo něco, co patřilo do "síně revolučních tradic dělnického hnutí, hned vedle husitů... správný normalizační socialistický byrokrat byl kravaťák, co měl vše spočítané a radši argumentoval spíš tunama cementu a oceli a vepřového...).

    dejme tomu, směna probíhá v nějakém rámci. společenském, sociálním rámci. tomu se říká "trh". směnu od krádeže odlišíš např. tak, že na tebe nikdo nemířil bambitkou, když si jí prováděl (na druhou stranu, už se neposuzuje, zda si třeba zrovna neměl už několik dní hlad, že ... fakticky, hladový člověk si cestu do komunity najde, ale nezanedbatelné procento chronicky vyloučených má spíš problém se závislostí na alkoholu, ale nechci tenhle fakt zneužívat k demagogickému "chudí si skrze svoje opilství za svojí chudobu můžou sami", což byla populární teze někdy v 19.století...).

    Půjčování je, navzdory tvému tvrzení, jeden z nejtradičnějších obchodní modelů. Historicky půjčovny zemědělského vybavení na vesnicích, předchůdce pozdějích družstev (velkofarma to v podstatě je, když už nikdo nemá ani na to zaplatit pronájem traktoru na své pole a holt se musí zaměstnat jako námezdný řidič traktoru na cizím poli...). Půjčovny všeho možného existovaly paralelně vedle půjčoven peněz (bank).

    Když přiletíš do USA, tak první na co narazíš, je několik konkurujích si půjčoven aut (ona totiž naše představa _individuálního_ automobilismu a chybějící MHD v USA nejde dohromady s tím, že Amíci často a rádi létají: a když někam přiletí, tak tam auto samozřejmě nevlastní, inu - výpůjčka auta je tam asi něco jako u nás koupit si lístek na autobus, naprostá rutina (nebo aspoň před 15 lety když jsem tam byl já to tak bylo :-).

    Většina letadel dnes nepatří aerolinkám, ale leasingovým společnostem. Tedy - je zapůjčená. Tomu, kdo je umí využí (protože na co je leasingovce letadlo parkující v hangáru?)

    Takže ve skutečnosti: půjčování bylo po staletí základem ekonomiky. Problém je, že to nebylo nekomerční sdílení, ale že pochopitelně cena za pronájem musela nejen pokrýt amortizaci, ale ještě něco navíc vydělat -dosáhnout zisku. Ten, kdo nakupoval výrobek za účelem jeho půjčování, měl přesně obrácené starosti, než dnešní koncový "spotřebitel".

    Fakticky, dnešní stav relativní dostupnosti šuntového velkosériového zboží je projevem společné tržní vzpoury největšího kapitálu (schopného vyrábět) a nejširších vrstev, které chtěly mít pocit vlastnictví a ne být pouhými pronajímateli. Bez poptávky po tom šuntu by to celé nešlo: nejde říct, kdo přesně nese odpovědnost za to, že je dnes systém doslova zavirovaný (protože ty optimalizační algoritmy jsou rozeseté po neuvěřitelných spoustách software pomocí kterého se dělají obchodní rozhodnutí - ta rozhodnutí ani dnes už nedělají svévolně nějací lidé, ti pouze používají optimalizační nástroje....)

    myslím to je tak, že nejrůznější části trhu v čase postupně selhávají, ale systém jede dál prostou setrvačností, dokud nedojdou zdroje. můžeš na to upozorňovat, můžeš ukazovat nejabsurdnější příklady, můžeš dělat průzkumy, kdo poptává nějaký obzvlášť pitomý druh zboží a ptát se proč. nejde ale ukázat na konkrétního zločince, který vymyslel řízenou životnost a tím chce zničit planetu: ten šunt mohl vzniknout vlastně nahodilou evolucí, třeba odflákým okopírování původního inženýrsky promyšleného výrobku (tzv.simulakrum). jenže pak si nějaký účetní povšiml, že zrovna na tomhle výrobku firma vydělala a díky tomu, že na něm vydělala, někoho napadlo vrazit ty vydělané peníze do reklamy, že se toho třeba prodá víc.. no a v 99 případech se nestane nic, reklama je k smíchu, šunt zůstane šuntame a vyjde z módy... ale v jednom ze sta případů se ty zpětné vazby nějak posčítají či znásobí (nebo co vlastně zpětné vazby dělají - přiřadí nějaký konkrétní pointer na funkci virtuální metodě, či co :-) a máš tu monstrózní výrobek, který vydělává a vytlačí z trhu z konkurenci a náhodou se velmi často posírá přesně 2. 5 roku po zakoupenjí. a úspěšní korporátní úředníčci mají na zaplacení hypotéky a šťastný akcionář stejně ty vydělané prachy zase vrazí do nějaké jiné blbosti, co nevydělá (nebo možná ne do blbosti do něčeho,co mu nevydělá, ale čirou náhodou je to potřeba)

    jako já tvojí kritiku toho, co se v ekonomice děje, vcelku chápu.. ale bez nastudování historie, jak to celé vznikno - tedy jak se řemeslníci - dnes živnostníci - sdružovali v cechách (ceších?) , což byli tvrdí monopolisté diktující minimální cenu, a jak se vlastnily podíly např. v dolech, které už jedinci zainvestovat nemohli, což byla v podstatě první s.r.o., , a jak pak vznikly první v podstatě-akciovky jako podíly v zámořských společnostech, kde riziko bylo poměrně velké (venture capital) ...prostě celé to historicky mělo logiku a bylo to ve své době lepší, než aristokratický systém donekonečna opakující tradice, jenže pak se to celé zvrtlo a dnes to je v podstatě vnějšková fasáda (asi jako instituce původní římské republiky byly naprosto formální a vnějškové už v průběhu a zejména na konci římského císařství...). chápu, že vymýšlíš systém, který by mohl nahradit dekadenntí,úpadkovou fázi "kapitalismu".. jenže při tom by se ti mohla hodit znalost toho, co "kapitalismus" původně řešil a zamýšlel.. a že tím do jisté míry vyřešil problémy spousty lidí, ze kterých by předchozí systém v nějaké své další hladové krizi udělal akorát canonnenfoder...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GORG: záměrně plánované zastarávání je exces poslední doby (na druhou stranu, nebýt minimální předepsané záruční doby, bude to možná ještě horší - viz různé jednorázové hračky Made in Hong-Kong blahé paměti).

    tohle je hodně složitá otázka, protože zase skutečně třeba vrtačka pro domácnost, se kterou si majitel zavrtá do zdi tři obrazy a dvě poličky a pak jí odloží do šuplíku na věčné časy, nemusí vydržet tolik, jako průmyslová vrtačka pro řemeslníky, kteří ji používají každý den - ta na druhou stranu bývá těžká, ošklivá, apod., ale můžeš s ní každý den vrtat příklepem do zdi třeba pět a více let (naše firemní vydržela asi 7). takže ne vždycky je nízká životnost na škodu a ne vždy chceš někomu vnutit drahý nákladný produkt, když opravdu jeho potřebám stačí "náhrážka" (je ale důležité, aby zákazník o rozdílu byl informován nebo ho chápal, což u řady těch šmade-in-.. produktů splněno není...)

    řízená životnost s tématem ZP souvisí spíše volně: spíš tak, že stejně nikdo nemůže čekat, že by ten ZP stačil na něco víc, než základní živobytí (a to spíše skrz diskonty, než skrz hospody) a nákup nějakých těch šmejd- produktů. k nějakému ideálnímu rovnostářství to bude mít fakt daleko - věřím, že na to bude nadávat spousta lidí, kteří se ve stávajícím systému už nějak naučili chodit (podpora v nezaměstnanosti/dávky, přídavky na bydlení... ) a počítají s tím. jenže problém dnešního sociálního systému je "kdo bude hlídat hlídače" - kdo bude hlídat (a hlavně platit) úředníky, kteří dnes rozhodují, kdo má nárok a kdo už ne? případná nespravedlivost, která díky ZP vznikne, bude vyvážena úsporami a ochranou soukromí občanů.
    GORG
    GORG --- ---
    XCHAOS: Nevím no. Sdílení možná svého času bylo tomuhle systému blízké, ale jak zmiňuješ to záměrně plánované zastárávání produktů, tak se zdá, že virem byli pak v tom případě i ti lidé z korporací :-)

    Prostě že vysoká spotřeba a nekvalitní výrobky nemusí být nutně aspektem kapitalismu, ale stal se jím vlivem těch lidí násilně ho někam směřujících. Půjčování je vhlávách těhle byznysmanů myslím sprosté slovo. V podstatě i vpřípadě filmů. Jak tam psal onehdá ten bankéř "Výrobky musí zastarávat, aby si lidé museli kupovat stále a nové, a kolesa průmyslu se tak mohla dále točit, a zredukovala se tím nezaměstnanost.". Když nasdílím jedno auto, tak kolik lidí přijde o práci a jejich dětí o jídlo? :-) Takové uvažování je asi skutečně virus.

    A ano, stát tak uvažuje taky. Tak se snaží uplácet zahraniční korporace, aby si tu udělali sídlo. To je ještě větší úlet než uplácet místní (české) firmy. Ale prý se tím vytvoří pracovní místa,takže tolik toho zla, bude k něčemu dobré. Přitom šlo i o moje peníze, které stát vzal a dal je Samsungu, Amazonu.atd. (opět kvůli mantře vytváření pracovních míst se kříví trh)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GORG: hele, je to složitější. není to tak, že když bys v rámci ekonomiky ušetřil, že nespotřebuješ jednu věc, tak že pak místo toho nespotřebuješ jinou věc.

    část věcí ohledně ekonomiky je dogma/doktrína, self-fulfilling profecy. část nikoliv. to, že se některé korporace rozhodly chovat tak, že zkracují životní cyklus výrobků na minimum a maximalizují krátkodobou spotřebu i u věcí, u kterých se dříve předpokládala delší životnost, to není nic, co by vyplývalo z logiky trhu jako takového - je to spíš něco, jako když se zaviruje operační systém, nebo tak něco. ekonomika je v tomto případě operační systém, který umožňuje různé chování, ale jsou v něm "bezpečnostní díry": zboží úmyslně krátkodobé spotřeby je něco jako virus (tedy jeho smyslem se stává replikovat samo sebe, udržet proces vlastní výroby, jako u buňky napadené virem) - toto se může a nemusí dít být ve prospěch investorů (ti mohou být stejně dobře celý systém vlákáni do stále iluzornější iluze budoucího zisku a nutnosti reinvestic do udržení cyklu krátkodobé spotřeby... a podílí se na tom i veřejný sektor, viz např. obsluha hypermarketů dálnicemi, apod.).

    zase dle povahy jednotlivých pozorovatelů ekonomiky: někdo zvolí "antivirus" (tedy neustále rozšiřující se seznam produktů, které mají být považovány za "virus"... cocalou a mcdonalds počínaje...), někdo se snaží pořídit si bezpečnější operační systém, kde má věci více pod kontrolou, tzn. Linux (sem se řadí všichni, kdo dělají něco do it yourself - od pečení chleba pro různé přemkopodlahovské aktivity). (tady bych zdůraznil, že kromě účastníků ekonomického života a směny jsme všichni ještě subjektivní _pozorovatelé_ ekonomiky - tzn. pozorujeme jakou směnu provádí ostatní, a hodnotíme to - což je asi stejný rozdíl, jako mezi speciální a obecnou teorií relativity ve fyzice - prostě každá provedená směna "zakřivuje" ekonomický prostor kolem sebe :-) )

    každopádně ale sdílení nějakého zdroje je ve skutečnosti rozumná ekonomická aktivita jako každá jiná: to, že se to sdílí zdánlivě bezpeněžně neznamená, že se přitom negeneruje např. sociální kapitál, apod. je to tedy "vyrážení otevřených dveří" - historie kapitalismu byla nejen o směně, ale právě i o sdílení, vlastně úspory z rozsahu jsou formou sdílení: zboží více výrobců při cestě na trh sdílelo jeden vůz, jeden člun, námořní loď, vlak... evolučně vydržely ty postupy, které byly chytřejší (cena pokryla náklady krátkodobé i amortizaci, apod.)

    tzn. jestli bude potávka po šrotomobilech, které stráví většinu životnosti parkováním a stáním v dopravní zácpě, nebo po odolných robustních opravitelných vozidlech, která lidé využií k efektivnímu carsharingu - to je nakonec věc potávky, tu lze sice částečně deformovat reklamou a programováním životního stylu, a částečně to lze bojkotovat i na straně nabídky - stejně by ale masivní poptávce v tomhle směru nakonec nabídka musela vyjít vstříct. masivní poptávka po carsharingu neexistuje z mnoha důvodů - a tím hlavním je, že skutečně psychologicky se většina lidí ke svému chová jinak, než ke sdílenému.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    :-)) no nevím, ale jako pokus je to zajímavé :-)
    Cryptocurrency Based Basic Income Program Started In Finland - Slashdot
    http://news.slashdot.org/.../10/1458234/cryptocurrency-based-basic-income-program-started-in-finland
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    DANYSEK: Na kole jsem jezdil za deště. Dá se jezdit i ve sněhu :) Ale pokud je sněhu hodně, tak jsou lepší třeba běžky. :)
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    6.1.2015 19:40 Ivan Štern se opět vrací k mnichovskému arcibiskupovi Marxovi a k jeho úvahám nad současnou společností. Tentokrát spolu s ním bude přemýšlet nad otázkou, do jaké míry dnešní společnost hojnosti umí být solidární a odpovědná za své bližní.
    http://media.rozhlas.cz/_download/3287054.mp3
    Český rozhlas Plus (archiv - Lidé pera)
    http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3287054
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    DANYSEK: a hlavně těch pár nadšenců nebo šílenců co to dělá nemelou pantem nebo se nepošklebujou tady :D
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    GORG: Ano, take nic nebrani vzniku podobnych komunit vyznavajici a v praxi aplikujici tu tebou prezentovanou filosofii. Nejak jsem si nevsim, ze by v nejakem zaregistrovatelnem rozsahu vznikaly... ono je vzdycky jednodussi mlatit pantem v teoretickych prednaskach - ale ono pri nasazeni do praxe casto tvrde narazis na realitu, ktera neni uz tak ruzova, jako teoreticka predstava ;-) Viz ten elektrobus v Praze...
    GORG
    GORG --- ---
    DANYSEK: Ad daně z příjmu - ok. Běžně lidem člověk hradí benzín a cokoliv drobného navíc stát řešit nebude. V tomhle případě už nevím detaily, ale myslím že to bylo zadarmo ( už proto, že mělo jít o neplacení daní)

    Teda auto na půjčování asi není dobrý příklad, protože se tím používáním opravdu auto ničí, tedy cena zdarma je pak vlastně záporná pro majitele. :-)

    Na druhou stranu, nikdo tě jako člena komunity nenutí to auto půjčit. Můžeš půjčovat do vlastního dojmu, že už si půjčil dost. Nicméně ten sharing vypadá markantněji u předmětů, které se používáním tolik neopotřebovávají.

    Nepopírám, že takovéhle paradigma nelze uvažovat zatím masově. Jen jsem trochu zasněnej z nedávno shlédnutých pár přednášek kolem Hearth.net, a když se pak člověk začte tady, tak je to jako nebe a dudy :-) Ten systém je čistě o dávání a určité transparentnosti (teoreticky zamezující to zneužívat).
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    NEKROMANT: 6 zapornych palecku a dve odpovedi staci. ne?

    jinak samozrejme je kazdymu snad jasny, ze aby tady mohl byt zaveden NZP nebo aspon nejaka "narodni renta z ropy jako ma norsko", tak jelikoz nemame ani proslunene pouste, ani more, ani vetrne hurky, nezbyde nam nic jinyho nez dostavet tri-ctyri a mozna i patej blok jaderne elektrarny temelin a prodavat energii do zahranici, idealne rakusakum, nemcum a zbytku evropy.

    protoze pro ty planovany roboty, co nas budou makat a automaticky rizena auta bude potreba energie jak nasrano...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    GORG: zjevne nechapes, co ti celou dobu rikam :) Podnikani je soustavna cinnost za ucelem zisku. Pokud za benzin dostanes vic, nez si ve skutecnosti projel a soucasne to delas pravidelne, zisku jiz dosahujes a jde na to pohlizet i tak, ze neopravnene podnikas - pokud prijem nezdanis. A ano, stat se zajima i o drobne a v zasade i o nahodile prijmy (ale az od urcite vyse - aktualne od 30000 Kc rocne), ktere jses povinnen danit - predstava, ze zde jsou jen platci obrovskych dani, co system tahnou a drobne poplatniky jde zanedbat je ponekud... pomylena ;-)

    Zadarmo nemas ani to auto - jeho porizeni, ale i provoz neco stoji - porizeni vozidla neni jediny naklad. Z neceho se to zaplatit musi. Ale jako klidne si kup za sve auto a nech klicky v zapalovani - sdilej... :-) Nezamykej byt, kdyz jdes do prace - jiste jej nekdo behem dne na prespani vyuzije. Trpelive opravuj skody zpusobene mene zodpovednymi jedinci, kterym svuj majetek propujcis. Uvidime, jak dlouho to vydrzis provozovat :-) Uprimne, nejak tu nevidim davy lidi, co by na namesti mavali klicky od svych aut s transparentem "ja vam jej pujcim, chcete?"... i car-sharingove firmy v tom vidi jen byznys, zisk - to auto ti rozhodne zadarmo nepujci, nabijeni elektromobilu drive ci pozdeji zdarma nebude (PRE to zpoplatnuje jiz dnes)... a pochopitelne s rostouci penetraci elektrovozidel ta drivejsi "charita" s nabijenim zdarma opadne, nebot energie taky zadarmo nemas :) Pujcovani muze byt pro nekoho ekonomicky vyhodne, ale v nejakem zlomovem bode je levnejsi vozidlo vlastnit. Institut komercniho pujcovani neni nic svetoborneho. Na dovolene v USA si asi auto kupovat nebudes, ale pujcis si jej :) Akorat ted zas nekdo prisel s novym buzz-wordem (car-sharing). Ono je vubec oblibeny trend vymyslet nova a nova slovicka pro davno zname a provozovane cinnosti :D
    GORG
    GORG --- ---
    DANYSEK: Ta aplikace žádné peníze neřešila právě. Ale to je asi jedno, když už si nepamatuju detaily.
    Nicméně pokud si za to někdo nechal načerno zaplatit, že se o to v tomhle měřítku zajímá stát, mě pobavilo. Běžně lidi kamarádům zaplatí za spolujízdu někam..peníze v tom jsou, ale to je prd.

    Trochu jsem tím i chtěl vytáhnout další alternativu z toho paradigmatu, kam mi spadá i ZP.. týkající se spíš hodnot a spolupráce než otázek "kde se na to vezme" apod. Sdílení a zdarma je v rozporu s paradigmatem, jak udržet zdravý ekonomický systém. Ten vyžaduje totiž spotřebu. Kupování nového. Čím víc se vyrobí, tím líp. Tohle je úplně v rozporu (s dnešním paradigmatem), ale nevím jestli se vyjadřuju dost jasně, co tím chci říct. (Ale objevují se systémy - aplikace na telefony též, které tyhle alternativy zkouší uvést do praxe, a často v sobě ani nemají v žádném kroku roli peněz - je to i dost ad. "nepomohlo by fungovat", "kdo by to udělal zadarmo" atak. Asi to tak zlé s lidmi není)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    GORG: zprostredkovatelska cinnost (byt zajistena formou nejake aplikace) je take podnikani :) Znovu opakuji, ze vlastnikovi auta samo o sobe pujcovat jeho majetek druhym nebrani. Pokud to vsak bude delat za uplatu a pravidelne, pak to muze byt brane jako podnikani ;) A vubec mas auto? Pujcujes jej? ;-)
    GORG
    GORG --- ---
    DANYSEK: Tak ze zisku se daně platí, ale tam myslím šlo o nějakou aplikaci, kde si ty lidi půjčují auta zdarma (nebo nějak neofiko možná bokem)

    Být to jako podnikatelská služba je to defakto autopůjčovna. To není zas nijak moc revoluční. A ti samozřejmě platí daně.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    GORG: Dobrovolnemu sdileni aut prece nic nebrani. Svuj majetek muzes pujcovat komu uznas za vhodne. Rekl bych, ze si pletes sdileni aut s "taxikarenim" (sluzby typu Uber), kde pravidelne vydelavas na tom, ze nekoho vezes atd. Ano, podnikani je regulovane - stat si pochopitelne hlida, aby me prijem a mel pak z ceho vyplacet mj. ruzne davky (v budoucnu treba i NZP). Pokud pravidelne od druhych za nejakou sluzbu dostavas penize, zakonite jde o podnikani. A to je holt zdaneny ;-) Ale nic ti nebrani splnit zakonne podminky, udelat si zivnostak a ty lidi vozit - nebo si na zivnostak otevrit vlastni pujcovnu atd...
    GORG: problem sekundarni prasnosti elektromobil neodstrani :) Mel by jsi vice studovat problematiku kolem pevnych castic.
    GORG
    GORG --- ---
    Už si to asi vybavuju - tam šlo myslím o komunitní sdílení, kdy je to sdílení zadarmo, nikoliv za poplatek. (už to nemůžu dohledat)
    GORG
    GORG --- ---
    Hmm tady to vypadá, že Praha tomu chce spíš napomoct

    Praha chce zvýhodnit řidiče, kteří budou využívat sdílení aut - iDNES.cz
    http://praha.idnes.cz/...jizdi-carsharing-d8h-/praha-zpravy.aspx?c=A140917_2100314_praha-zpravy_mis1
    GORG
    GORG --- ---
    DANYSEK: Já tu právě žádný boj za ekologii neřešil. To jste si tu vytvořili nějakou utkvělou představu ze slov "je třeba omezit". Proto píšu někdy delší příspěvky ve snaze být jasnější.. moc to nepomáhá :-)
    Ale možná se zúčastním toho sdílení aut. Obecně sdílení předmětů by mohlo být součástí nového paradigmatu, kde růst(HDP) není hlavním motorem. Sdílení je facka zisku, ale je vlastně rozumnější (lidem se často věci doma válí nepoužité).

    ale to nasazeni do praxe obcas zadrhne na malickostech, ktere idealisti neradi vidi

    :-) Já psal, že tady už to v ČR lidi dělaj. A stát jim to chce zakázat, protože ho prý okrádají na daních, že je to vlastně služba. Takže není potřeba zavádět - už to je, když se do toho nebude stát plést .. ten je ta maličkost .) (Asi musíme přestat koukat na věci z pohledu zavádění centralisticky, a že to bude víc o vybublávání měnších a rostoucích postupně komunit?)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    GORG: Koncentrace oxidu uhličitého a vliv na člověka
    Nejčastěji se koncentrace oxidu uhličitého vyjadřují v jednotkách ppm (parts per milion), někdy však také v mg/m3 nebo v procentech. Přepočet těchto jednotek je následující: 1000 ppm = 1800 mg/m3 = 0,1 %.
    Uvádí se, že při překročení koncentrace 1000 ppm se může objevit pocit ospalosti a vydýchaného vzduchu, nad 2000 ppm nastává horší schopnost koncentrace a u některých osob i bolest hlavy. Nad 500o ppm se objevuje zrychlený tep. Koncentrace přesahující 45 000 ppm vedou ke ztrátě vědomí a smrti.


    Jasne, CO2 je zdrave... :D
    GORG
    GORG --- ---
    ZARREMGREGARROK: Napsal jsem : "CO2 je zdravé. Pokud někomu vadí plyny, tak když už, tak ať řeší toxické výpary". (Všimni, že jsem celé řešení emisí plynů nazval "mánií")

    Pak jsem napsal, že by se spalování mělo omezit třeba sdílením aut. Car sharing jsem tu během té doby napsal několikrát - jediný smysl toho příspěvku, ale k tomu se nevyjádřil nikdo. (Jinými slovy zpomalte, a že než tu někdo začne útočit, ptát se.. ptát - ani nejsem proto, aby stát něco omezoval zákazem. Sdílení aut jen jako dobrovolná akce. Než mi někdo vyčte, že mu chci sebrat auto s kulometem namířeným na hlavu. omg)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    GORG: Vetsim problemem nez spaliny jsou ve skutecnosti zcela jine jevy. Hovori se treba o prasnosti - kde problem ale neni primarni prasnost (tedy pevne castice vyprodukovane, tech z aut az tak moc neni), ale prasnost sekundarni - usazeny prach, co se rozviri. Pri ohaneni se skodlivosti aut se typicky tahle cisla tupe sectou, ale nikdo se nezajima o to, ze ten prach vzniknul vlastne jinak a ze se treba moc nedela pro jeho odstranovani. Problem je, ze usazeny prach ti rozviri cokoliv, co se hybe... :-) Prasi se za autem, prasi se za autobusem, prasi se za tramvaji, prasi se za cyklistou i za chodcem... :-) Pokud jde o primarni producenty prachu, stale prevladaji ti stacionarni. Dopady sekundarni prasnosti muzes omezit celkem jednoduse... pravidelne (a vyrazne casteji) verejne prostory uklizet :-) Co ti brani vzit koste do ruky a jit aktivne bojovat za ulice cistejsi? ;-)

    GORG: zivot ve meste ma sve vyhody (pohodli, servis), ale take nevyhody (vetsi znecisteni diky tomu pohodli, servisu). Pokud chces supercisty vzduch, doporucuji se prestehovat na samotu u lesa :-) Nemuzes ocekavat, ze ve meste budes mit vzduch jako v lese. To je z principu velmi naivni predstava, dana z podstaty toho, ze koncentrujes velke mnozstvi lidi na male plose. Smrdet muze kdeco - treba i sousedova exoticka kuchyne pri produkci jeho potravy :-) Me treba smrdi syrecek - ktery jinemu muze vonet. Smrad je subjektivni vjem ;-) Co tobe smrdi jinym smrdet nemusi.

    Ano, docilili jsme stavu, kdy se u nas pozaviraly fabriky produkujici spaliny z fosilnich paliv. Lidi prisli o praci, vyroba se presunula do Ciny, kde spokojene fosilni paliva pali. Zdanlive mas dojem, ze vzduch je cistci - ale ono atmosfericke proudeni jaksi nejake hranice statu neresi. Posles tam americkou armadu, aby kourici fabriky znicila? :-) Doporucuju se podivat kolem sebe, co vse mas v realu "Made in China".

    A vis proc se masove pouzivaji auta - treba i diky rozdrobeni ekonomiky a zmene zpusobu zivota obecne. Drive byvaly velke fabriky, kam jsi v sest rano navezl hromadu lidi a ve dve je rozvezl zpet k domovu. To uz dnes nefunguje - prace je rozptylena v case i prostoru a zvladnout veskerou prepravni prepravu hromadnymi prostredky je podstatne narocnejsi ukol. Ekonomicky i technicky. Logicky je pak cast prepravni poptavky realizovana individualnimi prostredky. A jelikoz nezijeme zrovna v placate zemi, holt to co funguje v Amsterdamu ci Vidni u nas v Praze ponekud narazi... na klima, kopcovity teren (fiasko ze zivota) ;-) Obcas se to chce podivat do mapy a srovnat i takove drobnosti jako teren - nez nekdo zacne vykrikovat hesla typu "tam to prece funguje".

    GORG: Sdilet auto s kamarady ti nic nebrani, tak sup, kup auto a sdilej ho, nabidni ho! Ale pracoval jsi nekdy ve firme, kde bylo sdilene (referentske) vozidlo sdilene treba deseti lidmi? :-) Na stavu vozidla se to sdileni samozrejme podepisovalo spise negativne. Lidi vubec maji tendenci s nevlastnim majetkem zachazet trosku jinak v porovnani se zachazeni s vlastnim - mene setrne ;-) Takova krasna mladicka naivita, idealy jsou jedna vec - ale to nasazeni do praxe obcas zadrhne na malickostech, ktere idealisti neradi vidi... :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam