Protože je zřejmé, minimálně z blábolů, které tu píše Fionor - např.:
Pokud se aktivně nesnaží a jen pobírají dávky, jsou to nemakačenka a nemají na ně nárok.(sic!) - že povědomí o reálném fungování sociální sítě je tu hodně nízké, zkusím tu pro vás sepsat takový fofr kurz...
Dávky od státu se dělí na - pojistné a nepojistné a dále na testované/netestované
Pojistné dávky jsou druhem plnění z pojistného plnění, které odvádíme z našich platů - podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, podpora v mateřství, důchody
Nepojistné dávky oproti tomu žádnou dobu pojistného nevyžadují, jsou pro všechny kdo splní podmínky - hmotná nouze, příspěvek na péči (PnP), příspěvek na kompenzační pomůcku, rodičovský příspěvek, porodné, příspěvek na bydlení, přídavek na dítě
Nepojistné dávky mohou být NEtestované, kdy se pro samotný nárok (až na výjimky u kompenzaček) nezjišťuje majetek ani příjmy - PnP, rodičák, kompenzačky
Nepojistné dávky mohou být testované, kdy o nároku na dávku (a její výši) rozhoduje majetek, příjem, případně i něco dalšího.
Dávky hmotné nouze jsou nepojistné dávky, které jsou testované na majetek, příjmy a blbě popsatelný "stav osoby v hmotné nouzi"
Zjednodušeně napsáno - na dávky hmotné nouze má nárok každý, kdo má nedostatečný příjem (rozvinu dále), nemá žádný (oficiálně dohledatelný) fyzický/finanční majetek a jednou za měsíc (vesnice) či jednou za cca 5 měsíců (Praha) se dostaví na ÚP-zaměstnanost.
Na úřad nemusí, pokud je dotyčnému přes 68 let, je starobní důchodce, Invalidní důchodce ve 3. stupni, je mu vyplácen vyšší stupeň příspěvku na péči, pobírá rodičovský příspěvek, je v pracovní neschopnosti nebo zaměstnanec s dílčím úvazkem.
Hmotná nouze má 2 dávky - Příspěvek na živobytí (PnŽ) určený na jídlo, šaty, hygienické potřeby a Doplatek na bydlení (DnB) určený na bydlení.
(S trochou nadsázky sem bývá řazeno i porodné, které mělo donedávna testovací hranici 2,4násobku životního minima, což se nyní zvedlo na 2,7násobek, tj. cca 21k čistého/měsíčně u prvního dítěte a cca 26k čistého/měsíčně u druhého dítěte.)
Halvní dávkou je PnŽ, kde je klíčový příjem.
Příjem osoby (a společně posuzovaných osob - SPO) se počítá tak, že se sečtou všechny příjmy podle kategorií a vynásobí příslušným koeficientem:
70% (tj. koef. 0,7 ) - příjem ze závislé činnosti
80% (tj. koef. 0,8 ) - příjem z nemocenské, důchodů
100% (tj. koef. 1 ) - výživné, rodičák, přídavky
PnP, pěstounské dávky, legionářské důchody ani kompenzačky se nezapočítávají vůbec, příspěvek na bydlení se počítá do DnB.
Od příjmu se pro potřeby PnŽ odečítají ještě tzv. "Přiměřené náklady na bydlení" - Praha 35% příjmu, jinde 30% příjmu.
Částky živobytí jsou takovéto:
3.410,- Kč - Single
U více osob:
3.140,- Kč - Nejstarší dospělý
2.830,- Kč - Další dospělý
2.450,- Kč - Nezaopatřené dítě 15-26 let
2.140,- Kč - Nezaopatřené dítě 6-15 let
1.740,- Kč - Nezaopatřené dítě do 6 let
Představme si tedy modelovou rodinu Škrkavkových:
Pepa Škrkavka - 52 let, základní vzdělání, od roku 1990 (oficiálně) nezaměstnaný
Mařena Škrkavková - 35 let, základní vzdělání, od roku 1996 (oficiálně) nezaměstnaná, toho času na rodičáku
Škrkavková jr. - 12 let, v důsledku těžkého FAS (fetální alkoholový syndrom) a dalších potíží je hodnocena ve 4 stupni závislosti (úplná) navštěvuje speciální základní školu.
Škrkavka jr. - 2 roky, dejme tomu, že je zdráv...
Žijí v Praze v bytě 3+1 (90m2) s měsíčními náklady na bydlení 25.000,- Kč (18k nájem, 4k služby, 3k energie)
Jak jsou na tom z pohledu
ZP...eh...pardon...vlastně HMN...?
Mařena pobírá rodičák ve výši 3.800,- Kč + za děti přídavky ve výši 500+610Kč (dle věku dětí)
Pepa musí cca 3x do roka navštívit zaměstnanost, kde srdceryvně vylíčí, jak si už 25 let intenzivně hledá práci. Občas na to tedy zapomene, takže ho na 6 měsíců sankčně vyloučí - ale než to zapíprujou, tak to tak 4 měsíce trvá, takže než to nabyde právní moc, tak už zase zbývá jen 1 měsíc do konce sankčního vyloučení... A na těch 6 měsíců mu místní doktor za flašku ferneta napíše neschopenku ("zdravotní stav, který by u zaměstnance odpovídal stavu zdravotní neschopnosti"). Už zkoušel i invaliditu na "bolest zad", ale nějak to neprošlo...
Škrkavková jr. má navíc ještě PnP 4. stupně, tj. 12.000,- Kč + 2.000,- navýšení ze sociálních důvodů, ale to se v HMN ignoruje... Teoreticky by si za to měli pro ni kupovat spešl služby..
Celkový příjem je tedy 4.910,- Kč započtený ve 100%. Ten je však nutné ještě ponížit o 35%, tj. přiměřené náklady na bydlení v Praze - částku 1.719,- Kč. Započtené příjmy tedy činí částku 3.191,- Kč
Do výpočtu tedy vstupují s těmito měsíčními daty:
3.191,-Kč - příjem (z dávek)
9.850,-Kč - částka životního minima
25.000,-Kč - náklady na bydlení
PnŽ doplácí rozdíl mezi částkou příjmu a částkou životního minima, tj.:
(9850-3191)=6.659,- Kč
DnB doplácí rozdíl mezi odůvodněnými náklady na bydlení poníženými o přiměřené náklady na bydlení, příjmem + PnŽ a částkou živobytí, tj.:
[(25000-1719-3191-6659)+9850]=23.281,- Kč
Škrkavkovi tedy ve výsledku měsíčně obdrží:
4.910,- Kč - Rodičák + přídavky
6.659,- Kč PnŽ
23.281,- Kč DnB
------------
34.850,- Kč / měsíčně
+ 14.000,- Kč PnP "díky" tomu, že Škrkavková v těhotenství skoro uchlastala játra...
(
48.850,- Kč celkem)
Kdo z vás má takový ZP ? ...eh...sorry...vlastně "drobnou záruku těm, kteří se, ne vlastní vinou, dostanou do životních obtíží, aby se dokázali opět postavit na vlastní nohy"
P.S.: Při ZP dle mých představ by měsíčně měli příjem nikoliv 34.850,- Kč, ale "pouze" 12.000,- Kč (+ těch 14.000,- Kč PnP). No co, holt by se odstěhovali do Litvínova nebo Teplic.
Pro zjednodušení jsem neuvažoval, že by Škrkavkovi měli v pěstounské péči svoji neteř, Natálii Perníkovou.
Jinak teoreticky, ale fakt jen teoreticky, lze náklady na bydlení mírně seškrtat, ale jakmile jsou v rodině děti, tak to není úplně reálné, protože v případě odvolání k MPSV to bude shozeno. Resp. ještě uvidíme... Tak nějak v květnu/červnu se na to chystám, jsem zvědav po kolika měsících mne ukřižujou v televizi...