DANYSEK: Ta spravedlnost spočívá v tom, že všichni mají stejnou základní pozici, od které se mohou odrazit - mohou studovat, mohou podnikat, porostě mohou si zkusit najít své místo na slunci.
Samozřejmě, ideální by bylo sociální systém intenzivně ořezat a nemakačenkům nedávat nic a proti zvýšené kriminalitě se bránit ostrou střelbou, ale to je v rámci současné lidsko-právní doktríny nepřijatelné.
Takže - nelze-li rovné ekonomické startovací čáry dosáhnout odstraněním podpory nemakačenek (jak kvůli doktríně, tak kvůli obtížnému filtrování od těch, co pomoc fakt potřebují), pak nezbývá, než tuto podporu snížit na nejmenší možné minimum a toto minimum dát všem.
"vypada to, ze tihnes ke komunistickemu rovnostarstvi za kazdou cenu"
Kdyby jsi byl býval dával ve škole větší pozor, věděl by jsi, že rovné příležitosti a idea víceméně volného trhu patří na opačnou stranu pravo-levé i konzervativně-liberální škály, než je komunismus.
Zároveň by jsi třeba věděl, že komunismus nezajímá "rovnost příležitostí", ale "rovnost výsledků" a je striktně proti meritokracii.
A jo, je to sice tak trochu řezání si větve sám pod sebou, ale jak už jsem napsal dříve - v rámci státní sféry není až tak komplikované patřit k nejlepším a zároveň "uvnitř" je agenda hmotné nouze považována za tak trochu elitní obor - práce pod stresem, pod nátlakem, s nutnou znalostí širokého spektra legislativy, ideálně i se znalostí sociální práce.
Takže v případě zrušení by nejspíše část úředníků byla převelena na přímou podporu těch, kteří ji potřebují (sociální práce) a část do jiných úřadů. Tabulkových míst je prázdných celkem dost, obecně práce ve státní službě je mizerně placená, takže (pominu-li studenty) kdo v tom nevidí nějaký vyšší cíl, společenskou odpovědnost, často nevydrží ani půl roku...
Pokud už se vůbec nechá najmout...
Negativní případy sice neeliminuji, ale přes ZP by šlo je omezit a zároveň zvýhodnit pozitivní případy...
Třeba teď když pracují, tak i s minimální mzdou ztrácí nárok na dávky, tj. mají se hůře, než dávkař. Při částečném úvazku je jim "za trest" snížena dávka o 70% výdělku...
Představ si, že žiješ v Praze v útulné garsonce, jsi bez HPP a dostáváš dávky 11.000,- Kč (z toho 3.410,- Kč je PnŽ (jídlo, oblečení, hygiena), zbytek DnB(bydlení))
Jseš férovej občan a jdeš do legální práce na celý měsíc (20 pracovních dní) jako pomocný zedník s částečným úvazkem (na dohodu) za 3.000,- Kč čistého. Dáš 550,- Kč za Opencard, protože seš venku, těžko si budeš vařit i kdybys to uměl, takže nejspíše tě nákup ready-to-eat jídla, či jídla v bistru vyjde průměrně na 30 korun denně navíc. Takže 600,- Kč. Pak je tu ještě zdravotní prohlídka, obvykle za 600. Takže celkové pracovní náklady minimálně 1.750,- Kč.
Tvůj parťák Pepa má náklady podobné, ale dělá načerno, takže dostává 400,- Kč navíc (není potřeba odvádět srážkovou daň 450,- Kč).
Jenže další měsíc se na základě té pásky přehodnotí Tvůj příjem pro účely dávky hmotné nouze a do dávek bude započteno 70%, tedy 2.100,- Kč a dostaneš dávky jen 8.900,- Kč ( 1.365,- Kč PnŽ, zbytek DnB)
Výsledek v současném systému:
11.000,- Kč - válení se na kanapi
12.650,- Kč - (11.000,- Kč + 3,400,- Kč
-1.750,- Kč) - předstírání válení se na kanapi (černá práce po Tvém boku)
10.150,- Kč - (8.900,- Kč +3.000,- Kč
-1750,- Kč) - legální brigáda
Výhodnost legální práce vůči válení se v posteli: -850,- Kč
Výhodnost legální práce vůči černé práci: -2.500,- Kč
Výsledek v režimu ZP:
4.000,- Kč - válení se na kanapi
5.650,- Kč - (4.000,- Kč + 3.400,- Kč
-1.750,- Kč) -
předstírání (?asi už netřeba?) válení se na kanapi (černá práce)
5.250,- Kč - (4.000,- Kč +3.000,- Kč
-1.750,- Kč ) - legální brigáda
Výhodnost legální práce vůči válení se v posteli: +1250,- Kč
Výhodnost legální práce vůči černé práci: -400,- Kč
Jo, asi si budeš muset najít přiměřenější bydlení, než tu garsonku - ale pořád na tom budeš o něco lépe, než nemakačenko a jen o málo hůře než nelegální zaměstnanec.