VYHULENY_UFO: to, taky na to dojeli, že to "věděli" ... podívej, ten příběh je dlouhý a smutný, ale demagogická argumentace mě nebaví. Marx měl možná špatnou ekonomickou teorii, ale sám stihl na konci života prohlásit, že není "marxista" a těžko mu hodíš na triko Lenina a Stalina, stejně jako Nietsche byl prostě jen znuděný a trochu osamělý introvertní bavič-filosof (mě se moc líbilo v Alpách cestou do Itálie tam, kde jemu) ale nemůžeš ho obvinit z holocaustu, přesto že raní fašisté se v něm shlíželi.
komunismus a anarchismus v 19.století byla adekvátní reakce na neplnění příslibů liberalismu (mezi které patřil v širším smyslu i základní příjem Thomase Paineho, později přetavený v éře tovární velkovýroby na požadavek 8-hodinové pracovní mzdy, minimální mzdy, volební práva a dalších a dalších soc-dem ústupků - s tím, že soc-dem byli právě pokračovatelé liberálů a alternativa k radikální levici, která je za to nenáviděla v podstatě víc, než kapitalisty samotné...).
požadavek ZP chronologicky spadá cca někam před revoluci roku 1848, kdy Windiškréc ostřeloval z ulic Na Bateriích ve Střešovicích tehdejší Czechtek pražských studentů raketami Grad: je to velmi tradiční liberální požadavek, jasně mířící na privilegia horního 1% (hlavně aristokracie, ale už i tehdy finanční elity, pravda převážně židovské) ale spadající časově před "objektivní zájem společnosti", prosazovaný socialisty, soc-dem apod. ve formě různých těch minimálních mezd, apod.
obviňovat intelektuály je prostě oblíbený sport... ale většinou to nejsou oni, kdo vystřelí jako první, resp. zinscenuje nějakou záminku pro válku, kterou pak použije v médiích, apod. (u 1.sv. války Rakousko-Uhersko na Dunaji, u 2.světové války Hitler v Gliwicích, u vietnamské války USA v Tongkinském zálivu...)