ENDER: nevím, kde si vzal částku 8000 Kč: různá čísla létají ve vzduchu, ale je jasné, že přesná částka by závisela na výkonnosti ekonomiky a dalších parametrech, a začínalo by se nejspíš na daleko nižších číslech.
tak především - nad 18 let je asi je 8 mega. u nedospělých ekvivalent ZP padne na zajištění povinného bezplatného vzděláním (toto má asi větší logiku, než přesměrovat celý ZP rodičům), apod.
za druhé - většina lidí chce větší příjem než 8000 Kč, a chodí do práce, ZP u nich tedy má form daňové úlevy. Ta existuje už dnes, daňové přiznání už pár let nepodávám sám, ale mám pocit, že daně bych jako živnostník začal platit až od něčeho jako 180 000 ročně, tedy 15000 měsíčně. Toto by se pouze jen zobecnilo ze živnostníků i na zaměstnance ("velehrubá mzda", resp. zlegalizovaný Schwarz systém pro celou populaci). A ten práh by se zvedl tak, aby prostě teprve někde kolem mediánu mzdy přestal stát "dorovnávat" daň ze mzdy do výše ZP a zaměstnanec se stal čistým plátcem daně (je otázka, zda daň z příjmu fyzických osob vůbec nezrušit, protože na rozdíl od spotřebních daní a DPH je obtížně dohlídatelná, úníky DPH navíc lze ohlídat jednoduchými způsoby - místo elektronické evidence tržeb by bohatě stačilo, aby firmy musely povinně existovat alespoň po jedno celé období za které se odvádí DPH, apod.). Pracujících je kolem 5 milionů, sice přidaná daňová úleva by snížila příjmy rozpočtu, ale daně z mezd stejně nejsou jejich podstatou složkou
za třetí - důchodcům se o nově zavedený ZP nejspíš sníží průběžně financované důchody (ty totiž jinak nejsou udržitelné a stejně je dorovnává stát). (důchodci budou silná skupina odpůrců zavedení ZP... a protože většina levice dnes závisí na hlasech důchodců, tak je zavedení ZP "zleva" prakticky neprůchozí). Důchodců jsou asi dva miliony.
za čtvrté - asi milion lidí dnes pobírá různé dávky v hmotné nouzi a přídavky na bydlení. přídavky na bydlení končí u majitelů domů tak jako tak, vychcané socky ale mohou z přemrštěných a přesto proplácených nájmů dnes čerpat provizi (je to téma, které čas od času propluje zprávama, ale těch, kdo jsou na statutu quo zainteresovaných, je tolik, že se to vždy znovu zamete pod koberec). přídavky na bydlení jsou vlastně umělým zvyšováním nájmů, které by jinak byly vystavené tržním tlakům - a doplácí na to slušní lidé (neptejte se, za kolik si pracující kolegové teď pronajímají bydlení - přitom z určitých vím o svých nepracujících sousedech, co na to ovšem dostanou příspěvek, který skončí u majitele domu, který ale přiznejme si to - není ten potřebný)
počet lidí, kteří by nově dostali ZP protože buď teď nedělají nic, nebo by to přestali dělat, je tedy pravděpodobně menší, než jeden milion. a mezi tyto lidi by se nejspíš rozdělily peníze, které teď padnou na přídavky na bydlení, podpory v nezaměstnanosti, nemocenské, apod.
ve výsledku, ZP by se stal tak max. "placenou dovolenou pro živnostníky" - a náhradou za nemocenské, takže by se u doktorů na malých městech přestalo tolik švindlovat. ve výsledku by nula od nuly pošla, akorát by zmizelo povědomí, že "krást je normální" (přitom za opravdové "krádeže" pokládám něco jiného, než folklór kapesních či bytových loupeží..)