FIONOR: ne, není to práce, ty zabedněnej retardovanej trolle.
nebo: ne pro každého. ano, patří k těm, kteří si na vlastním třeba pracují sami, když je to něco co umí - ale je to moje rozhodnutí. samozřejmě - většina (hlavně velkých) vlastníků práci spojenou s vlastnictvím outsourcuje.
vlastnictví je kombinace společenského statusu a "decision makingu", dělání rozhodnutí. kolik času to komu zabere, není podstatné: dnešní systém jasně odlišuje zisk od mzdy a do systému starobního důchodového zabezpečení v podstatě přijímá jen námezdně pracující.
pokud bys to pojal jako práci, tak je to monopolizovaná činnost - majitel je jediný, který danou práci může vykonávat, čímž to ale vybočuje z toho, čím je běžná námezdná práce pro většinu ostatních: jsou nuceni prodávat jí na trhu práce za tržní cenu. čelí konkurenci, soutěži. majitel, který se rozhodne sám pracovat na vlastním majetku, má v tomto postavení monopolní a konkurenci v tomhle směru pochopitelně nečelí.
udělat rovnítko mezi vlastnictví a práci je zjednodušující demagogie, kterou se ti samozřejmě podaří smést ze stolu spoustu nepříjemných debat, které by tě jinak čekaly. dostal si se ke komunistickému "všechna moc patří pracujícímu lidu" - akorát si to obrátil naruby, "ten kdo dělá vlastnická rozhodnutí, dělá automaticky práci" a hotovo. není tomu tak, a už dnešní sociální systém si paradoxně velmi hlídá, aby nešlo příjmy z nemovitého majetku nebo ze zisku právnickým osob jednoduše vykázat do systému odvodů z mezd na důchody (jinými slovy: neočekává se, že zisk z firmy nebo nemovitosti ti zvýší důchod - zamysli se nad tím)
ve skutečnosti to tak prostě není. žijeme v době, kdy ve společnosti jsou klíčové rozhodovací procesy týkající se někým vlastněných systémů, více či méně automatizovaných. část z těchto procesů je pořád ještě "práce" - ale fakticky jen část. zbytku tak půjde říkat méně a méně.