• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    MARTA_KLOFACOVA: nerikam, ze pujde o navrat komunismu v jeho podstate - ale zde plati obligatni, ze cesta do pekel je obvykle dlazdena dobrymy umysly. Komunismus v principu cilil na (majoritni) mene-prijmovou skupinu obyvatel, kteri vesmes nevnimaji makroekonomicke aspekty - vidi svet jen skrze svou penezenku, mikroekonomicky...
    Zasadni problem je prave to, kde na to vzit - nebot cesta skrze vyssi dane je IMHO nerealisticka a ma sva negativa, jez jsem uz popsal.
    MARTA_KLOFACOVA
    MARTA_KLOFACOVA --- ---
    DANYSEK: Takze jestli to spravne chapu, zasadni problem tkvi ve strachu z navratu komunismu a z toho, ze by lidi co makaj museli danema dotovat lidi co nebudou makat ... uplne zjednodusene ...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    MARTA_KLOFACOVA: tak argumenty typu "prestane/neprestane pracovat" jsou tak nejak z principu vareni z vody. Jasne, muzu podsunout svou osobni zkusenost s vojny, kdy se clovek predevsim... naucil flakat a nic nedelat - najist, napit clovek dostal, spat kde mel... a ziskat zpet pro me dnes "bezne" pracovni navyky trvalo docela dlouho (nastesti jsem svou praci castecne delal i behem vojny, ale i tak ten navrat byl peklo). Ale nikdo nevi, co to realne globalne se spolecnosti udela - ma vlastni opatrnost jen veli, ze je lepsi to nezkouset. Ono se lehko cokoliv ztraci a jen velmi tezce ziskava zpet. Jeden vicemene podobny experiment v nasi zemi uz probehnul a zminoval jsem ho - ctyricetileta era komunistickeho experimentovani zanechalo negativni stopy, ktere jsou misty patrne dodnes - a to uz je skoro 27 let, co se zacal rezim menit... kdyz se zamyslime nad tim, ze prvni republika nam realne vydrzela jen dvacet let a po par-letem valecnem intermezzu jsme se dopracovali prave k tem komunistickym srackam jsou jiste obavy na miste. Chybi nam dlouholete zazite tradice a dnesni doba je bohuzel o tom, ze malokdo premysli o tom, co bude pozitri... a to mj. z pohledu zadluzovani spolecnosti - kdy realna zatez padne nikoliv na ty, kteri dluhy utvari - ale na jejich deti. Chovani stylem "po nas potopa".

    Nicmene diskuze o tom, ze pujde pokryt naklady na NZP ze zvysenych dani opodstatneni ma. Tahle zkusenost realne existuje a je davno dlouze popsana. Ten jev je popsan Laffetovou krivkou - ktera jednoduse rika toliko, ze vyssi sazba dani neznamena jejich vyssi vyber. Detaily zde diskutovane byly - at uz se bavime o "Svarc" -systemu, nebo ruznych dalsich technikach, jak kratit platbu dani - zamestnavanim na cerno konce. Podstata problemu tkvi ve vysoke danove zatezi, kdy se jednoduse uz vyplati premyslet nad tim, zda dan zaplatit chci, nebo zda system nejak "podvedu".

    Navic nezijeme v bubline - ekonomiku v tehle zemi ovlivnuje spousta vnejsich vlivu. Uz dnes neni neobvykle, ze cast pusobicich firem v CR sidli nekde jinde. Motivace je ryze danova - jinde zaplatis mene a pri urcitem objemu uz dava smysl mit "zakladnu" jinde. Zvlaste bavime-li se o EU, kde plati pravidla volneho obchodu - proc by mela pravnicka osoba priznavat prijem v CR, kdyz jinde zaplati (de-jure naprosto legalne) na danich z prijmu mene? ;-) To je vec, nad kterou stoupenci NZP vubec nepremysli. A zcela prehlizi fakt, ze spousta zahranicnich firem je zde jen kvuli cilenym pobidkam (= dalsi naklady z rozpoctu statu), a zapominaji ze nektere firmy to tu po ukonceni tohoto typu podpory zase zabalily.

    To vse secteno vytvari prave tu nejpodstatnejsi otazku - kde se na to chce vzit. Dokud nebude zodpovezena tato elementarni otazka, jakakoliv dalsi otazka a eventuelni protiargument stejne pozbyva smyslu. Stoupenci NZP dost casto k problemu pristupuji stylem, kdy se zabyvaji odloupnutym lakem na okennim ramu, ale jaksi prehlizi fakt, ze jim vichrice odnesla celou stresni konstrukci a tece jim do baraku vrchem... ;-) Problemy v obecne rovine je treba atomizovat a resit prioritne ty vetsi, a nikoliv se na prvnim miste rypat v drobnostech.
    MARTA_KLOFACOVA
    MARTA_KLOFACOVA --- ---
    MARTA_KLOFACOVA: Pripadne pokud ses uz setkal s protiargumenty na tvoje argumenty, ktery si uspesne vyvratil, tak to se mi taky hodi ;)
    MARTA_KLOFACOVA
    MARTA_KLOFACOVA --- ---
    DANYSEK: to je zrovna dobrej argument, jeste nejaky dalsi? Ten o tom, ze vetsina lidi kvuli tomu prestane pracovat uz znam, ale hodilo by se mi jich co nejvic .... jeste jednou diky!
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    MARTA_KLOFACOVA: tak pochopitelne, ze diskuze v obecne rovine neni jen o tom, ze se v ni potkavaji lide se souhlasnym nazorem a vzajemne se placaji po rameni, kterak jde o skvely napad :) Zvlast kdyz jde o kardinalni blbost na prvni pohled - k cemuz dojde rychle kazdy, kdo umi trosku nasobit - na to neni treba hlubokych znalosti, postaci pocetni dovednosti ze zakladni skoly :D NZP vzdy skonci na tom, ze ani jeho priznivcum neni ani naznakem jasne, kde se ty stovky miliard rocne vezmou ;-)
    MARTA_KLOFACOVA
    MARTA_KLOFACOVA --- ---
    DANYSEK: takze jestli to spravne chapu, tak sem do toho klubu nechodis protoze te myslenka nepodminenyho zakladniho prijmu zajima, ale protoze jsi zasadne proti a citis potrebu to tady sdelit. Jestli mam pravdu tak diky za tvuj cas, poslechnout si argumenty proti se vzdycky hodi! :)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    MARTA_KLOFACOVA: z Mnichova se do Prahy kvuli takovy ptakovine fakt nepotahnu... :)
    MARTA_KLOFACOVA
    MARTA_KLOFACOVA --- ---
    DANYSEK: Tak mozna bys mel prijit na tu diskuzi a rict to tam ")
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    MARTA_KLOFACOVA: filosoficky ustav by se mel venovat vlivu sberu plastovych vicek na vzdelanost naroda.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    FARFELOO: hele, nedelej ze sebe pitomce, zatim z jinejch auditek sem mel pocit, ze preci jen v hlave neco mas... junipetrus je fakt pomatenec, tady mas jeho predstavu dejin.

    [ JUNIPETRUS @ Slované - historie, náboženství + české národní povědomí ]
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    MARTA_KLOFACOVA: "Myšlenka všeobecného základního příjmu se dnes stává jedním z nejen na levici nejdiskutovanějších témat." ...kdyz si clovek udela exkurz do nedavne historie, tak obe diktatury (komunisticka i hitlerovska) meli svuj prapuvodni zaklad v tom, aby se lid, proletariat mel dobre a take se o tom ponejprv hodne diskutovalo :) Tomu druhemu pomohla hospodarska krize, ti prvni jmenovani se svezli na vlne povalecneho nadseni. Oboji byla cesta do pekel, stejne jako je cestou do pekel NZP - vysledkem bude jen znicena ekonomika.
    MARTA_KLOFACOVA
    MARTA_KLOFACOVA --- ---
    DANYSEK: Ted jsem trochu mimo a nejak nechapu jak to souvisi s tou událostí co jsem nahazovala...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    MARTA_KLOFACOVA: tak on nastup komunismu v nasich luzich a hajich byl svym zpusobem... rekneme zajimavy :-D Jenze ten reality check, ktery tu probehl mezi roky 1948-1989 uz v konecnem pohledu tak uzasny nebyl... long-term experience, kterou si bohuzel ne vsichni pozdeji narozeni vybavuji.
    MARTA_KLOFACOVA
    MARTA_KLOFACOVA --- ---
    https://www.facebook.com/events/192078004491000/

    Myšlenka všeobecného základního příjmu se dnes stává jedním z nejen na levici nejdiskutovanějších témat. Jeho zavedení bylo na pořadu dne už v 60. letech a na Aljašce byl dokonce v roce 1976 skutečně zaveden. Nástup neoliberalismu tyto debaty ale rázně ukončil. Od 90. let se ale toto téma vrací a v posledním desetiletí se na různých místech světa rozbíhají experimenty s jeho implementací. Namibie, Brazílíe, Indie mebo zcela aktuálně Finsko se řadí mezi státy, které zavádějí, nebo se pokoušejí zavést tuto myšlenku do praxe.

    Spory o její smysl ale panují nejen napříč politickým spektrem ale i na levici samotné. Znamenalo by zavedení všeobecného základního příjmu jen zachování liberálního konsenzu, nebo je naopak předpokladem zásadního přebudování uspořádání světa? Jedná se o reformu nebo počátek revoluce? A jde o realistický cíl navazující na univerzalistické tradice emancipační tradice posledních dvou staletí nebo o nejasný projektu bez subjektu, jež může přinést víc škody než užitku?

    Hosté:
    Martin Brabec, Filosofický ústav AV ČR
    Jan Gruber, publicista, MDA
    Matěj Metelec, publicista, A2

    Debatu bude moderovat Václav Vidím.

    Bistro Bazaar
    Náměstí Jana Palacha 2, 11638 Praha
    8. březen v 19:30
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    Btw... ty auta, co berou praci ridicum :D
    První nehoda, kterou způsobilo auto bez řidiče. Vůz Googlu narazil do autobusu | Z vysílání
    http://www.rozhlas.cz/...da-kterou-zpusobilo-auto-bez-ridice-vuz-googlu-narazil-do-autobusu--1589233
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    COMODOR_FALKON: ano, ja na (jinou) skolu s castecne ekonomickym zamerim chodil.
    FARFELOO
    FARFELOO --- ---
    JUNIPETRUS: Jo, díky za linky, teď už je jasné, že sem vůbec nepatřím a nemám se o nic snažit... Příjde mi zvláštní, že Fionor přemýšlí nad světem marxistickou logikou pracovní teorie hodnoty a přitom ji používá k tomu, aby obhájil kapitalistické zisky jako hodnotné společnosti. Do toho diskutérům, kteří argumentují současnými liberálními argumenty pro zavedení NZP nadává do komunistů...

    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    peníze jsou pouze symbol :-) jako x v rovnici
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    Take jsem zde citoval profesora Jilka.
    Neni na skodu si to zopakovat:

    Pri strukturování výkladu tvorby a zániku penez se nabízely dve možnosti. Zvolit
    bud tradicní zpusob výkladu známý z ucebnic, který vychází z plnohodnotného
    obeživa pres neplnohodnotné obeživo k úcetním penezum. Tento postup je však
    v rozporu s dnešní podstatou penez, kdy peníze vznikají jako úcetní peníze
    (vklady na bankovních úctech) a teprve poté klienti obchodních bank (a prípadne
    také klienti centrální banky) cást vkladu konvertují na obeživo, tj.
    ”vybírají“ peníze z bankovních úctu.
    Puvod dnešního obeživa je v úcetních
    penezích. Proto byla zvolena tato druhá možnost, tj. od úcetních penez k obeživu.
    1.3.1 Kde, jak a kdy vznikají a zanikají peníze?
    Otázka, kde, jak a kdy vznikají a zanikají peníze, je legitimní otázkou.
    Vetšina
    teorií bohužel považuje peníze za dané a neptá se, kde, jak a kdy peníze vznikají
    a zanikají. Pokud by tuto otázku pripustily, potom by tyto teorie byly odsouzeny
    k zániku.
    Jak již bylo uvedeno, peníze dnes vznikají výlucne tím, že banka pripíše urcitou
    cástku na úcet klienta, aniž soucasne dojde k odepsání téže cástky z úctu jiného
    klienta.
    Znamená to, že peníze dnes vznikají jako úcetní peníze. Teprve po tomto
    aktu držitelé penez (domácnosti, podniky a verejné jednotky) malou cást úcetních
    penez premenínaobeživo. Proto výklad tvorby a zániku penez musí být založen
    na úcetních penezích. Ostatneobeživo ani není nutné pro fungování hospodárství,
    nebotzákladem všech moderních financních trhu jsou úcetní peníze.


    Kniha se jmenuje Finance v globalni ekonomice I: Penize a platebni styk - Jilek Josef.pdf
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam