VYHULENY_UFO: hmm, minimální důchod budou brát většinou živnostníci, což jsou typicky lidi, který nespoléhali na zaměstnanecký výhody a vrhli se na nezávislé podníkání... to jen tak na okraj.
na důchod jsem si jako živnostník platil 20 let (pravda, poslední léta spíš to minimum) a od cca ledna s tím zase hodlám co dělat. kromě toho si platím ještě nějaké menší připojištění (i když to mi asi nevytrhne). do důchodu mám cca 30 let, možná o něco méně (předpokládaný věk odchodu až na mě přijde řada pod 70 let nevidím...). bude to ještě zajímavé, protože si myslím, že ve svém současném oboru budu po 50ce už celkem těžce nezaměstnatelný.
tady je fasicnující, jak ty jakékoliv názorové neshody okamžitě musíš převést na nějakou osobní perlustraci či výpad... takže každý, kdo požaduje ZP ho jistě požaduje pro sebe (potom je ale s podivem, že ho prý podporuje kolem 10% managementu, který se jistě nízkých důchodů obávat nemusí)
nemyslím BTW, že pro mě po té 70ce bude důchod jediný zdroj příjmů.
kromě toho mi přijde, že "Pirát" je u tebe snad něco jako diagnóza, ale co to znamená? příznivec? volič? člen Pirátské strany? máme odhadem asi jen 400 členů a ještě daleko méně aktivních (jestli bylo v Praze v neděli na Pirátoconu 40 lidí, je to moc... v celé republice to trvale může být tak stovka?). Vážně si myslíš, že to, že má někdo v programu mj. i "směřování k ZP", že to něco vypovídá o tom, koho bude volit v důchodu? (kromě toho, že máme i členy, co už v důchodu jsou..)
ZP má určitý průnik s Piráty v politice, ale ne zásadní. Pirátská strana prostě shrnula některá opomíjená témata, která se jen tak povalují okolo a levice ani pravice nemají zcela jasno v tom, jestli je vzít za své nebo naopak štítivě odkopnout... a tak jsou vesměs ignorována.
ZP by měl problém jako "totalitní" koncept, jako nějaký cíl, kterému je třeba podřídit ve společnosti vše. To je samozřejmě nesmysl. Je to jen nástroj - alternativa k některým dnešním nástrojům, např. k minimální mzdě. ZP zbavuje části odpovědnosti např. zaměstnavatele, tzn. tak jako tak by byl postavený na debatě mezi zaměstnavateli a státem.
A o tu debatu právě jde: to, kolik zaměstnanců mizelo nějakou branou dovnitř fabriky či úřadu či jiné instituce a pak zase vylézalo ven, to vytvořilo archaické koncepty jako "pracovní doba", "pracovní místo" a všechny související odvody a daně ze mzdy, apod.: šlo jasně spočítat kolik lidí leze "dovnit" a jak dlouho tam jsou, manželky mohly kontrolovat výplatní pásku, apod. .. a samozřejmě stejně dobře to mohl kontrolovat i stát (zatímco jiné aspekty tolik pod kontrolou neměl)
Celý tenhle koncept zaměstnanosti ve fabrikách u pásu se začal hroutit už před 40+ lety v Detroitu a od té doby pokračuje v různých podobách napříč západním světem. Kde nemáš jasně definovanou zaměstnanec, tak ztrácí smysl i koncept podpory v nezaměstnanosti, apod. Spousta lidí ve vyspělých státech žije na různých formách dávek... nebo dělají něco, co sice má nějaké formální vnější rysy té historické "zaměstnanosti" ale je to v zásadě neproduktivní činnost, umožněná díky nějaké jiné formě státní podpory ("vytváření pracovních míst").
ZP je jedna z možných vizí, která předpokládá, že zůstane zachovaná nějaká forma civilizační infastruktury, která by ho byla schopná vyplácet. Motivace je jasná: udržení nenásilného konsensu, směna místo váleční, apod. S tím, jak pokračuje proces deteritorializace téměř všeho je čím dál víc jasné, že už nestačí uplatit nějakou konkrétní skupinu, ovládající konkrétní území apod., tak se prostě objevil koncept "celoplošného úplatku"...
Co já vím.. nějaký ZP třeba může začít vyplácet Facebook, těm, kdo se pravidelně zalogují (kdo mě zná, tak ví, že Facebook účet nemám, a v takovém případě budu ze hry :-)