VYHULENY_UFO: To je zajimave. Zkusenosti jinych deklasujes na uroven blabolu, svoje zkusenosti pak nad uroven soucasneho ekonomicko-socialniho state of the art. :-)
No nic. Kazdopadne web2.0 je plne pritomny - Google Doc splnuje definici presne. Co se tyka prumysl 2.0 - myslim ze jsme ho take soucasti. Male podniky, maloseriove vyroby CNC, pomalu nastupujici 3D tisk (i pro prumyslove aplikace), automatizace na drive nemyslitelnych urovni a hlavne sprazeni s on-line svetem (zakaznik a tim myslim treba firma, zada barvu a na druhem konci evropy zacne ze linky lezt oranzovovym laminem potazena deska .. napriklad).
Stejne tak ctvrta prumyslova revoluce nebude nic ze dne na den, pocitam ze to bude trvat tak dlouho jako penetrace vypocetni techniky do vsech koutu lidske cinnosti = minimalne 1 dekadu. Rozhodne bych v tom videl prilezitosti spise nez strach z plosneho propadu zivotni urovne. Samozrejmne rizika existuji, ale myslim ze negativni dopad bude zejmena na asijske staty s levnou pracovni silou. Nektere obory uz se do Evropy vraci, treba ten muj - "organicka chemie" v Evrope uz dokaze i cenove konkurovat te Cinske a to pred 10ti lety absolutne neplatilo. To je ale jen odbocka.
Problem vidim nikoli v robotizaci a automatizaci, jako v soucasnosti. S neustale se zvysujicimi naroky na zamestnance at uz pozadavky na jeho kvalifikaci, kognitivnim vydeji nebo mnoztsvim hodim stravenym pracovnim procesem a externalitami, mame i pres vyrazne zvysenou efektivitu prace vlivem technologie nizsi zivotni uroven nez lide na prelomu 70. az 80. let. (myslim zapadni svet globalne) Ve skutecnosti by slo jit jeste dal, ale to uz je slozitejsi debata.
A nemyslim tim to co si muzes koupit jako iPhone, letecky do Parize, nebo auto pro kazdeho, ale moznost se vubec zabyvat zivotem samotnym. A to je to co povazuji za problem - musis vydavat mnohem vic a mas min zivota a mene casu - mensi satisfakci. To je problem. Neni to nic z moji hlavy, pise o tom mnoho lidi kteri se tim realne zabyvaji v ramci etablovanych vednich oboru.