PHAILO: statisticky vzato, vzdělaní lidé chodí častěji k volbám, je menší pravděpodobnost že budou volit extrémisty, vydělávají více, více se zajímají o politiku, jsou občansky aktivnější, vedou zdravější životní styl, dožívají se vyššího věku, umí víc jazyků, mají rozvinutější kritické myšlení a nevedou tak často takhle hloupé řeči.
BONGI: je celkem běžné, že jsou vysokoškoláci překvalifikovaní, nicméně jak jít vzniku jobů, které tuhle kvalifikaci využijí, naproti líp než tím, že nejdřív vzniknou schopní lidi? doba se zrychluje a nás i všechny další generace čeká život plný nepřetržitého vzdělávání, protože mnoho povolání už za našich životů zanikne a mnoho jiných vznikne. a vysoká škola je výhodou pro každého absolventa, nejen proto, že si i skladník může přečíst vergilia v originále, ale hlavně z výše uvedených důvodů. a taky že třeba teď firmám dost citelně chybí lidi a na spoustu dnešních zaměstnání se těžko studuje nějaký konkrétní obor, ale absolventi libovolným diplomem získávají obrovskou výhodu: ukazují schopnost pojmout určitý objem vědomostí, jsou schopní nějaké samostatné práce a nejsou zkrátka uplná ucha.
jistěže by průmyslové podniky chtěly více učňů, ale to, že v nich chybí 150 000 lidí je imho docela silný důkaz toho, že v nich už prostě nechce tolik lidí makat, stejně jako v západní evropě už pro nás méně kvalifikovaná práce není tak atraktivní. což je podle mne dobře, takhle se pokrok projevuje. pokud je pak nově vznikajících míst pro vš vzdělané málo, je třeba je vytvářet. kdo je vytvoří? učni asi ne.