VYHULENY_UFO: ... což v minulosti tvrdila řada lidí o řadě věcí.. od všeobecné gramotnosti přes všeobecné volební právo až třeba po létání těžší než vzduch. Historie je plná příkladů, kdy něco, co do té doby nešlo, najednou šlo.
vezmi si, že třeba všeobecná gramotnost byla nařízena ještě v domě, kdy skutečně lidi byli závislí na zemědělství a dětská pracovní síla tam hrála dost podstatnou roli... a taky to nakonec šlo...
(u socialismu a komunismu to máš zamotaný: tak např. v Evropě to slovo nebylo nadávka do té doby, než ho začali používat Stalin a Hitler, kdyby ses zeptal na socialismus Masaryka nebo ve Švédsku po roce 1917, možná by ses divil. u komunismu je to složitější: jako forma rovnostářské diktatury nějaký čas může fungovat, ale lidi v takovém systému prostě nechtějí žít, motivaci má malý počet lidí, ale zase není to tak odlišné od počtu lidí, co by vstupovali do sekt, klášterů, apod... prostě lidi s potřebou silné sounáležitosti k nějakému kolektivu a národ pro ně taky není všespásný... spíš než "nemůže fungovat" bych to hodnotil jako "většině lidí to není příjemné").
Obecně problém takové té militantní větve komunismu vždycky byl, že jim nešlo moc nějaký altruismus a dobrovolnost, ale vždy tu rovnost chtěli vynutit nějakou silou a ničemu jinému nevěřili. V tomto ohledu, vzhledem k tomu, že ZP rozhodně málokdo požaduje vynucovat nějakou extra silou (silová řešení jsou konzervativní), ale spíše ho pokládají za formu dohody (řešení postavená na dohodě a dobrovolnosti jsou liberální), tak celá otázka ZP se bude týkat toho, jaké nástroje pro komunikaci se zbytkem společnosti budou považovat faktické elity, které se ustaví (u kterých jediných o nějaké dobrovolnosti provozu toho ZP lze mluvit).
Takže abych to nějak uzavřel: skutečné elity (mezi které jestli se počítáš, tak si hodně fandíš) se tě nebudou ptát, jestli ZP zavedou, nebo ne (že se nebudou ptát ani mě, to je téměř jisté :)