• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    CYNIK
    CYNIK --- ---
    DANYSEK: ano, nevidim zatím lepší řešení... Nicméně moje maminka a tatínek jsou důchodci, tudíž doma prakticky nejsou....
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    CYNIK: rozumim tomu dobre, ze stale na mama-hotelu? ;-)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Reforma penzí: Důchodový pilíř se rozdělí na dvě části | E15.cz
    https://www.e15.cz/...e-1363237?fbclid=IwAR0KLSIM2O0tTgn16OzzAEisxMkkWyW1q6AelshI9eBWd2mgvij1K3NcJ8Q

    nepodmíněný základní důchod na cestě :-)
    CYNIK
    CYNIK --- ---
    VYHULENY_UFO: hale, já jsem syn truhláře a učitelky a žijeme celej život v obecním nájmu ve Vršovicích, platíme 16 se všim všudy a v majteku máme dvě chaty. Dohromady v hodnotě tak okolo 4mio a taky volim piráty :-D.
    Ale jako, asi budu výjimka. Je totiž pravda, že pracuju v IT, takže hlady neumírám a asi jsem pobral i něco IQ, děkuju maminko.
    Na druhou stranu nejsem zazobanej a nevim tyvole, co budu dělat když si vyjedu cenu 1+kkčka v Praze.
    Možná jsem výjimka. ALe třba můj bratr je jeden z klinikářů a ten pracuje u divadla, tak má nula nula nic a furt velse volí zelené. Tam asi bude fungovat jinej faktor.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DANYSEK: ja jsem vzdycky premyslel, proc je mezi komunisty, piraty a lidmi v undergroundu a alternative tolik deti z bohatych rodin. no kdyz ses zajistenej a nic te nenuti pracovat, abys pokryl naklady na bydleni a zivobyti, to se to dobre vymysli alternarnativni ekonomika.

    ja jsem se napriklad dneska z jednoho postranniho kanalu dozvedel, ze xchaos je taky ze zazobany rodiny s cinzakem, takze to vysvetluje naprosto vsechno. jeho nic netrapi a vi, ze bude mit vzdy kde bydlet a penize z prijmu domu jsou taky prijemnym prilepsenim.

    Teplo ze serverů může ohřívat vodu, ukazuje poskytovatel Spoje.net - Root.cz
    https://www.root.cz/clanky/teplo-ze-serveru-muze-ohrivat-vodu-ukazuje-poskytovatel-spoje-net/
    ...
    Přichází za námi Michael Polák, který je v internetové komunitě znám pod přezdívkou xChaos. To jemu patří firma a jeho rodičům patří dům nad námi.
    ...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: spocitat carbon footprint kryptomen by mohlo byt zajimave ;-)
    Zrealizovat "muzes" cokoliv, akorat obcas hrozi, ze treba ani neprezijes...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: a co není? místo toho má být super vyplýtvat zdroje na těžbu kryptoměn, protože nerovnost nade všechny meze je vlastně super, a lidi chtějí být nerovní?

    jako podle mě anything goes. ZP příjem není větší blbost, než jakákoliv jiná blbost. Pokud se dost lidí domluví, že je to dobrý nápad, nevidím jako problém to zrealizovat.

    Někdo v tom vidí pořád to, že je špatný, aby někdo dostal něco za nic. Ale je se na to možné podívat z druhé strany: ten, kdo nic nedělá (nebo spíš nic neumí, protože častokrát dělají něco lidi, co neumí nic, což je horší, než kdyby nedělali nic, teda aspoň podle mě), v konceptu světa se ZP nedosáhne na víc, než ZP (ano, může si vsadit, ale v zásadě se vsadí max. s dalšími lidmi pobírajícími ZP, čímž je de-facto daný max. možný dopad nahodilého bohatství ve srovnání s bohatstvím vzniklým systematickou cílevědomou aktivitou). Dnes je spousta lidí, kteří dělají (podle mě) něco horšího, než kdyby nedělali nic: to je myslím docela stěžejní prvek, který řada diskuzí o ZP zanedbává, všichni pořád nějak spekulují, jak vlastně samotná existence společnosti vytváří nějakou hodnotu, apod. a já k tomu taky sklouzávám: ale jisté je, že celý koncept ZP jej, že existují horší aktivity, než nedělat nic; tedy, dlouhodobě může dávat smysl platit lidem za to, že se nezapojí do škodlivých ekonomických aktivit (a nemusí být přímo ilegální - daleko častěji muže jít jen o něco naprosto pitomého, jako byly multilevel marketingy, apod.).

    Tedy, lidi to budou zkoušet i ve světě se ZP.. .ale motivace bude daleko nižší :-) Obecně je otázka, na kolik prospívá spoolečnostii, nebo trhu, nebo čemu vlastně, když má část pracovní síly opravdu zoufalou motivaci uživit se naprosto čímkoliv; tomuto se kromě ZP dá předejít různou stavbou hladových zdí, to je pravda, ty se většinou staví stejně na dluh, jako by (aspoň částečně) fungoval ZP.

    Dá se to pojmout tak, že pokud může společnost "stabilizovat" objednávání hladových zdí, tak stejně tak by pak mělo být možné zkusit i bourání již postavených hladových zdí, což by byl právě ten ZP :-)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: proste to je cele chimera... :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYNIK: podívej, já v amerických primárkách nekandiduju, mě ten program nevyčítej. Já jsem spíš něco jako historik teoretických budoucností (=scifista).

    V Americe místo DPH mají různé sales tax, popravdě, nejsem expert na americký daňový systém. Zvýhodňování extrémně bohatých je tam v posledních desetiletích vyšší, než kdykoliv předtím v historii (20.století):
    https://www.nytimes.com/interactive/2019/10/06/opinion/income-tax-rate-wealthy.html

    Ve Švýcarsku mi před lety fascinovala jednociferná sazba DPH (pak jsem si zjistil, že min. sazba DPH v EU je nařízená 15%...)

    DANYSEK: Takto ale základní příjem nikdy zamýšlen nebyl.. ve skutečnosti, reálně vypadá ZP např. ve výši 1/2 mediánové mzdy (rozuměj: v takovém případě by 1/3 příjmu občana pobírajícího mediánovou mzdu tvořil ZP a 2/3 mzda). Možný problém s tím, když by se ZP takhle navázal na medián mzdy bez definice minimální mzdy, by samozřejmě mohl být nějaký druh nežádoucí zpětné vazby (např. kolaps mezd v důsledku soutěžení na volném trhu, který by ale eliminoval ten ZP).

    Faktem je, že platit lidem ZP za to, že v podstatě nedělají blbosti, je koncept, který do budoucnosti nejde vyloučit. Nevím jak ty, ale já prostě znám určitý typ lidí, kterým by bylo nejlepší zaplatit nějaký druh výpalného za to, že se radši do ničeho nebudou montovat... skutečná spolupráce na produktivních věcech by pak byla postavena na striktní dobrovolnosti...
    CYNIK
    CYNIK --- ---
    XCHAOS: utáhla. Jasně tyvole, zavedením DPH, takže by zvýšily ceny o 1/5 všem lidem. Takže všichni chudí američani by nejen dostaly vyšší přímé daně (nevěřim tomu,že to daj bez přímejch) a k tomu všemu vše o 1/5 dražší a netýkalo by se to bohatých...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: akorat to v tom pripade nebude prijem zakladni, ale jediny.... :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: mno, pokud bys četů. co píšu (uznávám, že to má hodně řádek) je spíš to, že vidím jako hlavolam skloubit západní hodnoty typu demokratice a lidská práva se základním příjmem. pro autoritativní režimy bude ZP určitou formou přídělového systému.. .s tím většinou nemaj problém, pokud fungujou...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: Cina, Evropa, Amerika... hezka xChaosova bramboracka :) Ale jo, klidne se muzou nadsenci vyznavajici ZP do Ciny odstehovat a pak poreferovat, jak "skvele" to tam bude.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: Nemyslím, že sítem primárek projde. Nicméně, americká ekonomika by byla jedna z těch, které by to utáhly. A samotná myšlenka ZP se objevila v prostředí americké a francouzské revoluce (BTW to slovo v 18.století mělo trochu jiný zvuk, stejně jako koncem 19.století třeba slovo "socialismus"... kdyby reální komunisti nikdy nebyli, museli by si je konzervativci vymyslet...)

    Viz třeba Thomas Payne:https://www.jstor.org/stable/23723271?seq=1#page_scan_tab_contentsh
    https://www.jstor.org/stable/23723271?seq=1#page_scan_tab_contents

    Ono to má jistou logiku. Feudalismus, resp. aristokratická oligarchie, bylo obecně liberálním, republikánským a později reálně-socialistickým školstvím prezentováno jako zlé a zpátečnické uspořádání společnosti, samozřejmě dávalo i poddaným kromě povinností i určitá práva, byť rozhodně ne rovná a v rámci přísné hierarchie. Ale byly tam jakési dejme tomu i "sociální jistoty" (byť nevalné). Určitou sociální záchranou síť provozovala např. církev).

    Revolucionáři, kteří přišli koncem 18.století staré pořádky rozbít, si samozřejmě uvědomovali, že ne všechno, co bourají, je čiré zlo, a protože to tehdy nebyla komunistická revoluce, tak existovala předtucha toho, že hromadění majetku vytváří nové mocenské struktury, byť formálně oddělené od rovných politických práv občanů. Samozřejmě tam bylo povědomí, že občanská práva zcela oddělená od práv sociálních budou dlouhodobě neudržitelná.. akorát ekonomika konce 18.století prostě jak ve Francii, tak v USA moc utopických experimentů utáhnout nemohla, mohlo se uvažovat akorát tak o kompenzaci občanů nevlastnících žádnou půdu (což byla první představa o ZP, v době před industralizací asi jediná možná)

    Později se místo ZP zavedla jiná, jednodušší a srozumitelnější sociální práva (nejdřív ze všeho asi regulace typu 8 hodinová pracovní doba, v řadě zemí bezplatné školství, různé formy zdravotního a sociálního pojištění, apod.). Protože hlavně v 19.století byla představa o hodnotě hodně spojována s lidskou prací (nejen Marx, ale i Adam Smith), tak se samozřejmě představa bezpracného příjmu zdála být neudržitelná. Základní představa demokratické levice je 19.století je, že pracující si lepší podmínky vymůžou skrze právo stávkovat (původně skoro stejně radikální představa, jako úplná revoluce) - nedemokratická levice si oproti tomu představovala více či méně násilné převzetí moci, tak či onak.

    Ve 21. století působí představa práva na stávku spíš komicky. V omezené míře se v západní Evropě provozovala do konce 20.století, ale víc a víc se z toho stávala spíš formální show, spojená s plynulým vyjednávání o plynulém zvyšování mezd.. ale hlavně lidi se sami začali víc vnímat jako konzumenti, než jako pracující a myslím, že třeba "hnutí žlutých vest" bylo určitým "koncem všech stávek" - bylo to hnutí konzumentů za levný benzín, v podstatě sofistikovanější verze "hladové bouře".

    Já fakt nevím, jestli je ZP na pořadu dne v tomhle století, ale je to logický krok, ke kterému se vrátí příští liberální revoluce, které navážou na francouzskou a americkou a které svrhnou dnešní pochybné oligarchie (Babišové, Trumpové... prostě noví miliardáři, kteří tak či onak stáli nějaké kombinaci neplacení daní, zadlužování se, pobírání dotací, skupování médií...).

    Víc lidí by samozřejmě spíš než ZP uvítalo věci jako více dovolené, sdílení pracovních míst, třídenní pracovní týden... tyhle věci by ale mohly zpomalit ekonomický růst, takže možnou motivací pro zavedení ZP bude, že ho zavede Čína, aby udržela svůj ekonomický růst nade všechny meze, a ostantí země jí budou muset následovat (a tady je otázka, zda se podaří udržet současně ZP i demokracii...)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: a kdy mame cekat kurz 1Kc : 23USD ? :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Andrew Yang, a Democratic presidential candidate who's running on a platform of giving every American adult $1,000 per month in basic income, tweeted about the economic findings, writing that automation is "making it hard for workers to ask for more."
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    no ja nevim, ale kdyz tady ctu ty piratsky halucinace, ktery ne a ne vymizet, tak me docela desi predstava, ze by se pirati meli mit na starosti ministerstvo financi....
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    Apolena jednou 'tahala' v pekárně nebo prádelně a je z ní máma pracujících.
    CYNIK
    CYNIK --- ---
    NEKROMANT: ano, přesně, určitě bychom měli poslouchat expertku na ekonomiku apolenu rychlíkovou...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam