DZODZO: tak scarcity tam bude po roce 2140 větší, což o to. Ale jinak je to prostě o nějaké kolektivní víře, kolektivním očekávání. Je to prostě jistá forma společenské smlouvy. Je to prakticky po všech stránkách odlišné od nějakých paralel v reálném světě: tak např. výhodou přímé směny drahých kovů je naprostá decentralizace - kdokoliv s kýmkoliv může kdekoliv směňovat, nezávisle na komkoliv jiném, dosáhnout anonymity přetavením kovu, apod. (výhoda, které si samozřejmě jisté kruhy velmi cení dodnes). Kryptoměny se toto snaží imitovat, ale fakticky je tomu velmi vzdálen: je nutná síťová komunikace se sítí minerů, je nutné soutěžit s ostatími o právo transakci zapsat do blockchainu, apod.: zkrátka k dosažení ilize vzácnosti a decentralizace je vynakládáno obrovské úsilí a toto úsilí něco rozhodně stojí...
Ale hlavně: vzácnost sama o sobě ještě není zárukou hodnoty, i když s ní obvykle souvisí. Existuje velké množství světově jistě unikátních objektů, které jsou ale z hlediska směny naprosto bezcenné :-) Hodnota souvisí především s očekáváním a s reálnou existencí nějakého okruhu lidí, kteří budou tu věc ochotni přijmout v rámci směny... viz neustálé hry o to, jestli Tesla bude nebo nebude přijímat platby za svoje auta v BTC (no bodejť, toto hraje velkou roli - protože směnárny za peníze mohou státy fakticky zakázat, ovšem přímou směnu za jiné věci než svoje peníze už můžou zakázat hůře...)
Je to celé složitá otázka. Kryptoměnám, ve smyslu online platebních transakcí konkurujících bankovnímu systému, v obecném smyslu velice fandím. .Tomu, aby měly obrovskou enviromentální stopu ale nefandím vůbec. To, zda by měly mít spíše vlastnosti hotovosti nebo spíše vlastnosti bankovního účtu, to je docela složitá otázka, protože ona koncentrace hotovosti bez jakýchkoliv limitů není zas tak strašně skvělý nápad a regulace, o které se státy (asi dost marně) snaží, mají určité dobré důvody. No ale v zásadě tedy jsem spíš na straně toho, aby to moc regulované nebylo... a v zásadě teda očekávám, že trh už zařídí, aby na kryptoměnách nešlo extra spekulativně bohatnout, -jednoduše se stanou jakýmsi měnovým košem, který se bude pohybovat někde uprostřed mezi plovoucím kurzem světových měn a bude vyrovnávat výkyvy, kterým podléhají (proto se asi kryptoměn bojí země, kterým chronicky hrozí inflace, jako Indie či Thajsko... únik obyvatel od inflační měny k stabilnější by asi hrozbu inflace ještě více zvýšilo)
V zásadě je to sice zajímavé téma, ale přístup lidí, co si o sobě myslí bůhvíco, protože se nějak zapojili do gamblení a měli štěstí, mě prostě štvou. Ano, fajn, užijte si to... ale reálná ekonomika ani reálná práce to není.