• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    VYHULENY_UFO: nechces urobit nejake motivacne turne po CR, kde by si vravel, ze solarni baroni si dotace vybehali a to POZE co vsetci platia je iba kvoli ich linej hube? dost by to pomohlo rozvoju obnovitelnych zdrojov v energetike, lebo ludia maju z toho stigma aj po tych 10 rokoch a este su celi domyleni, ked si myslia ze moje panely financovane z norskych fondov su platene v POZE

    kazdy z nich sa moze prokopat medzi solarnu slechtu, staci iba vziat do ruky pomyselny krumpac
    CYNIK
    CYNIK --- ---
    XCHAOS: no tak to je celkem problém, když ti, co to potřebují víc dostanouo méně :-D. Takže přiběhnou levičáci a budou řvát: tady někdo potřebuje víc, dejme na to speciální program nebo přidejme všem prachy!!!!!
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    XCHAOS: nikdo z nas nemuze zato, ze mas linou hubu a nereknes si a nevybehas si pro firmu treba dotace.

    vsechno chce proste trochu prace a ne jen sedet na internetu, resit debility, tvrdit, zejsi ekonom. vem do ruky krumpac, 8h s nim makej a a vykopes diru. vem do ruky kryptokrumpac a muzes se prokopat mezi kryptoslechtu.

    nicmene tvuj problem je, ze vlastne do ruky vzit krumpac nechces a jen resis, jak mitbez prace kolace. facepalm emotikon
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYNIK: to je ale k otázce základního příjmu úplně mimoběžné téma. Ano, bere - a dává to těm, kdo umí správně "čerpat". ZP je zajímavý tím, že tuhle speciální "dovednost" by činil bezcennou - čerpali by všichni, a nad tím by pak už běžel volný trh. Mě je to sympatické tím, že mi štvou systémy, kde víc dostane ten, kdo si o to umí říct...
    CYNIK
    CYNIK --- ---
    XCHAOS: Ale stát dneska bere všem 40% příjmu ty pako a to je dolní odhad :-D.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: vzdycky se k tomu vyjadruje stado uredniku, ktere ti to muze a) posvetit b) hodit do toho vidle. No, a aby to nedopadlo jak s cyklostezkou na Plzensky, ktera se slavnostne namalovala... proto, aby se zas vygumovala :D Jeste ze kbelik barvy tolik nestoji. Ale o kvalitach politickeho rozhodovani to vypovida hodne.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: samozřejmě, že 30 km/h v obci je politikum, teď to někdo v místním sdružení navrhuje... ty tvrdíš, že to závisí na úřední libovůli a není to politický krok radnice? tomu nevěřím...

    V obecné rovině, pokuty se většinou dávají za přestupky a ty nejsou definované čistě na základě libovůle najetého úředníka. O kus jsme se od doby Rakouska Uherska přeci jen posunuli..
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: takze to tve rizeni politikem v praxi nefunguje, diky za odpoved :-) Zacal jsi tu s tim sam, takze jestli chces nekomu nadavat za offtopic, zacni u sebe.

    Ano, k zavedeni pravdepodobne dojde. Ale jedine, co jsem rekl, ze v realu to bude znamenat to, ze z tech 10k (?) NZP si stat zpet vezme jeste vic, nez si bere dnes.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: hele, já slyšel, že stejné oddělení mělo za ANO snad 10x větší výdaje (prý, na rozpočet jsem se nekoukal). Nejsem hřibolog, nedělám do komunální politky. V tomhle diskuzním fóru jsi offtopic.

    (navrhl jsem něco, s čím je těžké polemizovat, tak obrátíme list a budeme se místo o NZP bavit o Hřibovi... super taktika, poznamenám si...)

    A uhlíková daň: je to návrh. S koncem generace boomerů v politice se dá očekávat, že k nějaké podobě jejího zavedení dojde. Ano, první roky bych to cpal do akumulace energie, aby mohlo dojít k rozvoji OZE... ale za dalších 10 let? projedeš se svým veteránem se spalovacím motorem - a šup, vybrané prachy za uvolněné CO2 půjdou do fondu ZP. Nevidím problém. Když zvolíš místo toho bezemisní jednokolku s baterií z českého lithia - nemáš problém, nepřispeješ na ZP.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: jo, a jakym zpusobem teda ridi Hrib zadavani IT zakazek na magistratu? :-) Ja jen, ze Pirati v minulosti hojne kritizovali zadavaci rizeni do 2M, kde nemusi bejt vyberko a staci oslovit predem vybrane uchazece... a ted, kdyz v Praze vladnou, tak tehlech zakazek uz se nastrilelo za vic jak 100M... shodou okolnosti pod taktovkou urednika, co je taky Pirat. Muzes mi na tomto konkretnim priklade demonstrovat konkretni vliv politika na chod uradu? ;-) Z hesla "puste nas na ne" jsme u tradicniho "dopadlo to jako vzdycky".

    XCHAOS: uhlikova dan, stejne jako jakakoliv jina dan se v konecnem dusledku projevi zase u spotrebitele - tak to v praxi proste funguje. Takze vyplatis NZP a tem lidem i skrze uhlikovou dan ty prachy zas obratem seberes :-) V tom je ta tva chyba v uvazovani. Ono teplarne ci elektrarne je v konecnem dusledku jedno, ze ti nauctuje za spotrebu tve domacnosti o par tisicovek navic - oni si o tu dan sve zisky nesnizi, oni to proste promitnou do koncovych cen. A ne, ve meste tech alternativ moc nevymyslis.... uz vidim, jak si na Starem Meste ci Vinohradech cpes houfne solary na strechu - pamatkari budou prvni, co vyskacou jak certik z krabicky a zatrhnou ti to :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: Sorry, ale musí existovat možnost, aby politická vůle měla vliv na chod úřadu. Tohle není micromanagement - vyhlášky nejsou čistě úřední záležitost, ale mají politický obsah a zodpovědnost za jejich existenci a vymáhání je taky politická. Ale ty si úplně odbočil od toho hlavního - ty pokuty by bylo zajímavé neplatit do kapes úředníků, ale do fondu ZP.

    VYHULENY_UFO: pokud by šlo o ZP ve formě rozdělování fondu, který jsem definoval, tak je to jednoduché: bude to stát tolik, kolik se rozdělí. Ty pořád řešíš ten nějaký NZP, který by nahrazoval dávky, apod. ZP je ale i to, když na konci roku všem občanům před vánocema rozdělíš 500 Kč protože na nějaké pokutě, kterou si řekl, že poplyne do fondu ZP, vybereš za rok 5 miliard...

    Příkladem budoucí pokuty může být např. uhlíková daň: je jané, že neomezené emise z fosilních paliv jsou nežádoucí. Na druhou stranu, proč z takovéto pokuty jen zvyšovat platy úředníkům, co ji budou vybírat a koupěj si za to bavoráky a letenky na dovolenou? Ať se to rozdělí formou ZP.... a ano, za pálení ropy a uhlí by se neměla vybírat daň, protože daň se vybírá ze žádoucích aktivit, které chceš maximalizovat... jako když vybíráš jízdné ve vlaku, abys měl na výplatu strojvůdce a amortizaci lokomotivy a kolejí. Za čistě negativní aktivity by se měla vybírat pokuty a ta by se měla rozdělovat.

    A teď mi někdo ukažte, kde je v mojí logice chyba a jak přesně to znamená, že ti, kdo pracují, díky této formě ZP budou "parazitovat na práci ostatních", apod...

    Samozřejmě to neberu jako reálný návrh, protože v reálné české společnosti by z tohoto nakonec vzešlo něco příšerného. Ale jako plán pro společnost příčetných lidí na nějaké jiné úplně planetě mi to nepřijde špatné...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: jakoze zvoleny politik dela micromanagement uradu? :-) Ale jdi ty brepto... :-)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    XCHAOS: a uz si spocital, kolik bude zavedeni zp v nasich podminkach stat, nebo se furt jedna jen o takove teoreticke blaboleni pro lidi, ktery nemaji zakladni ekonomickou gramotnost?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: i obecní úředník ale musí rozhodovat v souladu s nějakou politickou vůlí, stejně jako ministr vnitra o pokutách na dálnici. opravdu, legitimita policie vychází z demokratických institucí - ne z toho, že mají pendrek nebo bouchačku.

    můj koncept je velmi zjednodušený - šlo mi jen o to ukázat, že ne všechny příjmy státu pochází z daní a že pokud si ze ZP odmyslíme ten rozměr, že by z toho někdo chtěl být živ a nepracovat, tak že koncept, kde prostě občan má nárok na podíl z určitého typu příjmů státu, mi přijde spravedlivý a morální. samozřejmě... mohlo by si to vyvinout do podoby, která by skutečně už byla nespravedlivá a nemorální, ale to jen ten případ starověké demokracie, ve které stát současně smí vlastnit otroky. Toto nechce nikdo...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: ale o tech tricitkach rozhoduje urednik, nikoliv politik :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: v podstatě tam sedí proto, že nebýt nich, sedí tam místo nich někdo ještě horší. To je základ demokracie...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    DANYSEK: v obecnom zastupitelstve moze pracovat ktokolvek, od toho existuju rozne komise a vybory, ktore pracuju pre obec aj ked clenmi nie su priamo zamestnanci obce, su to obycajni ludia, co tomu obetuju svoj volny cas
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: Pokuty nastavuje obec nebo vláda, která má demokratickou legitimitu. Takže jsou to "lidé sobě". Sestímsmiř.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: a proc do toho zase matlas jeste pokuty? :-)
    Ne, pokuty si neurcuji lidi "sami sobe"... typicky priklad - naprosto nesmyslna "tricitka v poli" s usekacem, co programove plni obecni kasu... ne, o tom nerozhoduje volic po volbach, ten maximalne muze reaktivne za dalsi ctyri roky hodit hlas nekomu jinymu. Ale instalaci podobnych nesmyslu si do volebniho programu nepise nikdo ;-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: ano, ale musíš přeci jen rozlišit, jestli to je daň, nebo pokuta.

    Daň je podíl státu na tvém prospěchu... ideálně podle mě na zisku, ale jak jsme rozbírali jinde, ne všechny firmy a podnikající subjekty (ehm, ehm, že) dnes fungují na bázi zisku, proto výběr daní přešel zejména na lépe měřitelné DPH, které je dnes základem rozpočtu. Ve vyjímečném případě může i existovat daň z majetku (typicky z nemovitosti), v ČR je relativně zanedbatelná (vzhledem k ceně nemovitosti, ne už tolik vzhledem k příjmům obyvatelstva, což by pro obyvatelstvo měl být varovný signál...)

    Pokuta je naproti tomu sankce za aktivitu, kterou se vládnoucí frakce v demokratické společnosti rozhodne sankcionovat nějaký typ chování či obecně aktivity (nicméně, pokuty většinou mají konstantní charakter v čase a střídání stran u moci a v opozici na ně nemá až tak velký dopad, tak lze přepokládat, že na pokutách existuje opravdu většinový konsensus). Všichni pokuty známe, všichni je platíme...

    Pokud bychom hned na začátku budování naší demokratické společnosti (k čemuž nikdy tak docela nedošlo, protože nejsme republika, která by vzešla z nějaké zásadní revoluce - téměř vždy došlo k převzetí existujícího byrokratického systému předchozího režimu, např. na konci Rakouska-Uherská a Zemí Koruny České které byly v personální unii s ním, apod.), tak by nebylo od věci hned na začátku budování finančního systému prohlásit tohle:

    - Daně jsou podíl státu/společnosti na prospěchu, který dosahuje jedinec (zisk, mzda) nebo na garanci alokace vzácných zdrojů ve prospěch tohoto jedince (majetek). Daně směřují do rozpočtu struktur státu a slouží k jeho chodu
    - Pokuty jsou sankce za nedodržení pravidel, které občané stanovili sami sobě a směřují ve formě rovnoměrně rozdělené (součást základního přijmu) do kapes všech občanů
    - Stát při svém hospodačení směřuje minimálně k vyrovnanému rozpočtu, přebytekový rozpočet je žádoucí. Případný přebytek rozpočtu nemusí být vytvářen jen k tvorbě rezerv, ale může být rozdělen mezi občany formou základního příjmu (navíc k podílu na výběru pokut). Takovéto rozdělení přebytků ale není mandatorním výdajem státy.

    Nevím, co by na takovéto "finanční ústavě" vlastně mělo komukoliv vadit. Samozřejmě, neřešíme řadu problémů moderní globální společnosti postavené na vysoké mobilitě, kdy by to přispělo k rozevírání nůžek mezi občanstvím a trvalým pobytem, což je politické téma samo o sobě. Ale zásadě, když jako občané nevytvoříme nějakou dohodu o demokratickém státu, tak to neznamená, že stát nebude existovat: pouze jeho místo zaujmou oligarchické struktury, které propojí ekonomickou a reálnou politickou moc.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam