• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    NATASHA: tak zajímavá je,o tom žádná, ale pomohla mi jenom trochu.nic a spisovný mluvě se tam nepíše.pokud jde o to,že se tu melu víc, než bych měl ,tak tohle je můj poslední koment mimo kritiku(který se mi zatim nedostalo)..
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    TURBOMRDAC: Člověče, tento klub má velice zajímavou nástěnku. Přečti si ji, ledacos se Ti (doufám) vyjasní.
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    Podívejte, Naděje!

    ...na obzoru plachta bílá


    a za ní

    jsou jich miliony...
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    Co vás nemá?
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    Ach jo...
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    Přicházíš s deštěm

    V kaluži rumu zapálil jsem plyšového králíka,
    hořící labuť uprostřed ropné skvrny.
    Bolí to, jak ve mě Tvůj smích naříká
    a jak sytá oblaka spokojeně vrní

    Popel a rum objímaj se v husté kaši,
    labutí křídla nikdy už mě nepohladí.
    Znovu a znovu mrtvé zrno raší
    a suché srdce půlí stopa hadí.

    Jenom pár slov. Ne, stačí i vzdech,
    sladkou slinu, či záchvěv na Tvých rtech.
    Samotný u kříže pláču do hlíny kal.

    Volám Tě do strání, vracíš se mi v bouři,
    volám Tě do lesů, po dešti se z nich kouří,
    volám Tě v jeskyni, zpátky vracíš se v žal.
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    TURBOMRDAC: Poslyš, nedalo by se něco udělat s tím pravopisem? Mně osobně ty chyby dost brání ve vnímání čehokoliv ostatního. Občas se sekne každý, ale u Tebe je ta četnost zu viel a věci jako "přicházíš z deštěm" nebo "co si nosívala" jsou hrubé a zbytečné... :(
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    TOMASZ: To je pravda.
    Ale není to nemožné.

    Více makat, krucifix!
    Rýt nosem v zemi, srkat kradené půlnoci, válet se ve vlnách, klíčit pod lopatkami, šůviks. A hned.
    :)
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    NATASHA: Když Tebe je taky těžký něčím uspokojit... ;)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    TOMASZ: Na mne je to asi příliš hladké, uspořádané.
    SONA1
    SONA1 --- ---
    TOMASZ: Splín padnuvší na kočičí hlavy je pěkný :)
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---

    Je divná nálada
    a splín pad na kočičí hlavy,
    na billboard, že se tady staví
    prázdno, prázdno jen.

    Den zapad za přístavy;
    a všechno v hlavách koček
    je jen sen.

    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    Má Velká lásko, má milá
    Zkus do zítra zhubnout tři kila
    Zkus si dnes nedát večeři
    Ať zítra vejdeš se do dveří.

    Pamatuješ ty šaty, co si nosívala
    A já, jako gal, nosil gala
    Kde je ten čas, kdepak tkví?
    Takhle obléknem se zas
    už jen do rakví
    WHISPERMOONLITE
    WHISPERMOONLITE --- ---
    ano, souhlasím - kontext a vlastní fiktivní příběh, který si přes jednotlivé konkretizace Tvých básní stvářím - z tohoto pohledu mi ono dvojverší mohlo zvlášť zarezonovat. (bez kritických implikací k dalším částem básně)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    WHISPERMOONLITE: Po tom, cos mi napsal, nejspíš chápu, kde se vzal ten zásah prvních dvou veršů.
    Ale řekla bych, že je to už Tvůj osobní příběh. Což je dobře. Že to nějak se čtenářem reaguje, a ten si s tím pak nakládá po svém - může si to rozkousat nebo nařezat, jak jen chce.

    Pro mě to první dvojverší vytváří napětí, které se ještě muselo někam napřít. Báseň jako sebe-reflexe, která mi cosi objevila.
    Čímž nechci hájit ty další strofy, nechci to hájit vůbec, po pravdě, to se nemá dělat :)
    Spíš si tu tak myslím nahlas.
    WHISPERMOONLITE
    WHISPERMOONLITE --- ---
    NATASHA:krásně bych si dokázal představit úvodní dvojverší jako samostatný výrok. - prostě říct tohle a potom ticho (a co v něm za napětí) - mám dojem, že čichový vjem by se zhmotnil, jako mně tady bezmála. - ta kombinace je nedočichatelná, zavání věčností.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    ***



    Mám ráda vůni páleného dřeva
    s příměsí plísně

    

a trýzeň poupat

    pod asfaltovým negližé.

    
V kontrastu

    jasnější hrany,

    bělejší odpovědi.

    NATASHA
    NATASHA --- ---
    WHISPERMOONLITE: Velice precizní!
    WHISPERMOONLITE
    WHISPERMOONLITE --- ---
    RICARDERON: podnět pro diskuzi: synkopa vs. jednotvárnost

    1. U-li-ce jsou dnes pe-klem ----- daktyl- trochej- trochej (možný problém ve zpřízvučnění pomoc. slovesa a odebrání přízvuku plnovýzn. slovu, avšak běžně k vidění u čes. klasiků)
    2a. tak a-bych ne-ze-ší-lel po-stup-ně ----- trochej s předrážkou- trochej- trochej- daktyl
    2b. tak a-bych ne-ze-ší-lel po-stup-ně ----- daktyl- trochej- trochej- daktyl
    3. sta-nu se ka-ná-lu de-klem ----- daktyl- daktyl- trochej
    4. líp se tak -vat pod suk-ně ----- daktyl- trochej- daktyl

    ve 2. verši je možné rytmickým splynutím "tak abych" získat i daktylskou stopu. - "tak" je sice kontaminující slovo, ale pro ovlivnění metra a spíše ještě pro ochranu začátku verše před tzv. rázem (tj. vyslovovanou přízvuč. samohláskou na počátku slova), který čeština nemá ráda, lze jeho uplatnění pochopit.

    celkově lze metrum hodnotit jako nemonotónní, synkopické, prostřídávající trochejské a daktylské stopy v přijatelném daktylotrocheji, který má dnes blíže k živému jazyku, a v neposlední řadě evokuje poskočnou lehkost odpovídající tématu básně, než metrum sjednocené do jednotvárné posloupnosti stop buď trochejských ("U-li-ce jsou za-se pe-klem"), nebo daktylských (s nej-lep-ším -hled-em pod suk-ně").

    Ještě méně přijatelné mi v Tebou navrhované variantě přijde, že se nejedná ani o daktylské ani o trochejské metrum s případným odbočením k jiné stopě, ani o daktylotrochej, nýbrž o napůl nečistě trochejský (1. a 2. verš), napůl nečistě daktylský hybrid. - o jakousi zlomeninu v techno-valčíkové mašině s dvojím vzpříčením se, která neodpovídá lehkému tématu básně. :)

    ve 2. verši, kde mají být tři pravidelné trocheje zčistajasna zakončeny daktylem (A-bych ne-ze-ší-lel po-stup-ně), aniž by tuto změnu (po navrhovaných celkově 7 trochejských stopách v řadě!) něco předem signalizovalo, je i pocitově lepší "rozhodit" rytmus např. předrážkou, nebo i posunutím přízvuku na neobvyklé slovo.
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    TOMASZ: jak říká klasik: "Chcípni!" :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam