• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    FIN
    FIN --- ---
    KONTRAPHUNKA: je to (politický) manifest. a každý manifest vždy, nezbytně a nutně odpovídá inteligenci, vzdělání, šíři rozhledu, schopnosti logicky myslet a dovozovat závěry, schopnosti přiblížit se objektivitě, schopnosti chápat skutečnou realitu a míře vtipu svého autora :-) nic víc, nic míň :-)
    NECECH
    NECECH --- ---
    KONTRAPHUNKA: to beru, rytire jsem si mohl odpustit... tak mozna jeste neco s tim udelam...
    KONTRAPHUNKA: googlil jsem to, nepomohlo... jenom lidi prevleceny za vojaky z americke obcanske valky (pokud to vidim spravne, o Americe vim prd)...
    BUBLINKY: broucku, mam radost, ze te to tak zaujalo...
    KONTRAPHUNKA
    KONTRAPHUNKA --- ---
    NECECH: Něco mě na tom zaujalo, celkově se mi to nelíbí, ale ten začátek - přechod od výčtu barev do první sloky a její první tři řádky - je podle mě povedený.
    KONTRAPHUNKA
    KONTRAPHUNKA --- ---
    NECECH: Teď nevím, jestli to myslíš vážně, tak budu předpokládat že jo a vysvětlím: Concord bez "e" není letadlo, ale město v Massachusetts (jak má napovědět ta zkratka MA). Když si vygooglíš nějaké jeho obrázky, tak to možná začne dávat větší smysl.
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    NECECH: Jezuskote.
    NECECH
    NECECH --- ---
    barvy zdejší poezie

    bílá – čistota, klid
    žlutá – závist, chtivost, dekadence, liberalismus
    rudá – erotika, hněv, levicové ideje
    zelená – přirozenost, přátelství, ochrana životního prostředí
    modrá – spokojenost, harmonie, konzervativismus
    hnědá – hnus, gramatický nacismus
    černá – smutek

    někdy je více vidět jedna nebo druhá barva
    a přesto, že celek na první pohled působí APoliticky
    když se všechny barvy smíchají do jediné
    vykročí hnědý rytíř, aby tuto jednu barvu hájil

    neohlédne se ani doleva ani doprava
    hrdě cválá kupředu na hnědém osli
    s dlouhým hnědým kopím v ruce
    obrněný tenkou vrstvou vzdělání

    tomuto rytíři vzkazuji
    aby hnědé kopí spláchnul, kam patří
    aby se oblékl do jiné světlejší barvy
    a pak se s ním férově utkám

    do té doby ho budu
    pokydat materiálem jeho vlastní barvy
    a kopat i na zemi ležícího
    ať žije poesie pranic a na nic
    NECECH
    NECECH --- ---
    KONTRAPHUNKA: V tomto bublinkovitým výtvoru nevidím nic, žádný konkrétní obraz nevyvstává před mým mentálním zrakem. Myslel jsem si, že letadla Concorde už přestala létat. Hipstry ve zvířecích oblecích jsem nikdy v životě neviděl. To musela být dobrá orgie, člověče...
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    KONTRAPHUNKA: Vidím to.
    KONTRAPHUNKA
    KONTRAPHUNKA --- ---
    Concord, MA

    noc
    mě ráno
    za poryvu větru
    opouští

    borůvčí
    nad hranicí lesa

    plochy pole
    se třepotají
    na lavičkách
    hipstři ve zvířecích oblecích

    různě času utíká
    než se vrací večer


    KONTRAPHUNKA
    KONTRAPHUNKA --- ---
    NECECH: já jsem tím rytmem nemyslel nic technického, já slabiky většinou nepočítám (to, že se pár věcí rýmuje, ještě neznamená, že to měl být vázaný verš), není to můj styl psaní. Jediným měřítkem pro mě je, jestli to na mě působí libozvučně. Což možná může znít, jakože neberu ohled na čtenáře, ale já věřím, že se vždycky najde pár lidí, kteří v tom vidí podobné věci jako já. Nejde to ale nijak exaktně dokázat. Ale jsem rád, že co se týče obsahu vidíš zhruba stejnou krajinku jako já :)
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    Oslava marnosti

    Pivo! Pivo, pivo, rum, pivo, rum, rum, rum… a ještě pivo.
    A dno sklenky jako nejčastější oběživo.
    A k oslavě marnosti ještě další prolití hrdel,
    ráno pak svět chutná, jako když psovi lížeš prdel.

    I Diogenes, i Dionýsos křiví nad tím obrazem hubu,
    že člověk dobrovolně stráví život v pivním sudu.
    Že mění své sny za chladný nápoj co pění,
    že naoko šťastný je ve svém nezměrném utrpení.

    Trpět jako zvíře střelené do zadní nohy.
    Kulhat v naději, vysmívat se víře, proklít bohy!

    A jaký je smysl toho všeho?
    Začínat pro nic od ničeho.

    A kdo mu zaručí,
    že usne v náručí milované?
    Pak někdo poslední rundu poručí
    a on vzdechne v područí
    štětky zmalované.
    NECECH
    NECECH --- ---
    KONZUM23: skoda, ze radis jakoby z pozice velkeho odbornika, ktery nic konkretni k dilu nerekne... ja myslel, ze k sobe budeme prisni a takove postoje hodime taky do Jedovate, protoze se prece nechceme snizit na uroven nekterych Velkych Basniku... bacha na to...

    KONTRAPHUNKA: rytmus vidim nasledne (samozrejme o nekterych detailech muzeme polemizovat, ale domnivam se, ze zhruba takhle to je), takze minimalne ta pasaz ve druhe strofe se tremi neprizvucnymi slabykami za sebou je oskliva, nicmene se da lehce opravit na "náramně kouká se"... i tak je ten rytmus s vyjimkou prvni strofy docela divoky... :) ... coz mi nebrani v tom, abych rekl, ze tahle basen je moc pekna kvuli obsahu... takovy osamely domek u skaly, i ciste ve fantazii, je jako stvoreny pro meditaci...

    x-- x-- x
    - x-- x-
    - x-- x-

    - x- x- x-
    - x-- x--
    x--- x-

    x-x- x-- x--
    x-x- x--
    - x-- x- x
    x- x- x-
    KONTRAPHUNKA
    KONTRAPHUNKA --- ---
    KONZUM23: Psát znova to určitě nebudu, je to hotové, ale děkuju :) Nevím přesně, co myslíš tím zlomeným žebříkem, ale trochu se mi zdá, že je to něco, co já vnímám jako rytmický prostředek.
    KONTRAPHUNKA
    KONTRAPHUNKA --- ---
    jednoduchá báseň

    za domem náramně je
    a závětří vzniká
    jen proto, že fouká

    na horní hranu skály
    na mlhu jak odchází
    náramně se kouká

    jednoduchá báseň o pohledu
    okamžiku do tváře
    a o tom co v skrytu hor
    nikdy nezní staře

    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    JEZINKA: poslední dva řádky jsou pointa, za těma si stojím - sice není nijak zvlášť silná nebo objevná, taky to není text o pointě, ale uzavírá celek. Ta třetí strofa je pravda trochu nadbytečná, mno, fungovalo by to myslím i bez ní.
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    JEZINKA: Jo! Ten King sedí. :D
    NECECH
    NECECH --- ---
    JEZINKA: ta vůně sukně mě naopak nadchla jakožto neobvyklý obraz... může to být třeba parfém nebo i básníkova představa, jak to voní pod tou sukní (a někdo třeba má rád ryby)... jinak smekám, krásný rozbor...
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    TURBOMRDAC: Hele já bych řekl, že v tomhle případě platí takové pravidlo, které prosazuje Stephen King a to zní: "Zabijte svoje miláčky"
    (Stephen King: O psaní,Beta-Dobrovský, 2002 )

    Jinak se mi to docela líbí, i když je to trochu patetický, takže to svádí k parodiím typu Zmyjky.
    chtělo by to učesat a pohlídat si velký malý písmena atd. ale má to docela hlavu a patu a celkem dobrý rýmy až na poslední strofu, která je podle mě trapná: " spadne na ledu" - hrozně je cítit ta chtěnost, aby se to rýmovalo s "nesvedu" a báseň měla nějaké pěkné zakončení. Kdybych to měl redigovat, tak to utnu už po "že už mě múza nepolíbí" to by jako konec stačilo. jo a existuje slovo "krze"? nemělo by to být skrze? jinak je ta čtvrtá strofa dobrá, působivá. a nelíbí se mi obrat "cítím vůni sukně" já jsem vůni sukně nikdy necítil a jako synekdocha to podle mě nefunguje.

    tolik můj pohled.


    ZMYJKA: i když jen situační parodie, tak je to dobré, rozesmálo, ale ty poslední dvě strofy jsou už odfláknutý a takový k ničemu, splínu a vinu? poslední dvě řádky jen aby se neřeklo - je to takový smířlivý konec. líbí se mi první půlka.
    NECECH
    NECECH --- ---
    FIN: takhle to náhodou děláš konstruktivně... pochvala... :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam