• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    Na nástěnce najdete pravidla klubu, informace o textech zdejších autorů jinde, poetické kluby některých zdejších přispěvatelů a také další kluby, zabývající se literární tvorbou.
    Tamtéž si přečtete také rady a postřehy o psaní, kritice a nutnosti autorské práce. Přečíst si nástěnku se velmi doporučuje.


    The best of tohoto klubu (jak ho vidí někteří zdejší autoři a kritikové) najdete zde: Autorská poezie - výběr Můžete také nominovat.
    Pokud píšete hodně emotivně a vaše texty jsou spíše prožitkové, můžete zvážit uveřejnění v klubu Emotivní poezie
    V případě, že nemáte zájem o kritiku a chcete se hlavně podělit o svoje zážitky, doporučujeme klub Azyl pro věčné romantiky
    Obtížné aspekty poetova života a všemožné drby z oboru zpracovává Těžký život básníkův
    Pokud vás klub Autorská poezie všemožně rozčiluje, navštivte opoziční autorský klub Poesie bez pranic a tkanic
    Technická poznámka: klub je zpřístupněn ke čtení i pro off-Nyx čtenáře.
    rozbalit záhlaví
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    JEZINKA: poslední dva řádky jsou pointa, za těma si stojím - sice není nijak zvlášť silná nebo objevná, taky to není text o pointě, ale uzavírá celek. Ta třetí strofa je pravda trochu nadbytečná, mno, fungovalo by to myslím i bez ní.
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    JEZINKA: Jo! Ten King sedí. :D
    NECECH
    NECECH --- ---
    JEZINKA: ta vůně sukně mě naopak nadchla jakožto neobvyklý obraz... může to být třeba parfém nebo i básníkova představa, jak to voní pod tou sukní (a někdo třeba má rád ryby)... jinak smekám, krásný rozbor...
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    TURBOMRDAC: Hele já bych řekl, že v tomhle případě platí takové pravidlo, které prosazuje Stephen King a to zní: "Zabijte svoje miláčky"
    (Stephen King: O psaní,Beta-Dobrovský, 2002 )

    Jinak se mi to docela líbí, i když je to trochu patetický, takže to svádí k parodiím typu Zmyjky.
    chtělo by to učesat a pohlídat si velký malý písmena atd. ale má to docela hlavu a patu a celkem dobrý rýmy až na poslední strofu, která je podle mě trapná: " spadne na ledu" - hrozně je cítit ta chtěnost, aby se to rýmovalo s "nesvedu" a báseň měla nějaké pěkné zakončení. Kdybych to měl redigovat, tak to utnu už po "že už mě múza nepolíbí" to by jako konec stačilo. jo a existuje slovo "krze"? nemělo by to být skrze? jinak je ta čtvrtá strofa dobrá, působivá. a nelíbí se mi obrat "cítím vůni sukně" já jsem vůni sukně nikdy necítil a jako synekdocha to podle mě nefunguje.

    tolik můj pohled.


    ZMYJKA: i když jen situační parodie, tak je to dobré, rozesmálo, ale ty poslední dvě strofy jsou už odfláknutý a takový k ničemu, splínu a vinu? poslední dvě řádky jen aby se neřeklo - je to takový smířlivý konec. líbí se mi první půlka.
    NECECH
    NECECH --- ---
    FIN: takhle to náhodou děláš konstruktivně... pochvala... :)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Vy tady dovádíte. To já poznám.
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    TURBOMRDAC: Au. Tohle je věta dne :D

    Ve skutečnosti občas stačí vyházet nadbytečné spojky a zájmena, někde je naopak přidat a občas trochu přeformulovat, aniž bys tím měnil význam textu..
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    ZMYJKA: jenže to bych musel vymazat nějaký slova a já je tam chci.každé z nich!
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    TURBOMRDAC: Máš blbě rytmus, jednoduše řečeno. Jako velmi prostá pomůcka se dá použít počítání slabik - není to stoprocentní, ale trochu to pomůže.

    Příklad: ZMYJKA - řádky, které se rýmujou, maj stejnej počet slabik (9,9,8/9,9,9,8/9,9,9,8/9,8) - je to prakticky nejjednodušší forma - s citem pro rytmus se na ni člověk může samozřejmě vykašlat, ale chce to ten cit mít a není to zrovna jednoduché - i "nerýmované" věci by měly mít vnitřní rytmus, natož pak rýmované.
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    (Na Finův popud malá, leč zvukomalebná úprava textu, omluvu předcházející text ponechávám, aby se autor původní verze necítil poškozen)

    Omlouvám se za kradení nápadu, ale nemohla sem si pomoct ;)

    Vzkazy na ledničce
    Naca Mrán

    Slíbil jsem srdci různé věci:
    že osvobodím ježka v kleci,
    nenechám sněhuláky tát.

    Že zebry vrátím do Afriky,
    a zřídím výběh pro bulíky,
    že nedovolím svému stínu,
    aby ti koukal pod kabát.

    Leč poté podlehl jsem splínu
    ve vínu utopil svou vinu,
    pokoj dej, Bože, její duši,
    i s postelí, ať mám kde spát.

    Slíbil jsem srdci různé věci...
    A tobě řek, že mám tě rád.
    FIN
    FIN --- ---
    TURBOMRDAC: v mém případě sleduj rozdíly ve velkých písmenech, čárkách a někde i mezerách.
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    NECECH:
    ZMYJKA:
    BARBANEK:
    FIN: nerozumim
    FIN
    FIN --- ---
    TURBOMRDAC: nic ve zlém, ale na to, že se teoreticky snažíš o dodržení pravidel českého pravopisu a správného psaní, je to hroznej masakr.


    Slíbil jsem srdci různé věci

    Slíbil jsem srdci pravdomluvnost
    a že už nevyřknu křivého slova.
    Však vratký je z Babylonu most
    a každá těžká pravda dá lehce obejít se znova.

    Slíbil jsem srdci celibát v kutně,
    aby ono již tak zlámané bylo v bezpečí.
    Však jakmile cítím vůni sukně,
    vím, že zas blíží se ke zteči.

    Slíbil jsem srdci prohibici,
    abych už nezapomněl žádný rým.
    Však noc co noc... sedící, spící… po opici
    mumlám si cosi na pivem zvětralým.

    Slíbil jsem srdci, že už nevydechnu dehtového mračna,
    aby krze plíce vidělo ten krásný svět.
    Však přes saze jsou okna neprůzračná
    a stále sladší jsou polibky cigaret.

    Slíbil jsem srdci různé věci
    a stejně dělám si, co se mi zlíbí.
    Největší strach mám z toho přeci,
    že už mě múza nepolíbí.

    Slíbil jsem srdci, že míň smát se budu,
    až jiný spadne na ledu.
    Slíbil jsem srdci různé věci,
    však žádnou z nich já nesvedu.
    BARBANEK
    BARBANEK --- ---
    NECECH: Však jo, tvůj vkus je všeobecně známý.
    TURBOMRDAC: [ Poesie bez pranic a tkanic ]
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    (mně by se to bylo bývalo i líbilo, kdyby to dodrželo zvolenou formu - ale ten místy rytmus, místy nerytmus a škobrtání mi vadí - přitom není žádná ostuda si občas spočítat slabiky)
    NECECH
    NECECH --- ---
    TURBOMRDAC: mě se to náramně líbí, ale jak znám místní zvyky, tak odhaduju, že tě s tím pošlou do... emotivní poezie... :)
    TURBOMRDAC
    TURBOMRDAC --- ---
    Slíbil jsem srdci různé věci

    Slíbil jsem srdci pravdomluvnost,
    A že už nevyřknu křivého slova.
    Však vratký je z Babylonu most
    A každá těžká pravda, dá lehce obejít se znova.

    Slíbil jsem srdci celibát v kutně,
    Aby ono již tak zlámané bylo v bezpečí.
    Však jakmile cítím vůni sukně,
    Vím, že zas blíží se ke zteči.

    Slíbil jsem srdci prohibici,
    Abych už nezapomněl žádný rým.
    Však noc, co noc...sedící, spící…po opici
    Mumlám si cosi na pivem zvětralým.

    Slíbil jsem srdci, že už nevydechnu dehtového mračna,
    Aby krze plíce vidělo ten krásný svět.
    Však přes saze jsou okna neprůzračná
    A stále sladší jsou polibky cigaret.

    Slíbil jsem srdci různé věci
    A stejně dělám si, co se mi zlíbí.
    Největší strach mám z toho přeci,
    Že už mě múza nepolíbí.

    Slíbil jsem srdci, že míň smát se budu,
    Až jiný spadne na ledu.
    Slíbil jsem srdci různé věci,
    Však žádnou z nich já nesvedu.


    NECECH
    NECECH --- ---
    KONTRAPHUNKA: mě to v první chvíli přijde jako poučná próza ve verších, taková polo-filozofická úvaha nad pojmem "štěstí"... v rámci konstruktivní kritiky navrhuji připojit další verše k tomuto výtvoru; mě jako čtenáře by zajímal postoj lyrickému subjektu k tomu učení a spaní, které jsou předměty prvních strof...
    WHISPERMOONLITE
    WHISPERMOONLITE --- ---
    NATASHA: je to pravda. sám vidím, že jsem v posledním obraze selhal. - ještě dobře, že je nás tu víc a můžeme si pomáhat ve chvílích, kdy se zničehonic udělá poetické bezvětří. :) (nad "Norkama" zauvažuji, taková retuš by se mohla v tísni hodit.)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    ZMYJKA: Potvoro ;)
    ZMYJKA
    ZMYJKA --- ---
    NATASHA: Mně tam nějak asociačně nenaskočili chlupatí norkové ale chlupaté Norky a hned to získalo jiný odstín :)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    KONTRAPHUNKA: No tak já nejsem všichni, žánop. Ještě se tu mohou strhnout ovace nad Tvým novým stylem ;)
    KONTRAPHUNKA
    KONTRAPHUNKA --- ---
    NATASHA: já vím, chtěl jsem zkusit obyčejný, přímočarý jazyk, ale nějak to nefunguje :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam